Obnova Jelšingrada, ureditev stanovanjske soseske Dobrava in čistilna naprava v Grobelnem je samo nekaj projektov, ki jih v letošnjem letu načrtujejo in izvajajo v občini Šmarje pri Jelšah.
Občinski proračun v letošnjem letu predvideva dobrih 15 milijonov prihodkov in nekaj več kot 16 milijonov evrov odhodkov. Od tega je kar 7,2 milijona evrov namenjenih investicijskim projektom.
Eden izmed večjih projektov je obnova dvorca Jelšingrad, za katerega letos občina namenja dobrega 1,4 milijona evrov, od tega je dober milijon pridobljenih evropskih sredstev. Obnova se je začela sredi lanskega leta, kmalu pa so ugotovili, da je dvorec v slabšem stanju, kot so predvidevali. Kljub temu letos nadaljujejo s statično stabilizacijo objekta in zamenjavo ostrešja, v pritličju dvorca pa se nadaljuje ureditev dveh soban.
Že po končani prvi fazi obnove bo dvorec na voljo za turiste. Šlo bo za možnost ogleda virtualne resničnosti na temo doživetij zgodovine dvorca, grajske poroke in golfa, kar bodo obiskovalci lahko doživeli s pomočjo očal virtualne realnosti.
Za drugo fazo projekta izgradnje čistilne naprave v Grobelnem letos namenjajo 800.000 evrov. Župan Matija Čakš je povedal, da bodo morali zaradi pritožbe enega izmed ponudnikov gradbenih del za projekt ponovno izbrati izvajalca, vseeno pa je optimističen, da bodo v letošnjem letu že začeli z deli. V okviru projekta se bo zgradila čistilna naprava z zbirnim centrom, kamor bo povezan glavni kanal z vso kanalizacijo v Grobelnem, ki je že narejena. Kasneje, v tretji fazi projekta, bo sledila še gradnja povezovalnega kanala do Šentvida in gradnja kanalizacijskega omrežja v tamkajšnjem naselju.
Za stanovanjski razcvet v Šmarju pri Jelšah bo poskrbela nova soseska Dobrava. V letu 2024 občina namenja 400.000 evrov za ureditev cestne in ostale infrastrukture na območju soseske. Tam bo prostora za več kot 80 stanovanjskih enot.
Podjetje Pro-jen na tem območju namerava zgraditi več večstanovanjskih objektov, dvojčkov in dvostanovanjskih objektov, kjer bo prostora skupaj za 72 stanovanj.
Veliko sredstev občina namenja za posodobitev cestne infrastrukture
Gradbena dela se že nekaj časa izvajajo na cesti Sladka Gora – Dolga Gora. Trasa ceste poteka po gričevnatem terenu, pretežno na desni strani se večkrat stika z vinogradi in strmejšimi pobočji, zaradi česar je bila potrebna izgradnja elementov za zaščito brežin in pobočja. Obnova cestišča vključuje tudi celovito rešitev odvodnjavanja, ponekod tudi prestavitev obstoječih komunalnih vodov. Celotna dolžina prenovljene ceste, ki bo široka 4 metre, znaša 1.760 metrov.
V proračunu za letošnje leto je za ta projekt namenjenih 980.000 evrov, župan pa je povedal, da dela potekajo v skladu z časovnico. Zaključene so že razširitve, škarpe in odvodnjavanje, sedaj pa delavce čaka samo še asfaltiranje. Prva vozila se naj bi po prenovljeni cesti zapeljala v aprilu.
Občina je v lanskem letu zaključila z obnovo zgradbe stare šole v središču Šmarja pri Jelšah, sedaj pa zaradi povečanih aktivnosti na tem mestu načrtujejo še nova parkirišča. Kot je pojasnil župan, si želijo problem rešiti celostno in dodatna parkirišča priskrbeti tudi za sosednja bloka, ne le za uporabnike stare šole. Na občini trenutno pregledujejo tri različne predloge postavitve parkirišča. Do najboljše dolgotrajne rešitve bi naj prišli v kratkem.
Hajnskemu se obeta ureditev avtobusnih postajališč
Preureditve si obeta tudi državna cesta v Hajnskem. Kot je pojasnil Čakš, naselje v zadnjem času doživlja rast, saj se je tja preselilo mnogo mladih družin. Ker je cesta tam zelo nevarna, si želijo poskrbeti za večjo varnost udeležencev v prometu in urediti dve avtobusni postajališči. Projekt so na občini že pripravili, sedaj čakajo še na rezultate raziskave, potem pa si v sodelovanju z direkcijo obetajo izvedbo projekta.
Skoraj pol milijona evrov namenjajo tudi drugim novogradnjam, rekonstrukcijam in adaptacijam občinskih cest, dobrih 400 tisoč evrov pa za odpravo posledic plazov.