Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

V Imenem ponovno odprt mejni prehod Imeno-Miljana


V sredo, 11. 7. 2012, je bil v Imenem ponovno odprt meddržavni mejni prehod Imeno-Miljana. V zadnjih štirih letih (od leta 2008 ob zaprtju mejnega prehoda) so morali dnevni imigranti obeh strani uporabljati mejni prehod Sedlarjevo-Plavič. Z odprtjem novega mostu, ki je nadomestil starejšega, ki je lesen, sta tako obe državi naredili pomemben korak k ohranjanju dobrih sosedskih in meddržavnih odnosov, predvsem pa sta olajšali vsakodnevni prestop meje tukajšnjim prebivalcem na obeh straneh. Mejni prehod v Sedlarjevem je tako z odprtjem v Imenem bil preimenovan v mejni prehod za obmejni promet, ta v Imenem pa si je ponovno pridobil status meddržavnega mejnega prehoda, ki bo odprt 24 ur na dan, medtem ko bo v Sedlarjevem odprt med 6. in 22. uro, ob nedeljah in praznikih pa med 7. in 21. uro.

Načrtovanje novega mostu čez Sotlo se je pričelo že v času osamosvojitve Slovenije, vendar do dokončne realizacije načrta ni prišlo. Tokrat sta stopila skupaj župana Željko Kodrnja, župan hrvaške občine Zagorska Sela in Peter Misja, župan Podčetrtka, ki sta s skupnimi močmi dosegla, da se je zgradil nov most. Direkcija Republike Slovenije za ceste in Hrvaška uprava za ceste sta zaključili z gradnjo nadomestnega armiranobetonskega mostu čez Sotlo na mednarodnem mejnem prehodu Imeno, ki je nadomestil star dotrajani leseni most, zaradi katerega je bila od leta 2008 vzpostavljena popolna zapora za ves promet. Novi most sta slovesno s stiskom roke odprla minister Republike Slovenije za infrastrukturo in prostor, gospod Zvonko Černač in minister Republike Hrvaške za pomorstvo, promet in infrastrukturo, gospod Siniša Hajdaš Dončić in objekt uradno predala namenu.

Načelnik občine Zagorska Sela Željko Kodrnja je dejal:«Srečen  sem, da je danes prišlo do otvoritve tega mostu med občino Zagorska Sela in občino Podčetrtek. Na tem mostu se lahko odslej lahko govorijo mnoge zgodbe, zahvaljen sem, da je danes prišlo do tega dogodka, to je velika stvar za našo občino in kraj. Ob tej priložnosti se vsem skupaj zahvalim vsakomur, ki je kakorkoli pomagal pri izgradnji tega mostu.«

 Župan občine Podčetrtek, Peter Misja je zbrane pozdravil: »Spoštovani gospodje ministri, spoštovani vsi visoki gosti, gospe in gospodje, Zagorci, Hrvati in Slovenci, lep pozdrav v imenu Občine Podčetrtek. Za nas je danes prav gotovo poseben dogodek. Od leta 1990 smo se borili, da bi na tem območju nastal novi most. Ko je leta 2008 res dokončno bil zaprt stari in ko smo morali marsikaj postoriti, da smo nekako skrajšali pot preko prehoda v Sedlarjevem, smo se šele zavedali, da je potrebno res nekaj storiti. Moram reči, da na obeh straneh, tako na Hrvaški  kakor Slovenski, je bilo veliko potrpežljivosti, vsekakor pa tudi veliko ljudi, ki so prispevali k temu, da smo končno prišli do tega, da danes stojimo na tem mostu, ki bo še kako pomemben. V prvi vrsti res moram izpostaviti kolega Željka Kodrnja in pa bivšega župana, ki je sedaj minister, gospoda Sinišo, z naše strani pa gospoda Ficko, ki je vztrajal in vsi njegovi sodelavci na direkciji za ceste, da smo to ustvarili. Ta most ne bo samo povezava med res prijateljskima občinama, ta most bo povezava med narodi, posebej pa sem vesel, da bo pripomogel k še boljši turistični ponudbi občine Podčetrtek.«

