V sredo, 20. novembra, smo zaznamovali svetovni dan otrok. Teh je sicer čedalje manj tako v Sloveniji kot v Evropski uniji. V lanskem letu se je v Sloveniji prvič rodilo manj kot 17 tisoč otrok, pa še k temu vse večji delež prispevajo tukaj živeči tuji državljani – ta znaša že 16,5 % vseh pri nas rojenih otrok.
V osmih občinah Kozjanskega in Obsotelja živijo 10.203 mladi do vključno 18 let. To je 1.700 manj kot na začetku tisočletja, čeprav skupno število prebivalcev narašča, a, kot smo pisali, na račun priseljevanja tujcev.
Na začetku letošnjega leta so v Sloveniji živeli 377.804 otroci (0–17 let), 183.260 deklic in 194.544 dečkov, kar je predstavljalo 18 % prebivalstva.
Najpogostejše ime dečkov te starosti je bilo Luka, sledila sta Nik in Jakob. Med deklicami so bila najpogostejša imena Eva, Ema in Zala.
V zadnjih 30 letih se je število otrok (0–17 let) zmanjšalo za petino, navaja Statistični urad Republike Slovenije.
Občine KiO: otrok in mladih manj, a trend se v nekaterih obrača navzgor
Padanje števila otrok oz. mladostnikov do 18. leta je problem tudi v nekaterih občinah našega območja. Izstopajo Rogatec, Bistrica ob Sotli, Kozje pa tudi Rogaška Slatina. Trend je navzgor uspelo obrniti predvsem Podčetrtku in Šentjurju, v manjši meri tudi Šmarju ter Dobju.
V letu 2021 so družine z otroki predstavljale 70 % vseh družin v Sloveniji. Polovica otrok, mlajših od 18 let, je živela skupaj s starši, ki so bili poročeni. Vsak četrti otrok v tej starosti je živel skupaj s starši, ki so živeli v zunajzakonski skupnosti. 23 % otrok je živelo le z enim od staršev, najpogosteje z mamo.
V zadnjih 40 letih so se v Sloveniji bistveno spremenile družine po svojem tipu. Če je bilo leta 1981 med družinami daleč največ, skoraj dve tretjini, zakonskih parov z otroki, je takšnih danes zgolj še dobra tretjina. Močno je narasel delež mater samohranilk otroki, kakršna je skoraj že vsaka peta družina. Z enega na 12,6 odstotka pa so porasle tudi družine v obliki zunajzakonskih partnerjev z otroki.
Glede na to, da se v Sloveniji izven zakonske zveze rodi že skoraj 60 % otrok, bo ta delež družin še narašča.
Na Kozjansko-Obsoteljskem živi okoli 10.670 družin z otroki, kar je približno 500 manj kot pred desetletjem. Povprečno število otrok v družini z otroki znaša 1,55, kar je malenkost manj kot pred desetimi leti. Je pa bolj upadlo povprečno število otrok v vseh družinah, predvsem na račun naraščanja družin brez otrok, kot poročene in skupaj živeče neporočene pare beleži državna statistika.
Ko gre za delež velikih družin s 3 ali več otroki, jih je na Kozjansko-Obsoteljskem nekoliko nad slovenskim povprečjem. Največ, desetina med vsemi družinami z otroki, jih je v najmanjših občinah: Dobju in Bistrici ob Sotli. Med večjimi občinami po razmeroma visokem deležu velikih družin izstopa Šmarje pri Jelšah z 9,3 %. Velikih družin je sicer največ v občinah na Gorenjskem in Dolenjskem, najmanj pa na obali in v Prekmurju.
V EU najpogostejša gospodinjstva z enim otrokom
V članicah EU med gospodinjstvi z otroki, mlajšimi od 18 let, prav tako prevladujejo gospodinjstva z enim otrokom. Lani je skoraj polovica gospodinjstev z otroki imela enega otroka (49 %), 38 % dva otroka, 13 % pa tri ali več otrok. Med gospodinjstvi z otroki so v vseh državah EU prevladovala tista z enim otrokom, razen na Irskem in Nizozemskem, kjer je bil delež gospodinjstev z dvema otrokoma višji.
Gospodinjstev s tremi ali več otroki je bilo po državah najmanj. Njihov delež v gospodinjstvih z otroki je na Irskem obsegal 23 %, na Finskem 19 %, na Švedskem 18 %, v Bolgariji, na Portugalskem, v Italiji in Litvi pa pod 10 %.