Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Na 16. Slomškovem simpoziju o pomenu dobrih učiteljev tekom otrokovega razvoja


Na Ponikvi je Ljudska univerza Šentjur ta petek izpeljala že 16. Slomškov simpozij. Letos so ga poimenovali po Slomškovem citatu “Um in pamet sta boljša kot žamet”.

Petkovo profesionalno predavanje, katerega so izvedli trije predavatelji, je trajalo 8 ur in delavcem v vzgoji in izobraževanju omogoči pridobitev 0,5 točke pri napredovanju v pedagoške nazive.

dr. Karel Gržan; vir foto: LU Šentjur

Predavanje Dobra šola razjasni glavo in ogreje srce, ki ga je izvedel dr. Karel Gržan, je prisotnim predstavilo vrednote, ki so v šolskem okolju zelo pomembne. Da je vsak otrok poseben, oseben, da se mora vsak dan znova česa razveseliti, da mora biti vztrajen in potrpežljiv. Gržan se je dotaknil tudi pomena atenske šole, ki je temeljila na podajanju temeljnih podatkih in mojstrovini zastavljanja vprašanj in izmenjave mnenj v dopolnjujoči in sodelujoči misli.

Julija Pelc; vir foto: LU Šentjur

Učiteljem je predavala tudi psihoterapevtka in supervizorka Julija Pelc. Predavanje, ki ga je poimenovala Tak pač sem, tukaj sem. Zmoreš sobivati z mano, tudi, ko jaz ne?, se je osredotočalo na pomembno vlogo pedagoških delavcev. Dobro je, če učitelji znajo usmerjati pozornost tja, kjer je potrebna, da zaobjamejo vse otrokove občutke in mu posledično znajo predati občutek o njegovi edinstvenosti, hkrati pa se v množici informacij znajo kreativno prilagoditi, zaznati ovire in biti podpora.

Svoj del je s predavanjem Onkraj oznak: razumevanje, podpora in uspeh otrok z ADHD v šolskem okolju dodal še Matic Novak, ki je spregovoril o osebni življenjski izkušnji z ADHD. Predstavil je različne tipe motenj pozornosti ter njihove simptome, povzel pa tudi svoje izkušnje, ki rušijo stereotipe in navdihujejo, delavce v vzgoji in izobraževanju pa učijo, kako si z drugačnimi pristopi svoje delo prilagodijo za boljšo integracijo.

Matic Novak; vir foto: LU Šentjur

O izbiri letošnjega poimenovanja Slomškovega simpozija so na LU Šentjur zapisali naslednje: “Žamet je sicer dragocen in zaželen material, vendar je minljiv in omejen. Po drugi strani pa sta pamet in um trajni lastnosti, ki nam omogočajo, da se spopademo z izzivi, sprejemamo premišljene odločitve in živimo bolj izpolnjeno življenje.

Vir foto: LU Šentjur