Revija Finance Manager je letos ponovno izdala lestvico stotih najbogatejših Slovencev. Najvišje uvrščeni si lasti premoženje v višini 414 milijonov evrov, premoženje zadnjeuvrščenega pa šteje 43,1 milijona evrov.
Na lestvici se je letos ponovno znašlo nekaj uspešnih podjetnikov s Kozjanskega in Obostelja. Najvišje se nahaja družina Jager, Ivan Cajzek pa se je po desetih letih ponovno uvrstil na lestvico.
Iza in Samo Login sta se po enoletnem premoru ponovno vrnila na prvo mesto lestvice. Njuno premoženje se je iz lanskih 345 milijonov evrov dvignilo na 414 milijonov. Tretje mesto zaseda Jure Knez, soustanovitelj in največji lastnik trboveljskega Dewesofta. Svoje premoženje je v enem letu povečal iz 243 na 360 milijonov evrov. Četrta sta s 345 milijoni lastnika podjetja CGP, Tiskarne Novo mesto, Lisce ter desetine Petrola Vesna in Dari Južna, na petem mestu je s 340 milijoni družina Šešok, šesto mesto zaseda družina Lah s 326 milijoni evrov, sedmo Igor Akrapovič z 253 milijoni, osmo Marko Pistotnik z 252 milijoni, deveto Ivo in Anastasia Taja Boscarol z 249 milijoni, deseta pa sta z vsak po 240 milijoni evrov Boštjan Bandelj in Joc Pečečnik.
Premoženje družine Jager: 163 milijonov evrov, 14. mesto
Družini Jager je v letu uspelo premoženje povečati za 27 milijonov evrov, s tem pa so se na lestvici povzpeli za eno mesto. Že od leta 1989 delujoče podjetje Jagros, ki ga je ustanovil Franc Jager, so pred petimi leti prevzeli njegovi sinovi.
V Financah celotno družino kljub očetovem izstopu štejejo skupaj. Lastništvo si sedaj s po 20 % delita Aleš in Boštjan Jager, mama Marija Jager ima 4 %, 56 % pa firma poseduje sama sebe.
K dvigu ocene premoženja je pripomoglo tudi odlično poslovanje njihovega podjetja. V letu 2023 so namreč prihodke povečali za 16 milijonov. Ti so znašali 232 milijonov evrov, rekorden pa je bil tudi dobiček, ki je znašal 15,7 milijona evrov.
Aleš in Boštjan Jager sta se zaradi odličnega poslovanja uvrstila na visoko 5. mesto na tradicionalni lestvici 50 najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja za leto 2023.
Premoženje Franca Piška: 65,4 milijona evrov, 46. mesto
Franc Pišek je ustanovitelj in lastnik podjetja Pišek – Vitli Krpan, ki v okolici Šmarja pri Jelšah proizvaja stroje za gozdarstvo. Letos se je na lestvici dvignil za 4 mesta, njegovo ocenjeno premoženje pa se je iz 56,1 milijona evrov dvignilo na 65,4 miljona evrov.
Odločitev za dvig ocene premoženja v Financah pojasnujejo tako: “Zaradi boljšega poslovanja smo oceno premoženja uspešnega poslovneža s stalnim prebivališčem na Dunaju zvišali za skoraj 10 milijonov evrov.”
Njegovo podjetje je namreč V letu 2023 prihodke povečalo za skoraj 10 milijonov evrov. Ti so lani znašali 61,2 milijona evrov, dobiček pa slabega 6,4 milijona evrov. Lani so zaposlovali 325 oseb.
Na tradicionalni lestvici 50 najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja za leto 2023 Pišek zaseda visoko tretje mesto.
Premoženje družine Moškotevc: 64,8 milijona evrov, 47. mesto
Takoj za Piškom se je letos uvrstila družina Moškotevc, ki se je povzdignila za kar 40 mest. Njihovo premoženje je namreč iz slabih 40 milijonov evrov zrastlo za več kot 24 milijonov.
