Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Poslovil se je arhitekt in projektant Kulturnega doma Šmarje pri Jelšah


V 88. letu starosti je umrl arhitekt Janez Anderluh, ki je svoje otroštvo in mladost preživel v Šmarju pri Jelšah. Prav tako kot njegova starša Amalija in Avgust Anderluh je tudi Janez Anderluh v domačem kraju zapustil sledi, saj je v sedemdesetih letih preteklega stoletja projektiral šmarski Kulturni dom, nekaj let kasneje tudi Šmarski hram.

Starša Amalija in Avgust Anderluh sta med vojno nekaj časa živela v Črnomlju, kjer sta se jima rodila sin Janez in hči Monika, po vojni pa sta se z družino vrnila v Šmarje pri Jelšah in se zaposlila v novoustanovljeni zobozdravstveni ambulanti v Skazovi hiši kot prva uradna zobozdravstvena uslužbenca. Avgust je bil od leta 1947 do 1952 predsednik KLO, od 1952 do 1955 pa predsednik ObLO v Šmarju. Kot aktivna krajana in kulturna entuziasta sta zakonca v povojnem času obudila zamrlo kulturno življenje v Šmarju in v okviru Kulturnega društva Anton Aškerc ustanovila amatersko dramsko skupino. Janez je že od malih nog je s staršema sodeloval pri igrah v amaterskem gledališču kot scenograf in igralec.

Janez Anderluh, dan pred otvoritvijo Kulturnega doma Šmarje pri Jlešah, 28. 11. 1978; vir foto: Knjižnica Šmarje pri Jelšah

Leta 1975 je arhitekt Janez Anderluh z velikim veseljem in ponosom sprejel ponudbo projektiranja sodobnega in funkcionalnega kulturnega doma v Šmarju pri Jelšah, katerega umeščanje v prostor ob dominantni cerkvi v šmarskem trgu je bilo velikopotezno in zahtevno delo. Nekaj let kasneje je projektiral tudi Šmarski hram, ki je z vmesno ploščadjo objel takratno središče in ustvaril center Šmarja. V svoji aktivni dobi delovanja kot arhitekt je projektiral tudi mnoge družinske hiše v takratni šmarski občini. Janez je živel in delal v Ljubljani, kjer je 13. avgusta 2023 umrl, pokopan bo na pokopališču v Šmarju pri Jelšah.

Kulturni dom in Šmarski hram je Janez Anderluh z izjemnim občutkom za prostor umestil v stari šmarski trg; vir foto: Knjižnica Šmarje pri Jelšah

Mateja Žagar