Minister za infrastrukturo in prostor, Zvonko Černač: »Spoštovana kolega ministra, spoštovani predstavniki lokalnih oblasti z obeh strani meje, še posebej seveda spoštovani domač župan gospod Misja, en lep pozdrav tudi v mojem imenu. Mostovi seveda niso samo gradbena ali arhitekturna rešitev za premoščanje ovir v okolju, njihova simbolika je mnogo močnejša. In ta simbolika povezovanja, kar je bilo danes že večkrat poudarjeno, sodelovanje združevanja je vgrajeno tudi v ta most, na katerem stojimo danes. Skupaj so ga zasnovali in zgradili strokovnjaki z obeh strani meje, na podlagi vztrajnega prizadevanja in odličnega sodelovanja. Danes je to povezovanje širšega, evropskega pomena in  omogoča razvoj gospodarstva bližjih lokalnih skupnosti in širše. Ob tem je potrebno poudariti, da je bila sprejeta in poiskana spoštljiva odločitev tudi za stari leseni most in v teh krajih predstavlja zlati simbol dolgotrajne povezanosti obeh narodov. Tako obnovljen bo še mnogo let pričal  o stoletni geografski, sociološki in jezikovni povezanosti teh krajev in narodov. Oba mostova sta dokaz vztrajnega prizadevanja in odličnega sodelovanja obeh držav, predstavnikov lokalnih skupnosti in družb za izgradnjo prometne infrastrukture. Povezali smo znanje, izkušnje in prijateljstvo, da lahko danes nemoteno prehajamo iz brega na breg. Upam, da bosta mostova drug ob drugem zaživela vsak v svoji zgodbi; eden večji sodobnejši, na katerem stojimo danes, v zgodbi o gospodarskem sodelovanju in povezovanju ter razvoju tur. Območja ob Sotli, v zgodbi, ki se odvija hitro in ustreza zahtevam sodobnega časa in drugi, stari leseni most, v zgodbi o srečavanju prijateljev ali kot vabilo obiskovalcev, naj si te prelepe kraje ogledajo na kolesih, ali preprosto postojijo na njem in uživajo v naravi. Vsem, ki ste kakorkoli prispevali k temu, da smo danes ponovno povezali preko tega mosta obe državi, deželi, iskrena hvala.«

 

 

Nov armirani betonski most in popolnoma obnovljeni leseni stari most za pešce. Most čez Sotlo, ki so ga načrtovali že pred dvema desetletjema, so hrvaški in slovenski gradbinci začeli graditi januarja letos, stal je 400.000 evrov. 

 

 

 

 

 

   Minister za notranje zadeve, dr. Vinko Gorenak: »Spoštovani kolegi ministri tako slovenske kot hrvaške strani, spoštovani domačini. V prvi vrsti sem tukaj kot domačin šele potem kot minister za notranje zadeve in z veseljem lahko ugotavljam, da danes smo na nekem cilju, ki je dejansko bil začet že leta 1991, kot je bilo rečeno in dolga pot je minila do tega, da smo ta cilj uresničili. Navidezno bi rekli mali most, to ni velik most, verjamem da na slovenski in kot tudi hrvaški strani smo že zgradili bistveno večje mostove, vendar ta most je za domačine tako na hrvaški kot slovenski strani največji most. Največji most zato, ker vendarle predstavlja povezavo med enim in drugim narodom, torej med Hrvati in Slovenci na naši strani. Most, ki bo vsekakor pomemben, ki bo ostal tudi potem, ko bodo te stavbe na moji desni in moji levi podrte, to bo pa čas vstopa Hrvaške v Schengen, in verjamem, da bo to tudi čas, ko bo ta most doživel še bistveno večjo vlogo in ko se bomo pravzaprav vrnili na nek način simbolično v tisto stanje, ki smo ga poznali pred vzpostavitvijo meje. Jaz čestitam vsem, ki ste se trudili za zgraditev tega mostu in seveda domačinom pa želim, da ga uporabljajo in da imajo od tega še večje koristi, vsi ti, ki tukaj živijo, tako na hrvaški kot slovenski strani.«

Zbrani gostje na levi in desni strani mostu, zgoraj slovenski in spodaj hrvaški.

Vršilka dolžnosti župana krapinsko-zagorske občine Sonja Borovčak (na sliki levo, desno pa Siniša Hajdaš Dončić) je dejala: »Spoštovani ministri, dame in gospodje, dragi naši Zagorci in Slovenci. To je most, ki obema stranema pomeni veliko in tudi nam za turizem (Zagorska Sela, Kumrovec, Terme Tuhelj, Krapina, Marija Bistrica). Verjamem, da bo ta most povezoval in da ne bo več nihče nikdar te ljudi tukaj, ki so med seboj povezani, zaustavil.«

Vsem obmejnim prebivalcem želimo varno pot skozi ponovno odprt mejni prehod, po starem ali novem mostu. 

f/t: J. C.