Včeraj so bile v Ljubljani podeljene letošnje gazele za najhitreje rastoča podjetja. Zlata gazela 2022 je postalo šmarsko podjetje Pišek – Vitli Krpan, ki je pred tem postala tudi regijska gazela.
Slovenska gazela je izbor najboljših najhitreje rastočih podjetij, ki poteka od leta 2001.
Časopisna družba Dnevnik je na včerajšnji prireditvi Slovenska gazela v Cankarjevem domu razglasila najboljša slovenska hitrorastoča podjetja.
Zlata gazela 2022 je postalo podjetje Pišek – Vitli Krpan, ki ga vodi direktor Franc Pišek. Srebrna gazela 2022 je šla v roke podjetju Etrel pod vodstvom direktorja Miha Levstka. Podjetje Status, ki ga vodita direktor Marko Čulig in prokuristka Ana Čulig, pa je prejelo bronasto gazelo 2022.
Šmarsko podjetje je tako lansko srebro obarvalo v zlato. “Priznanje zlata gazela Slovenije 2022 je v 45. letu podjetja najlepše možno priznanje. Priznanje za pogum, vztrajnost in prispevek na področju gospodarstva, ki ima trajen pomen za razvoj in ugled kraja Šmarje pri Jelšah doma in v tujini. Visokotehnološko podjetje je v vseh teh letih ostalo zavezano kakovosti, skrbno negovalo in razvijalo blagovno znamko KRPAN, ki je danes eno najbolj svetovno prepoznanih imen v panogi gozdarske mehanizacije,” so ob prejetju nagrade zapisali v šmarski gazeli.
Dokazali, da je z ‘gazeljo miselnostjo’ mogoče uspeti tudi v manj ugodnih okoljih
Metodološka komisija je v obrazložitvi izbora prejemnika priznanja Gazela savinjsko-zasavske regije 2022 zapisala, da podjetje Pišek – Vitli Krpan že vrsto let dosega odlične rezultate. Na odru izbora Gazela so prvič stali leta 2008 in leta 2021 osvojili priznanje srebrna gazela Slovenije.
Za področje občin Rogatec, Rogaška Slatina, Kozje, Šentjur in Šmarje pri Jelšah so svetla podjetniška zvezda in pomemben zaposlovalec. S stalnim razvojem dokazujejo, da je z ‘gazeljo miselnostjo’ tudi v manj ugodnih okoljih mogoče dosegati uspehe, ki so pomembni za vso Slovenijo. Odgovornost za ljudi, delovna mesta in ustvarjanje dovolj visoke dodane vrednosti za dostojanstveno življenje razumejo kot svojo družbeno odgovornost.
V zadnjih šestih letih so ustvarili preko 100 novih delovnih mest, danes pa v podjetju dela 290 redno zaposlenih sodelavcev. Ustvarjajo razvojne priložnosti, zato se tudi v prihodnjih letih nadejajo odpiranja novih delovnih mest.
Človeški kapital v Krpanovi inovativni kulturi ustvarja novo vrednost
Paradni izdelek podjetja je gozdarski vitel. Krpan je v močni svetovni konkurenci eno najbolj prepoznavnih podjetij oziroma blagovnih znamk v dejavnosti gozdarske mehanizacije. Podjetje je lani zabeležilo eno izmed najboljših poslovnih let, v prihodnje pa se bo še širilo. Aprila letos je namreč Občinski svet Občine Šmarje pri Jelšah sprejel spremembe občinskega prostorskega načrta, s čimer je temu šmarskemu podjetju omogočil
širjenje obrata na obstoječi lokaciji.
Celotni prihodki podjetja so lani zrasli za dobrih 10 mio evrov oz. okoli 30 % in so znašali
44,7 mio evrov. Tudi
čisti dobiček podjetja se je povečal za dober milijon evrov oz. okoli 17 % in se je ustavil pri okoli
7,2 mio evrih.Lani so
zaposlovali 243 ljudi kar je 21 več kot leta 2020. Kolektiv se v letu 2021 ponaša z zavidljivo ustvarjeno dodano vrednostjo: ta presega 72.000 evrov na zaposlenega. Nadpovprečni rezultati so plod inovativnosti, vlaganja v intelektualno lastnino in robotizacijo. V podjetju razumejo vrednost človeškega kapitala, z njim ne ravnajo kot z resursom, ki ga trošiš. Človeški kapital se v Krpanovi inovativni organizacijski kulturi plemeniti ter podjetno ustvarja novo vrednost.
