Pri predstavitvah štirih deseteric najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja v minulem letu je na vrsti še lestvica desetih najpomembnejših ljudi, ki bodisi živijo, bodisi izvirajo iz osmih občin našega območja.
V prvi deseterici najvplivnejših tradicionalno prevladujejo izjemno uspešni podjetniki iz naših krajev, že leta sta tukaj tudi župana s funkcijami tudi izven svoje občine in območja KiO, prvič pa sta med smetano elite kar dva akademika, mednarodno uveljavljena znanstvenika s področja humanističnih ved. Brez enega najvplivnejših slovenskih odvetnikov seveda tudi ne gre.
Kakorkoli, spodaj so predstavitve najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja v letu 2024. Grafični prikaz nad fotografijo – puščica navzgor ali navzdol ter številka ponazarjajo uvrstitev posameznika glede na lansko lestvico najvplivnejših.
IME IN PRIIMEK | PREDSTAVITEV (za leto 2024) | |
1. | ![]() Aleš in Boštjan Jager
|
Brata Aleš in Boštjan Jager sta prvi par, ki je skupaj postal najvplivnejši Kozjanskega in Obsotelja v 16-letni zgodovini naše lestvice. Oba direktorja imata v enem največjih slovenskih podjetij Jagros d.o.o. vsak po petinski lastniški delež, sta najbolj zaznamovala leto 2024 na Kozjanskem in Obsotelju ter z uvrstitvijo na prvo mesto najvplivnejših dopolnila prevlado družine Jager na letošnji lestvici.
Čeprav podjetje Jagros, ki v največji meri, v 56 %, poseduje samo sebe, na tujih trgih ne nastopa, pa v slovenskem merilu zagotovo predstavlja najbolj izstopajoče podjetje z našega območja. S preko 40 poslovalnicami po Sloveniji ter skoraj 900 zaposlenimi, iz leta v leta širi svojo mrežo in občutno povečuje prihodke. Leta 2023 jih je tako zvišal kar za dobrih 15 milijonov evrov in so znašali 232 milijonov evrov. Tudi čisti dobiček se je povečal za okoli deset odstotkov in je znašal 15,7 milijona evrov. Tudi v letu 2024 je podjetje odprlo nekaj novih poslovalnic, prizadevajo pa si čim prej končati eno večjih investicij v novi logistični center v Hočah pri Mariboru. Gradijo še dve poslovalnici na Mirni in v Šmarjeti. Napovedana je bila tudi gradnja poslovalnice v Puconcih, vendar naj bi ta investicija po poročanju nekaterih medijev še visela v zraku. Družina Jager iz Laš pri Podplatu v občini Šmarje pri Jelšah velja tudi za eno najbogatejših v Sloveniji. Po izračunih časnika Financ, jim je preteklo leto uspelo premoženje povečati za kar 27 milijonov evrov, s tem pa so se na lestvici 100 najbogatejših Slovencev povzpeli s 163 milijoni evrov uvrstili na visoko 14. mesto. Jagros, ki sodi med največja podjetja v Sloveniji, je lani marca v sklopu izbora slovensko podjetje leta slavil v kategoriji velikih družinskih podjetij savinjsko-zasavske regije. Sicer pa se je podjetje pridružilo tudi projektu ŠGO (štajerska gospodarska odličnost), ki prepoznava in nagrajuje najboljše med najboljšimi v štajerskem gospodarstvu. Lanska predstavitev (5.) |
2. | ![]() Iztok Špan
|
Iztok Špan, lastnik in direktor podjetja Tajfun Planina d.o.o., se je znova vrnil pod sam vrh lestvice najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja. Podjetnik, ki izvira iz Planine pri Sevnici, živi pa v slovenski prestolnici, je v lanskem letu žel uspehe tako v lokalnem kot mednarodnem okolju.