Družina si lasti več podjetij. Eno izmed teh je gradbeno podjetje VOC Ekologija, ki ga vodi Roman Moškotevc, prav tako pa je stoodstotni lastnik trgovsko-proizvodne družbe Ahac. Skupina VOC Ekologija je v lanskem letu zaposlovala okoli 450 ljudi. Skupina VOC je lani dosegla prihodke v višini 106 milijonov evrov, dobiček pa je znašal dobrih 11 milijonov evrov.
Odlično je poslovalo tudi podjetje Ahac, ki se primarno ukvarja z distribucijo pijač. Lani so rekordni prihodki znašali dobrih 57 milijonov evrov, dobiček pa 2,4 milijona evrov. Pri vrednotenju premoženja Moškotevcev so na Financah upoštevali še tri manjša podjetja v lasti Romana Moškotevca: BDL Trading, Prema in Glinkop.
Na tradicionalni lestvici 50 najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja za leto 2023 se Roman Moškotevc nahaja na osmem mestu.
Premoženje Ivana Cajzka: 53,9 milijona evrov, 68. mesto
Ustanovitelj podjetja GIC Gradnje iz Rogaške Slatine Ivan Cajzek se je letos s slabimi 54 milijoni ocenjenega premoženja po desetih letih ponovno uvrstil na lestvico in zasedel 68. mesto. S svojo samostojno podjetniško potjo je začel pred 34 leti.
Podjetje je v lanskem letu poslovalo s 54,3 milijoni evrov prihodkov in dvema milijonoma evrov dobička. Zaposlovali so 95 oseb. Za sabo imajo mnogo velikih projektov po državi, oktobra pa so z varaždinsko županijo sklenili 15 milijonov velik posel za gradnjo nove stavbe zavoda za javno zdravstvo.
Cajzek je sicer ob koncu lanskega leta vodenje svojega podjetja predal svojemu sinu Roku, sam pa ostaja 100 % lastnik skupine GIC.
Na Financah so njegovo ponovno uvrstitev obrazložili tako: “Razlog za uvrstitev je upoštevanje vseh podjetij v skupini GIC, po tem, ko smo letos – v nasprotju z lani, ko so konsolidirane podatke objavili prvič – pravočasno odkrili letno poročilo, ki razkriva
poslovanje celotnega Cajzkovega imperija. Podatki povedo, da bi se moral na lestvico (nazadnje je bil na njej leta 2014) vrniti prej kot v 10. letu.”
Na tradicionalni lestvici 50 najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja za leto 2023 se je Ivan Cajzek lani povzpel na prvo mesto.
Premoženje Iztoka Špana: 44,7 milijona evrov, 95. mesto
Čeprav se je ocenjeno premoženje lastnika in direktorja podjetja Tajfun Planina znižalo za “le” 7 milijonov evrov, je bilo zaradi uspešnega leta za druge to dovolj, da je zdrsnil za 33 mest. Podjetje je začelo poslovati leta 1976, že od vsega začetka pa izdelujejo kmetijske iz gozdarske stroje.
V svojih letih poslovanja so se uspešno prebili tudi na tuje trge. V Rusiji imajo odprto hčerinsko podjetje Tajfun Rus, v Srbiji si lastijo podjetje Tajfun Ris, odprti pa imajo tudi podjetji v Združenih državah Amerike in Braziliji. Prav tako so aktivni v Postojni, kjer imajo podjetje Tajfun Liv.
Podjetje Tajfun Planina je lani poslovalo s 55,7 milijoni evrov prihodkov in slabega 3,2 milijona evrov čistega dobička. Zaposlujejo 311 oseb.
Na tradicionalni lestvici 50 najvplivnejših Kozjanskega in Obsotelja za leto 2023 se Iztok Špan nahaja na četrtem mestu.