Podjetje je trenutno v zaključni fazi je 14-milijonske investicije v izgradnjo povečanih proizvodnih kapacitet in opreme, kjer sledijo trendom avtomatizacije in industrije 4.0. Cilj je čimbolj avtomatizirati postopke v proizvodnji in s tem zagotoviti stabilno odvijanje poslovnega procesa. V drugi prihajajoči naložbi načrtujejo postavitev dodatne montažno-skladiščne hale in centra Feel KRPAN, kjer bodo stranke lahko doživele in spoznale celotno zgodbo podjetja in začutile blagovno znamko KRPAN. Vrednost celotne investicije je ocenjena na 12 milijonov EUR.
Podjetje Pišek – Vitli Krpan je tudi družbeno odgovorno. Kljub povečanim kapacitetam proizvodnje in samo rastjo podjetja uspešno zmanjšujejo svoj ogljični odtis. Pred časom so tako prejeli certifikat Družbeno odgovoren delodajalec z upoštevanjem okoljskega vidika proizvodnje in poslovanja.
Krpan vstopil v segment kamionskih dvigal
Na letošnjem mednarodnem sejmu Elmia Wood na Švedskem se je Krpan premierno predstavil v novem segmentu kamionskih dvigal, ki so namenjena vgradnji na karoserije tovornih vozil in se lahko uporabljajo za nalaganje hlodovine, pri proizvodnji biomase, za razne komunalne in druge namene. Z namenom dolgoročne prisotnosti v tem segmentu so letos vstopili tudi v lastniško strukturo podjetja HTT, ki se sedaj imenuje HTT KRPAN. Prevzeli so upravljanje podjetja, ki ima dolgoletno tradicijo na področju nadgradenj za tovorna vozila in izdelavi tovornih prikolic za uporabo v cestnem prometu.
Prelomno 45. leto za KRPAN
Podjetje je skozi vsa leta obstoja organsko raslo skladno s svojimi zmožnostmi. Ker se vsa sredstva vlagajo nazaj v podjetje, je zaradi tega razvoj družbe v zadnjih letih hitrejši kot je bil v samih začetkih. Ravno s sovpadom 45-letnice podjetja so zastavili razvojno naravnan investicijski načrt, ki bo dolgoročno še pospešil razvoj podjetja in omogočil povečanje proizvodnih kapacitet in povečanje produktivnosti.
Skladno s pozitivnimi kazalci in dobro finančno kondicijo imajo v teku največjo naložbo v zgodovini podjetja. V širitev tovarne investirajo približno 14 milijonov evrov. Z vpeljavo digitalizacije bodo celostno povezali obstoječo in novo opremo, kar bo omogočilo še boljše upravljanje proizvodnje. S tem se hitro približujejo industriji 4.0 oz. četrti industrijski revoluciji, ki se še zlasti nanaša na trend avtomatizacije in prenosa podatkov v proizvodnih tehnologijah.
Usposabljanje mladih
V podjetju so v letošnjem letu sprejeli štipendijsko politiko, saj se zavedajo, da je izobraževanje mladega bodočega kadra relevantno za nadaljnji razvoj. Mladim so podelili 11 kadrovskih štipendij iz različnih področij.
»Vsekakor je to za nas prelomno leto. Prelomno pa ne samo zaradi dobre rasti prometa, novitet in največje investicije v zgodovini podjetja, ampak tudi zaradi dejstva, da se vsi še bolje zavedamo kako pomembno je sodelovanje, strpnost in odprta komunikacija,« Franc Pišek, lastnik in direktor PIŠEK-Vitli KRPAN.
Poskrbeli so tudi za Krpan navdušence
Odlikujejo se tudi na področju marketinga; skrbno upravljajo in razvijajo svojo blagovno znamko. V letu 2021 so po zgledu avtomobilistov in športnih klubov zagnali t.i. »fan shop«. Ugotavljajo, da ljudje radi kupujejo njihova oblačila in pripomočke; kmetje in gozdarji po celem svetu se radi pohvalijo, čigavo gozdarsko mehanizacijo imajo v lasti. Trdoživo podjetje Pišek – Vitli Krpan, vzor v dokazovanju ‘da se’, je metodološka komisija izbrala za gazelo savinjsko-zasavske regije 2022.