Podjetje Tajfun Planina je tako med drugim v začetku leta odprlo hčerinsko podjetje v ZDA, s čimer je še povečalo ambicije na tujih trgih, kjer je tudi sicer že močno prisotno. Da Špana cenijo tudi onkraj luže, je pokazal marčevski obisk ameriške veleposlanice v Sloveniji in ameriškega gospodarskega atašeja v podjetju na Planini pri Sevnici. Na domačih tleh pa je podjetje med drugim sponzoriralo 5. mednarodno konferenco o gozdarskem inženirstvu in tehnologijah (FETEC 2024) v Ljubljani. Iztok Špan se je lani ponovno znašel na lestvici najbogatejših Slovencev. S 44,7 milijona evrov je pristal na 95. mestu, kar je 33. mest niže kot leto pred tem. Njegovo premoženje se je po izračunih časnika Finance namreč zmanjšalo za 7 milijonov. Podjetje Tajfun Planina z več kot 300 zaposlenimi je eno najmočnejših podjetij Kozjanskega in Obsotelja. Leta 2023 so zabeležili visoko rast prihodkov. Ti so se iz 48 zvišali na 55,7 milijonov evrov. Visok je bil tudi dobiček, a se je ta s 4,4 milijona evrov znižal na slabega 3,2 milijona evrov. Iztoka Špana in podjetje Tajfun Planina najdemo tudi v lastniških in vodstvenih strukturah več hčerinskih podjetij. Tako je krovno podjetje 80-odstotni lastnik podjetja Tajfun NCM ter 100-odstotni lastnik podjetij Tajfun ECO in Tajfun LIV. V slednjem Iztok Špan zaseda direktorsko mesto. Podjetje ima še hčerinske družbe Tajfun Rus v Moskvi in Tajfun Ris v Kragujevcu v Srbiji, odprli pa so tudi podjetja v Braziliji in Turčiji ter kot omenjeno zgoraj, v ZDA. Skupna Tajfun ima prodajno mrežo v več kot 50 državah po svetu in je leta 2023 dosegla rekordne prihodke.Večino prodaje je skupina ustvarila na tujih trgih med katerimi so najpomembnejši trgi EU. Po konsolidiranih bilancah 2018-2023 gre za 18. najhitreje rastočo skupino v Sloveniji. Se mora pa Tajfun Planina s konkurenti boriti tudi na sodiščih. Glede na javno objavljene sodne naroke, ga zaradi očitkov o kršitvah patenta toži lokalni tekmec Pišek – Vitli Krpan. Tožba je težka čez 4 milijone evrov. Lanska predstavitev (4.) |
3. | ![]() Franc Pišek |
Lastnik in direktor podjetja Pišek – Vitli Krpan d.o.o. Franc Pišek, s stalnim prebivališčem na Dunaju, tudi letos ostaja med najvplivnejšo trojico Kozjanskega in Obsotelja, kakor tudi eden najbogatejših posameznikov z našega območja.
Njegovo premoženje se je lani povečalo za okoli 10 milijonov in je bilo ocenjeno na 65,4 milijona evrov. Posledično je na lestvici 100 najbogatejših Slovencev napredoval s 50. na 46. mesto. Povečanje premoženja je predvsem posledica boljšega poslovanja podjetja Pišek – Vitli Krpan, ki je leta 2023 ustvarilo dobrih 61 milijonov evrov celotnih prihodkov, kar je devet milijonov več kot leta 2022. Podjetje, ki zaposluje okoli 330 ljudi, je ustvarilo tudi slabe 6,4 milijona evrov čistega dobička, kar je okoli milijon več kot leto prej. So največji proizvajalec gozdarskih vitlov na svetu, kar je njihov paradni izdelek, med novosti v ponudbi pa so prenovljeni vitel, rezalni cepilni stroj in dvigala za tovorna vozila. Da želijo v podjetju še nadaljevati svojo rast, kažejo tudi napovedi širitve na trge izven Evrope – Amerike in Azije ter širjenje obrata na Jazbinah z novo halo. Cilj je po Piškovih besedah postati vodilni proizvajalec gozdarskih strojev v EU in na območju nekdanje Jugoslavije. Veliko bolje je poslovalo tudi podjetje MTT Krpan d.o.o. iz Kostela, katerega polovični lastniški delež ima podjetje Pišek – Vitli Krpan. To je leta 2023 v primerjavi z letom prej prihodke povečalo kar za dobrih 50 %, in sicer z dobrih 2,6 milijona evrov na dobre 4 milijone evrov. Lanska predstavitev (3.) |
