Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Kdo bo plačal 25 tisočakov zaradi tožbe o nezakoniti odpovedi zaposlitve v šmarskem vrtcu?


odlocitev-sodisceOb obravnavanju odloka o novem zavodu za turizem, šport in mladino je bila na včerajšnji seji občinskega sveta pomembna točka tudi odločitev o predlogu JZ Vrtec Šmarje pri Jelšah, ki želi, da občina  pokrije stroške sodne poravnave med vrtcem in nekdanjo vzgojiteljico.

Ta je vrtec tožila zaradi “nezakonitega postopka odpustitve,” sodni spor pa je bil zaključen s poravnavo, po kateri mora vrtec tožeči stranki nakazati 21.388,99 evrov, v postopku pa je nastalo še  dobrih 3100 evrov odvetniških stroškov.

Prejšnja ravnateljica je delavko odpustila, ker ni predložila ustreznih potrdil o izobrazbi, do napake pa je prišlo v postopku izredne odpovedi zaposlitve. Delavka je namreč predložila potrdilo o nosečnosti, vrtec pa jo je vseeno odpustil, čeprav zakon v tem primeru zahteva soglasje inšpektorata za delo. Soglasje je vrtec tudi pridobil, vendar štiri dni po tem, ko je bila delavki poslana izredna odpoved delovnega razmerja.

V odziv na vlogo vrtca župan občinskim svetnikom predlagal sprejetje sklepa, po katerem bi vrtec založil sredstva za sodno poravnavo in hkrati vložil odškodninsko tožbo zoper odgovorno osebo, ki je “nepravilno vodila postopek zaposlitve in izredne odpovedi zaposlitve delavke”.

Občinski svet je včeraj predlog župana soglasno podprl.

OD OBVESTILA O NEPRIMERNI IZOBRAZBI DO PREKINITVE DELOVNEGA RAZMERJA

Očitki, da je na mesto diplomirane vzgojiteljice zaposlila delavko brez ustrezne izobrazbe, so na račun tedanje ravnateljice vrtca Marte Drofenik s strani sveta zavoda in Občine leteli že konec leta 2014, v razvpitem sporu z začetka mandata sedanje občinske oblasti.

Iz kronologije, vključene v gradivo seje občinskega sveta je razvidno, da je bila Drofenikova sredi septembra 2014 s strani enega od staršev preko e-pošte povprašana o ustrezni izobrazbi dotične vzgojiteljice. Ker ustreznega potrdila niso našli v njeni personalni mapi, prav tako pa diplome ni bilo v sistemu COBISS, je ravnateljica v naslednjih tednih ustno, preko elektronske pošte in z vročilnico delavko večkrat pozvala k predložitvi potrdila o izobrazbi. V tem času je, glede na kronologijo, delavka ravnateljici večkrat osebno zagotovila, da je diplomirala marca 2012, a dokazila ni predložila tudi po podaljšanem zadnjem roku do 9.1. 2015.

V tem času je vrtec pridobil tudi pisni odgovor pristojne fakultete, da dotična študentka do tega dne (22. 12. 2014) še ni zaključila študija.

Obenem je Svet zavoda na dveh izrednih sejah (16. 12. 2014 in 7.1. 2015) ravnateljici naložil, da delavki prekine delovno razmerje.

VRTEC DELAVKO VENDARLE ODPUSTIL, AMPAK …

Do zapleta, zaradi katerega se je zgodba znašla na sodišču, je prišlo, ko je delavka 14. 1. 2015 vrtcu dostavila potrdilo, da je noseča in da ni sposobna urejati svojih zadev. Tri dni kasneje ji je bila kljub temu poslana izredna odpoved delovnega razmerja, čeprav Zakon o delovnih razmerjih v 115. členu določa, da lahko v primeru nosečnosti delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi in delavcu lahko preneha delovno razmerje le po predhodnem soglasju inšpektorata za delo.

Soglasje delovne inšpekcije je bilo sicer izdano, ampak šele štiri dni po tem, ko je bila izredna odpoved delovnega razmerja že poslana. S tem pa naj bi bil storjen prekršek, kar je inšpektorat za delo vrtec pisno obvestil 21. aprila 2015.

TOŽBA IN PROTITOŽBA

Odpuščena delavka je proti JZ Vrtec Šmarje pri Jelšah vložila tožbo z zahtevkom po ugotovitvi nezakonitosti odpovedi ter priznanju delovnega razmerja za čas od odpovedi do izdaje sodbe na prvi stopnji, s plačilom vseh zaostalih prispevkov ter neto plač, plačilom odškodnine zaradi nezakonitosti odpovedi v višini 12 bruto plač in povrnitvijo sodnih strškov.

Vrtec pa je 23. 1. vložil kazensko ovadbo zoper odpuščeno delavko zaradi zavajanja.

PORAVNAVA

Po dobrem letu pravdanja je bila 8. 4. med vrtcem in odpuščeno delavko sklenjena sodna poravnava, v kateri ji je vrtec priznal delovno razmerje in prijavo v zavarovanje za čas od izredne odpovedi (20. 1. 2015) do zaključka glavne obravnave (22. 3. 2016), plačilo vseh prispevkov in neto plač za to obdobje ter se zavezal k odstopu od kazenskega pregona. Tožeča pa je odstopila od zahteve po odškodnini v višini 12 bruto plač, privolila v kritje svojih stroškov sodnega postopka ter se odpovedala vsakim nadaljnjim postopkom.

JZ Vrtec Šmarje pri Jelšah je tako bivši zaposleni dolžan izplačati 21.388,99 evrov v šestih enakih mesečnih obrokih. Stroški odvetnika bodo vrtec stali 3100,67 evra, stroški  kazenske ovadbe z naslova sodišča pa še niso znani.

Če bodo svetniki danes odločili kot predlaga župan, bo ta sredstva iz likvidnostnih sredstev založil JZ vrtec Šmarje pri Jelšah, pridobiti pa jih bodo skušali z odškodninsko tožbo zoper odgovorno osebo, ki je, kot piše v predlaganem sklepu: “nepravilno vodila postopek zaposlitve in izredne odpovedi zaposlitve delavke”

kino_smarje_polovicka