Šmarsko Društvo vinogradnikov Trta je pred kratkim praznovalo 30-letnico delovanja. Ob tej priložnosti so pripravili slavnostno prireditev, o kateri smo poročali tukaj.
Po prireditvi smo se pogovarjali s predsednikom društva Janijem Vrežetom, ki nam je povzel dosedanje dosežke društva, stanje vinogradništva na našem območju in povedal, kaj si lahko obetamo v prihodnosti.
Ena izmed najpomembnejših pridobitev za društvo je bila Šmarska vinska klet v Skazovi hiši, ki jo člani sedaj uporabljajo za svoje prostore. Klet so po večih letih trdega dela številnih prostovoljcev odprli leta 2016, sedaj pa jo uporabljajo za razne sestanke in druženja. Vsako leto prirejajo tudi Pozdrav mlademu vinu, ki ga bodo letos izvedli že devetnajstič. Potem je tukaj še ocenjevanje vin, kjer vsako leto ocenijo v povprečju 200 vzorcev, in izbor županovega vina, ki je bilo prvič izbrano že leta 2000.
V prihodnosti si želijo še izboljšati prireditve in dogodke, ki jih prirejajo. Želijo si, da bi s šmarsko občino in Zavodom za turizem, šport in mladino v kraj privabili še več turistov in ga s svojim delovanjem še izboljšali.
Z Vrežetom smo se pogovarjali tudi o izboljšanju kakovosti vina na našem območju. K temu so po njegovih besedah pripomogla društvena ocenjevanja vin. Vsak si namreč želi čim višje uvrstitve in se zato še posebej potrudi pri pridelavi, ob tem pa morda preizkuša tudi nove načine, kar pospešuje modernizacijo vinarstva.
Društvo se veseli mladih članov
Predsednik nam je z veseljem povedal, da so lani na volilnem občnem zboru v upravni odbor pridobili dva mlajša člana. Želi si, da bi v društvo pripeljala še več mlade moči, ki bi jim dala še dodaten zagon. Ob tem je dodal: “Mladi v društvo prinesejo novo energijo, imajo drugačne poglede in druge načine izdelav vin. Po svetu se te stvari hitro spreminjajo, kar mi starejši brez pomoči mlajših težko spremljamo.”
Misli, da bi morali za ohranitev vinogradništva še posebej vstrajati mali vinogradniki. Večjim podjetnikom, ki se ukvarjajo s pridelavo vina, bo namreč po vsej verjetnosti uspelo tudi v prihodnosti. Težje je malim vinogradnikom, ko ob visokih cenah pripomočkov in strojev težje dobijo državno pomoč. Žal se marsikje se dogaja, da se mali vinogradniki in starejši brez naslednika odločijo za posek vinograda. V zadnjih letih izsekavanja samo še pospešujejo razne vremenske ujme in pozebe, ki vse bolj povzročajo težave.