4. | ![]()
Danica Zorin Mijošek
|
Slatinčanka, lastnica in direktorica Kozmetike Afrodita, je bila tudi v lanskem letu redna gostja revij tako v Sloveniji kot na Hrvaškem ob tem pa gostovala tudi na več podjetniških dogodkih in predstavljala svojo zgodbo o uspehu. V podjetju sicer tudi lani niso počivali na preteklih uspehih in so na trg znova poslali vrsto novih produktov, med drugim novo kozmetično linijo AGELESS, s katero so napovedali velik preobrat v lepotni industriji.O dobrem delu pričajo tudi poslovni rezultati. Kozmetika Afrodita je tako v letu 2023 še izboljšala poslovanje. Celotni prihodki so bili glede na leto prej kar za okoli dva milijona evrov višji in so znašali dobrih 22,4 milijona evrov. Tudi čisti dobiček se je povečal za okoli 10 % in je znašal dobra 2,2 milijona evrov. Prav tako se je povečalo število zaposlenih. V podjetju je leta 2023 delalo že 166 ljudi, kar Kozmetiko Afrodita uvršča med enega večjih zaposlovalcev v regiji.
Ob tem je Kozmetika Afrodita lani že sedmo leto zapored organizirala prireditev Afroditin tek, ki se je v domačih logih že dobro uveljavila in postala nepogrešljiv obsoteljski poletni dogodek. Lanska predstavitev (2.) |
5. |
+ 2 mag. Branko Kidrič
|
Župan Občine Rogaška Slatina vodi že od samega začetka tako urejene lokalne uprave, je stalni član deseterice najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja, a tako visoko še ni bil nikoli. Razlog za to je končanje, otvoritev in uspeh večmilijonske investicije, Razglednega stolpa Kristal, ki je postal najvišja stavba v Sloveniji.
Že ob odločitvi zanj je bila Kidričeva namera deležna nemalo kritik, o smiselnosti stolpa pa so izvedli tudi referendum. Tudi gradnja ni potekala gladko, saj je večkrat prišlo do podražitev. Pa vendar je župan na koncu dokazal svoj prav: investicija se izkazala kot upravičeno, saj je stolp postal prava vseslovenska atrakcija in je deležen izjemnega obiska. V pol leta se je nanj povzpelo že več kot 60.000 obiskovalcev, kar je preseglo vsa pričakovanja. Eden izmed pomembnejših projektov, ki so jih zaključili v lanskem letu, je tudi ureditev novega prostora za mlade v slatinskem kulturnem centru, na področju športa v Rogaški Slatini poteka kup odmevnih prireditev v mesecu športa in izven njega, zgrajen je bil most v obrtni coni Negonje itd. Kidrič tudi v prihodnosti načrtuje kopico večjih projektov, dva od teh sta gradnja novega kopališča in večnamenske dvorane pod Janino, poskrbeli bodo tudi za komunalno infrastrukturo. Rogaška Slatina je bila lani kot prva v Sloveniji sprejeta med evropska zgodovinska termalna mesta, ob tem pa prejela še nagrado Slovenija Green. Kidrič sicer poleg župana opravlja še nalogo predsednika Sveta savinjske regije, v katerem skupaj z župani drugih občin kujejo širše, regionalne projekte. Lanska predstavitev (7.) |
6 | ![]() Peter Misja |
Župan turistično najbolj obiskane občine na Kozjanskem zaradi nadaljnjega zglednega razvoja Podčetrtka in okolice ostaja na šestem mestu naše lestvice. Vse zaključene občinske projekte je skoraj nemogoče našteti, vredno pa je izpostaviti dva, ki so jih otvorili lani.
