Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Občini Rogatec se z vetrno elektrarno obeta 3,6 milijona evrov


Novembra smo poročali o velikem projektu izgradnje vetrnih elektrarn na območju Loga v občini Rogatec, katerih investitor so Dravske elektrarne. Pet vetrnic, dve od teh bi bile postavljene v občini Žetale, bodo moči okoli 30 MW in letno proizvedle okoli 90 MWh energije.

Ker Slovenija zaostaja za cilji pridobivanja energije iz obnovljivih virov, vetrnih elektrarn pa se slovenske občine otepajo, je Golobova vlada sprejela uredbo, po kateri bodo občine z vetrnicami dobile po 200 tisoč evrov enkratne vzpodbude za vsak megavat inštalirane moči.

Za Občino Rogatec, ki bo na svojem ozemlju imela tri vetrnice s skupno močjo 18 MW, bi to pomenilo 3,6 milijona evrov visoko nadomestilo. Ob tej enkratni spodbudi pa bi zaradi prisotnosti vetrnic dobivala tudi posebno letno nadomestilo, glede na proizvedeno energijo.

Uredba o enkratnem nadomestilu za občino za spodbujanje uvajanja vetrnih proizvodnih naprav, ki jo je pripravilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, predvideva 200.000 EUR spodbude na 1 megavat (MW) inštalirane moči proizvodne naprave. Nadomestila se bodo podeljevala za večje vetrne proizvodne naprave, čigar inštalirana moč je enaka ali večja od 1 MW. Za vetrnice z manjšo močjo nadomestila ne bo.

Pred izplačilom nadomestila občini mora biti proizvodna naprava zgrajena in priključena na elektroenergetsko omrežje.

Na območju občine Rogatec in Žetal bodo Dravske elektrarne postavile pet vetrnih agregatov, ki bodo skupne moči okoli 30 MW, letno pa bodo proizvedli 90 MWh električne energije.

Vsa slovenska gospodinjstva, ki jih je okoli 860.000, letno porabijo 3.800 GWh. Proizvodnja Vetrne elektrarne Rogatec bi tako zagotavljala električno energijo za dobrih 20.000 gospodinjstev.

Ocenjena vrednost projekta je slabih 50 milijonov evrov, ob njem pa bodo urejene tudi ceste, denimo cesta v Loke do meje občine Rogaška Slatina.

Gradnja se naj bi začela predvidoma leta 2026.

Država bi nadomestila občinam financirala iz Centra za podpore, na računu katerega se je od leta 2016 zbralo približno 380 milijonov evrov presežka. Vir teh sredstev je prispevek OVE (obnovljivi viri energije), ki ga plačujemo pri vsakem kupljenem litru goriva, pri položnici za elektriko pa je trenutno zamrznjen. Presežek sredstev iz vplačil OVE na letni ravni dosega približno 15 milijonov evrov.

To ni edino nadomestilo, ki ga bo prejela Občina

Prejeto nadomestilo Občina lahko porabi za investicije in ukrepe za izboljšanje življenjskih pogojev in kakovosti življenja lokalnega prebivalstva, ki spada v vplivno območje vetrnih proizvodnih naprav.

Koliko denarja to za Občino Rogatec pomeni, pove podatek, da so vsi občinski prihodki v letu 2024 predvideni v višini 4,5 milijona evrov. Enkratno nadomestilo zaradi vetrnih elektrarn na njenem ozemlju bi tako, karikirano, Občini Rogatec pokrilo cca 80 odstotkov letnega proračuna.

A to še ni vse. Ob enkratnem nadomestilu bo Občina Rogatec skozi sistem nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča prejemala še letni znesek, glede na višino proizvedene električne energije z vetrnicami na njenem ozemlju. Po nekaterih izračunih bo ta znašal med 130 in 180 tisoč evri letno.

V Sloveniji so sicer trenutno nameščene 3 vetrne elektrarne, z vetrom pa pridelamo 0,06 odstotka električne energije. Vladna spodbuda želi ta delež povečati, saj denimo povprečje v Evropi znaša 19 odstotkov.

V Občini Rogatec so gradnji vetrnih elektrarn večinoma naklonjeni, saj zaradi svoje lokacije ne bodo kazile okoljske panorame. Obenem so od najbližjega stanovanjskega objekta oddaljene 600 metrov. Tako visoka finančna spodbuda je seveda dodaten magnet za sprejem tovrstne investicije. Za dejanski priliv denarja iz sredstev OVE pa bodo v Rogatcu tudi ob najhitrejšem scenariju gradnje vetrnih elektrarn na njihovem območju, morali še kar nekaj let počakati.