Potres je ena izmed tistih naravnih in drugih nesreč, ki jih na območju Kozjanskega in Obsotelja nikakor ne moremo izključiti – navsezadnje se mnogi še spominjajo hudega tresenja tal na Kozjanskem leta 1974. Tudi zadnja rušilna potresa v sosednji Italiji kažeta, da na to naravno nesrečo nikoli nismo dovolj pripravljeni.
Z namenom preveriti usposobljenost za ukrepanje ob rušilnem potresu – to je potresu VII. stopnje po Evropski merski lestvici, so se v veliki vaji zaščite in reševanja minuli petek preizkusile ekipe za zaščito, reševanje in pomoč občin Podčetrtek, Kozje in Bistrica ob Sotli. Po oceni ogroženosti je potres te stopnje na območju Kozjanskega možen, oziroma pričakovan.
Vaja je potekala na dveh nivojih. Na operativnem so bile simulirane posledice potresa na trenutno zapuščenem motelu v Trebčah v bližini Podsrede. Pod ruševinami je ostalo neznano število ljudi (po predvidevanjih 5), porušen objekt pa je zajel tudi požar.
Na območju nesreče so posredovale ekipe PGD Kozje, Podsreda, Bistrica ob Sotli in Polje ob Sotli, tehnično-reševalna ekipa CZ občine Kozje, ekipa prve pomoči OZ RK Šmarje in ekipa enote reševalnih psov Kinološkega društva reševalnih psov Celje.
Po zavarovanju območja, pogasitvi požara in utrditvi objekta so izpod ruševin našli in odkopali 5 poškodovancev, od katerih je eden že umrl, drugim pa je prvo medicinsko pomoč nudila ekipa prve pomoči OZ RK Šmarje.
Gasilci in drugi reševalci so se na mestu nesreče soočali tudi z psihološko prizadetimi svojci žrtev (najstniška otroka, katerih oče je ostal pod ruševinami in angleški turist, ki je pogrešal ženo in otroka), senzacionalističnimi mediji, nergajočimi občani ter drugimi dejavniki, ki spremljajo nesrečo tovrstnega obsega. Omenjene vloge je realistično odigrala izbrana skupina imitatorjev-simulantov.
Na štabni ravni pa je vaja preizkusila usposobljenost vodenja nesreče tovrstnega obsega s strani občinskih štabov Civilne zaščite. V vaji so tako ločeno sodelovali štabi Civilne zaščite občin Kozje, Podčetrtek in Bistrica ob Sotli, katerim je ob operativnem delu, bila simulirana vaja potresa na celotnem območju Kozjanskega. Štabovci so se tako soočali s številnimi klici obupanih občanov, ki so pod ruševinami svojih domov pogrešali svojce prizadetih, turistov, ki so v tujih jezikih obupano opisovali svojo plat nesreče, medijev, ki so pritiskali za informacije, izpolnjevali so potrebe in zahteve vodje intervencije, obenem pa poročali tudi regijskemu in državnemu nivoju Uprave RS za zaščito in reševanje. Vse te dejavnike je simulirana že izkušena ekipa imitatorjev-simulantov, ki so v podobni vaji “Nesreča z nevarnimi snovmi v Steklarni Rogaška” sodelovali že leta 2010.
Vajo so si ogledali tudi povabljeni gostje, predvsem strokovnjaki z različnih področij sistema zaščite, reševanja in pomoči, katere so gostili župan Kozjega Dušan Andrej Kocman, župan Bistrice ob Sotli Franjo Debelak ter podžupan Občine Podčetrtek Marko Jurak.
Po besedah avtorjev in vodij vaje – poveljnika GZ Šmarje pri Jelšah Bojana Hrepevnika in strokovnega delavca v službi za zaščito in reševanje občin Kozjanskega in Obsotelja Roka Čakša, je vaja dobro uspela, predvsem v smislu pridobivanja novih znanj in izkušenj, ki bodo v pomoč v primeru nesreč tovrstnega obsega ter pri dvigu nivoja usklajenega delovanja različnih enot zaščite in reševanja. Simuliranje nepredvidenih obstranskih dogajanj v vaji (odzivi psihološko prizadetih svojcev, nezadovoljnih občanov, medijska prisotnost …) pa so reševalce pripravile tudi na tovrstne izzive.
Po naporni vaji, ki je potekala v realistično vročem vremenu, so se sodelujoči in gostje ohladili ter okrepčali v prostorih prijetnega ambienta gostišča Šempeter v Bistrici ob Sotli.
Vabimo vas k ogledu video insertov z vaje Potres Kozjansko 2012, pod video posnetkoma pa najdete tudi povezavo do fotogalerije.
Po vaji so povedali:
Foto: Egon Horvat,
video: Egon Horvat, Marko Kovačevič
tekst: Rok Čakš
video: Egon Horvat, Marko Kovačevič
tekst: Rok Čakš