Minulo soboto se je Ana v vsem svojem sijaju znova “vrtela” v najlepši in najbolj akustični dvorani v Sloveniji, v Kristalni dvorani Grand Hotela Rogaška.
Prireditev je poleg vrhunske organizacije, dobre glasbe in spremljajočega programa, letos še posebej navdušila s kulinariko.
Pod novico vabljeni tudi k ogledu obsežne fotogalerije s prireditve.
Prireditev se je začela s svečano najavo vsakega gosta posebej in vstopanjem po rdeči preprogi ob spremljajočih zvokih Kvarteta Akord. Sam program se je začel s fanfarami pred Grand hotelom Rogaška.
Še posebej navdušujoča je bila po mnenju gostov letos kulinarika, ki se je z odličnimi izbranimi vini in vrhunsko strežbo harmonično prepletala z glasbo na cesarjevem balkonu in izjemnim kulturnim programom.
Za vrhunsko Anino večerjo je poskrbel kuharski mojster Borut Jakič, nosilec najvišjih kuharskih priznanj doma in v tujini. Za izbor vin je poskrbel predsednik Društva za razvoj pivske kulture- Sommelier Slovenije, Ivan Peršolja. Strežno osebje pa je letos brez napake vodil prof. Kristjan Klančnik, profesor na Srednji šoli za gostinstvo in turizem v Celju.
Glasba za ples se je začela ob 22.00 uri. Gala Dance Orchestra s pevcema Nuško Drašček in Blažem Vrbičem, je goste zabaval do zgodnjih jutranjih ur. Za glasbo med plesnimi premori je poskrbel pianist virtuoz Georg Krajnc.
Program je z očarljivim šarmom in energijo povezovala privlačna Mojca Krajnc.
V zares izjemnem kulturnem programu so nastopili: violinistka Marija Terezija Kolman, sopranistka Urška Kastelic, tenorist Blaž Gantar, pianistka Aleksandra Naumovski- Potisk, harmonikar solist Marko Hatlak in baletna solista SNG Maribor Catarina de Meneses ter Anton Bogov.
Organizatorjem je kljub grozečim nevihtnim oblakom, ki so že grozili s prvimi kapljicami dežja, uspelo izpeljati tudi polnočni program pred Grand Hotelom Rogaško, v katerem so naravnost blesteli mladi plesalci iz plesnega centra Bolero, sicer evropski prvaki. Njihova točka pod naslovom Poklon Aninemu jutru je bila sinteza moderne plesne umetnosti in vrhunske tehnologije Audi. Vse skupaj je zaokrožil veličasten ognjemet.
Čast prvima zarezati v Anino torto je letos pripadla Nežiki in Ivanu Cajzek, domačinoma, ki sta se lahko pohvalila z največ obiski Aninih plesov med vsemi prisotnimi gosti.
Uradni del programa se je končal s tradicionalno polnočno zdravico iz Verdijeve Traviate s Cesarjevega balkona v Kristalni dvorani in predajo dobrodelnega prispevka.
V okviru celoletnih dobrodelnih aktivnosti Rotary Cluba Ljubljana- Emona, je bil tudi letošnji dobrodelni prispevek namenjen za letovanje 24 otrok iz socialno ogroženih družin na poletnem taboru v vasi Soča v dolini Trente.
Še posebej velja poudariti, da je to vrhunsko prireditev suvereno od začetka do konca vodila ekipa dvanajstih mladih, pretežno slatinčanov, v kateri ni bil nihče starejši kot 30 let. Vodja celotne prireditve je bila Maja Marija Križan, vodja nastopajočih Urša Jager, vodja protokola Jakob Cvetko, napovedovalec vstopov je bil Nejc Božak, Barbara Belcer pa je poskrbela za pravilno posedanje gostov.
Še nekaj zanimivosti iz zgodovine… Tradicija prirejanja Aninih plesov že od leta 1835
Sv. Ana, ki goduje 26. julija, je med ljudmi ena najbolj priljubljenih svetnic katoliškega sveta. Od nekdaj je zaščitnica deklet, žena in vdov. V začetku 19. stoletja je postala sv. Ana zaščitnica Rogaške Slatine. Takratni lastniki zdravilišča so leta 1804 zgradili novo kapelico, ki so jo posvetili sv. Ani. Kult Marijine matere, zaščitnice žena in deklet, je povsem ustrezal naravi kraja. Brez dvoma tudi zaradi tega, ker je že takrat evropsko znano zdravilišče slovelo kot dolina zdravja in lepote naravnega okolja ter tudi po privlačnosti njegovih obiskovalk, ki so zdravilišču samo še potrjevale pečat posebnosti.
Prav njim v čast so najverjetneje že od začetka 19. stoletja dalje začeli prirejati Anin ples, kar potrjuje tudi novela Der Annaball (Anin ples) takratnega gimnazijskega profesorja iz Celja Johanna Gabriela Seidla, ki je bila objavljena l. 1835 v knjižici z naslovom “Gedenke mein” (Moji spomini) in ki podrobno opisuje ljubezensko zgodbo pevke Anne Muller in barona Edvarda von Althofa in čar takratnih Aninih plesov.
V času Avstro-Ogrske monarhije je Anin ples potem postal ena najbolj prestižnih tovrstnih prireditev v tem delu Evrope. Svoj prestižni in dobrodelni značaj je ohranil tudi v letih med prvo in drugo svetovno vojno. Plesno tradicijo je žal prekinila vojna vihra 1941. leta. Z rojstvom Slovenije kot samostojne države pa je bila tradicija prirejanja Aninih plesov v Rogaški Slatini leta 1992 znova obujena.
Anin ples tradicionalno podpira tudi Kozmetika Afrodita, vodilna slovenska hiša lepote, ki je na letošnjem plesu vse obiskovalce razveselila s prestižno negovalno kolekcijo – linijo Pure Gold. Razvajanje kože s čistim, 24-karatnim zlatom predstavlja anti-age fantazijo čistega razkošja; je privilegij za kožo, ki si želi in zasluži več.
B.S, fotografije: Foto-video Blisk Šmarje pri Jelšah