Po dolgih letih je grad Podčetrtek končno dočakal obnovo in prve obiskovalce, ki si nad Podčetrtkom že od avgusta lahko privoščijo kavo z razgledom. Nedolgo kasneje so odprli še nov Center za promocijo podjetništva, ki v kraj prinaša večnamenski prostor za razne prireditve, tržnico, javno stranišče, prostor za obrtno dejavnost in podjetniški inkubator. Ob tem so na občini poskrbeli tudi za mnogo manjših projektov, kot je obnova stare šole na Polju ob Sotli, rekonstrukcija večih kilometrov cest, sanacija plazov in podobno. S tem pa v Podčetrtku še zdaleč niso končali. Okoli 5,6 milijonov evrov investicijskih sredstev za letošnje leto priča, da bo po občini še veliko gradbišč. Nadaljevali bodo dela na gradu, osnovna šola bo do dobila nov prizidek, širili bodo zdravstveno postajo v kraju, med drugim pa imajo namen še povečati večnamensko dvorano in zgraditi nov podjetniški center v Vonarju. V grajski kašči bodo uredili medgeneracijski center. Lani je na Dnevih slovenskega turizma Misja prejel prestižno priznanje Kristalni Triglav, ki ga je podelilo Društvo turističnih novinarjev Slovenije, Podčetrtek pa prejel je bronasti in zeleni znak gostoljubnosti ter srebrni znak Slovenia Green. Misja je ob vsem delu v svoji občini aktiven tudi izven te. Je eden izmed petih podpredsednikov Turistične zveze Slovenije, v Skupnosti Občin Slovenije pa član predsedstva v sekciji ostalih občin ter predsednik odbora za turizem. Lanska predstavitev (6.) |
7. | ![]() Aleš Rojs |
Šmarčan po rodu je eden najvplivnejših slovenskih odvetnikov in ustanovitelj odvetniške družbe Rojs, Peljhan, Prelesnik & partnerji, ki je s 40 zaposlenimi med največjimi in najdobičkonosnejšimi v Sloveniji. Njegova odvetniška pisarna je znana po visokih zaslužkih iz poslov z državnimi podjetji, kot so Holding Slovenske elektrarne (HSE), DARS, UKC Ljubljana in Mestna občina Ljubljana z nekaterimi njenimi javnimi podjetji. Od leta 2015 je od HSE prejela skoraj 14 milijonov evrov, med drugim za zastopanje v 758-milijonski tožbi proti Bosni in Hercegovini zaradi spora okoli Termoelektrarne Ugljevik.
Poleg odvetniške kariere se je Aleš Rojs lastniško angažiral tudi na področju zasebnega zdravstva. Njegovo ciprsko podjetje Flycom Holdings je postalo 51-odstotni lastnik podjetja MD Medicina, ki upravlja sodoben sanatorij v bližini UKC Ljubljana in Medicinske fakultete ter ima koncesije za družinsko medicino in ortopedijo. V zadnjih dveh letih je Rojs sodeloval pri večjih poslih s klinikami, pogosto v sodelovanju s hrvaškimi partnerji, ki postajajo pomembni lastniki zasebnih zdravstvenih ustanov v Sloveniji, je poročal Svet24.si Rojs je bil tudi nadzornik in hišni odvetnik Hypo banke v času, ko so avstrijski lastniki zaradi nepravilnosti zamenjali celotno vodstvo podružnice. Njegova odvetniška pisarna je znana po vplivu in sodelovanju z različnimi pomembnimi strankami v Sloveniji ter po odličnih povezavah s tujimi partnerji. Lanska predstavitev (9.) |
8. | ![]() Roman Moškotevc
|
Roman Moškotevc je direktor in lastnik šentjurskega podjetja Ahac ter lokalnega radia Štajerski val. Prav tako je direktor celjskega podjetja VOC Ekologija, v katerem pa ima četrtinski lastniški delež njegov sin Žan. V 100-odstotni lasti podjetja VOC Ekologija je tudi podjetji VOC Celje in VOC PGM. S 50-odstotnim lastniškim deležem pa je v podjetju VOC Komunala prisotna tudi žena Andreja Moškotevc.
