Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Občina Kozje prejemnica regijskega Zlatega kamna za razvojno najprodornejšo občino (dopolnjeno)


Pred dvema mesecema smo poročali, da se je Občina Kozje uvrstila v finale regijskega izbora za priznanje Zlati kamen, kjer preverjajo in nagradijo razvojno najprodornejše lokalne skupnosti.

Danes so razglasili končne rezultate, Kozjani pa se lahko po novem ponašajo z regijskim Zlatim kamnom za območje od Koroške do Posavja. Nagrado je v Ljubljani prevzela županja Milenca Krajnc. Za razvojno najprodornejšo občino v državi so sicer razglasili Ankaran, Slovenija pa je za potrebe regijskega ocenjevanja razdeljena na štiri območja. Ob Kozjem je bila v regijskem finalu še Mislinja.

Zlati kamen je sistem za spodbujanje in spremljanje razvoja na ravni lokalne samouprave. To priznanje po besedah organizatorjev, podjetij SBR in Planet GV, meri na tisto, čemur so lokalne skupnosti namenjene: zagotavljanju pogojev za dobro življenje.

Za Občino Kozje so organizatorji zapisali naslednje: Razvoj Kozjega zaznamuje skrb za tudi najmanjše podrobnosti, ki pa jih znajo umeščati v širši strateški koncept.

Občina Kozje je na prireditvi prejela tudi Srebrni certifikat ISSO za leto 2023, in sicer za uspešni razvojni položaj občine. Srebrni ISSO certifikat 2023 predstavlja odlikovanje za Občino Kozje, saj izkazuje izjemno raven razvojne uspešnosti na posameznih področjih sistema ISSO.

Občina Kozje je bila tudi v preteklosti prejemnica omenjenih odlikovanj, in sicer plakete Zlati kamen 2015 za razvojni prodor v regiji od Posavja do Koroške ter Srebrnega ISSO certifikata v letu 2019 za uspešni razvojni položaj občine.

Na našem območju tovrstna priznanja niso novost

V preteklosti je Zlati kamen na državni ravni kot edina doslej prejela Občina Podčetrtek, in sicer leta 2017. Leta 2019 so v Podčetrtku prejeli Zlati ISSO certifikat.

Regijski Zlati kamen je leta 2019 prejela Občina Šmarje pri Jelšah.

Zlati ISSO certifikat je za leto 2023 prejela Občina Rogaška Slatina.

Poglobljena analiza vseh občin

Od letošnjega leta v izboru upoštevajo 54 različnih kazalnikov. Izbor avtomatično vključuje vse občine. Občina prejme priznanje, če jo med najboljše uvrsti neodvisna analiza in strokovni svet.

Proces analize občin poteka v več fazah. Vključuje pregled kvantitativnih kazalnikov, ki so vključeni v indeks ISSO – Informacijski sistem slovenskih občin. Sem spadajo vsi javno dostopni podatki (AJPES, proračuni, ipd.).

Naslednji korak je kvalitativna analiza občin, kjer razčlenjujemo vrsto »mehkih« dejavnikov od razvitosti strateškega upravljanja občine, prek transparentnosti delovanja uprave do vključenosti občanov v sprejemanje temeljnih odločitev in aktivnosti lokalne skupnosti na različnih področjih, pomembnih za kakovost življenja v kraju. V zadnji fazi še vsebinsko pregledajo ključne projekte občine.

B.R.; vir druge in tretje fotografije: Občina Kozje