Dijaki programa veterinarski tehnik Šolskega centra Šentjur so enega izmed oktobrskih tednov preživeli v Erasmus+ izmenjavi na Nizozemskem, kjer so pridobili dragocene izkušnje na strokovnem in osebnem področju.
Skupino desetih dijakov iz 3. in 4. letnika sta spremljali dve učiteljici, nastanjeni pa so bili v mestu Doetinchem, od koder so se vsak dan odpravljali na različne izobraževalne in praktične dejavnosti.
Dogajanje je popisala dijakinja 4. letnika Julija Ašenberger, ki je v prispevek vključila tudi svoje doživetje.
Velik del mobilnosti je potekal na srednji šoli Zone College, kjer so dijaki spoznavali sodobno opremljene učne prostore, eksotične živali ter praktičen pristop k poučevanju veterinarskih vsebin. Preizkusili so se v postopkih, kot so vstavljanje kanil, poliranje zobovja in izvajanje laboratorijskih preiskav. “Zanimiva je bila tudi uporaba simulatorjev in virtualnih učnih okolij, ki so nam bili zelo zelo zanimivi, saj jih pri nas ne vidimo pogosto, “ je zapisala dijakinja Julija.
Del dogajanja je potekal tudi v veterinarskih ambulantah in na terenu, kjer so dijaki opazovali vsakodnevno delo nizozemskih veterinarjev. Sodelovali so pri stomatoloških pregledih, spremljali terensko rentgensko slikanje in pomagali pri odvzemu krvi ter laboratorijskih analizah. Nekateri so bili priča celo kotitvi telička. Tako so lahko primerjali delo v ambulanti z delom na terenu in spoznali razlike med veterinarsko prakso v Sloveniji ter na Nizozemskem.
Poleg praktičnega dela so obiskali tudi Agro-inštitut De Marke in Veterinarsko fakulteto v Utrechtu, kjer so se seznanili z raziskovalnimi pristopi, organizacijo dela in naprednimi praksami v kmetijstvu ter veterinarstvu. Nizozemske institucije so jih navdušile predvsem zaradi svoje okoljske naravnanosti in tehnološke naprednosti.
Dijaki so prosti čas izkoristili za raziskovanje nizozemskih mest. V Amsterdamu in Utrechtu so si ogledali znamenitosti, muzeje, živalski vrt in se zapeljali po kanalih. Večeri so bili namenjeni druženju, izmenjavi vtisov in načrtovanju novega dne.
Erasmus+ izmenjava je dijakom prinesla nove poglede na veterinarsko stroko ter jim omogočila pridobivanje praktičnih izkušenj, izboljšanje znanja jezika in razvoj medkulturnih kompetenc. Domov so se vrnili bogatejši za številna nova spoznanja ter motivirani za nadaljnje delo in izobraževanje.