Podjetje Ahac je sicer četrto najmočnejše podjetje na Kozjanskem in Obsotelju. Celotni prihodki podjetja so se leta 2023 dvignili za 4,5 milijona evrov in skupaj znašali 57,4 milijonov evrov. Tudi dobiček se je povečal, in sicer z 1,7 na 2,4 milijona evrov. Podjetje zaposluje čez 100 ljudi. V začetku leta so napovedali novo, do okolja prijazno embalažo vložnin Droga, s katero naj bi na leto porabili kar 9,6 tone stekla manj. Podjetje je konec lanskega novembra prejelo tudi prestižni priznanji za kakovost in lokalno povezanost. Gre za potrdilo IFS Progress Food in certifikat TKBZ Jeruzalem Slovenija in je eno izmed najbolj prepoznavnih mednarodnih meril za zagotavljanje varnosti hrane v živilski industriji. Na drugi strani so leta 2023 podjetju VOC Ekologija občutneje padli tako celotni prihodki kot dobiček. Še vedno pa je promet znašal krepko preko 20 milijonov evrov, celotni dobiček pa čez 3 milijone evrov. Moškotevc oziroma družina Moškotevc je tudi letos pristala na lestvici 100 najbogatejših Slovencev, s 64,8 milijona evrov so zasedli 47. mesto. Pri vrednotenju premoženja Moškotevcev so na Financah upoštevali še tri manjša podjetja v lasti Romana Moškotevca: BDL Trading, Prema in Glinkop. Lanska predstavitev (8.) |
9. | ![]()
prof. dr. Jože Krašovec
|
Štirikratni doktorj iz Sodne vasi pri Podčetrtku, je lani dopolnil 80 let, a je intelektualno in ustvarjalsko še vedno na visokih obratih. Kot urednik se je namreč podpisal pod izjemno delo – nov celotni prevod Svetega pisma v Slovenščino iz izvirnih jezikov. Mimogrede, v prevajalski ekipi je sodeloval tudi celjski škof dr. Maksimilijan Matjaž.
“Podobno kot Francija in veliko drugih držav ima zdaj Slovenija dva komentirana prevoda, ki se v veliko pogledih dopolnjujeta in tako bogatita naš verski in kulturni prostor. S tem smo dobili izvedbo dveh paradigem prevajanja in komentiranja Svetega pisma, ki sta značilni za celotno zgodovino judovstva in krščanstva od antike do danes,” je ob izidu prevoda povedal Krašovec, ki je do leta 2017 vodil tudi programsko skupino prevajalcev. Krašovec je prav tako aktiven na drugih področjih, saj se njegove misli pogosto pojavijo v raznih člankih, sam pa je neredko še vedno gost intervjujev. Je član lani ustanovljenega Nacionalnega sveta za etiko in integriteto v znanosti, prav tako pa je znanstveni svetnik Znanstveno raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Lanska predstavitev (17.) |
10. | ![]()
prof. ddr. Igor Grdina |
Slovenski zgodovinar iz Šentjurja se je zaradi izjemnega dolgoletnega dela na svojem področju ter aktivnosti v minulem letu uvrstil med prvo deseterico najvplivnejših.
Svoje znanje še naprej širi na raznih prireditvah in pogovornih dogodkih po državi, njegova mnenja pa mnogokrat novinarji uporabijo v člankih o raznolikih tematikah. Kot častni gost je prišel tudi na prireditev v Šentjur, kjer so predstavili knjigo o Ipavcih. Do lanskega leta je bil v upravnemu odboru Prešernovega sklada in znanstveni svetnik Znanstveno raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Še vedno je redni profesor na Fakulteti za slovenske in mednarodne študije, ki deluje v okviru Nove univerze. Ob stoletnici smrti zgodovinarja Franca Kosa je lani izdal knjigo Med oklepom in ornatom o njegovih raziskovalnih zaključkih, o kateri je publicist Bernard Nežmah zapisal, da je malo slovenskih del o srednjem veku, ki so napisana v tako izbranem esejističnem slogu. Ob tem je bil tudi sourednik knjige Trst, to je tam, kjer je Boris Pahor, ki jo je izdala založba Slovenska matica. Lanska predstavitev (12.) |
Poglejte še osnovno lestvico 50 najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja v 2024: