Občina Šmarje pri Jelšah bo imela v letu 2011 rekordno visok proračun. Občinski svetniki so na 3. redni seji v tem mandatu potrdili najpomebnejši dokument občine, ki predvideva nekaj več kot 12 milijonov odhodkov in dobrih 11 milijonov in pol prihodkov. Burna je bila tudi razprava o številu podžupanov. Svetniki strank SD, DeSUS, Zares, LDS in Neodvisne liste Ketiš so predlagali, da bi občina v prihodnje imela le enega podžupana. Svetniki so razpravljali tudi o gradnji parkirišč pri zdravstvenem domu in bazenu v Šmarju pri Jelšah.
Proračuna Občine Šmarje pri Jelšah za leto 2011 predvideva 12.298.163 evrov odhodkov, kar je za 27 odstotkov več od realizacije v minulem letu. Tudi letos bo več kot polovica proračuna namenjena investicijam, za katere na občini predvidevajo 6.372.687 evrov. V občinsko blaganjno naj bi se v letu 2011 steklo 11.609.384 evrov prihodkov. Največji del prihodkov bodo predstavljali davki, v občinsko blagajno naj bi se steklo za 6.237.725 evrov davčnih prihodkov. Če bo proračun v celoti realiziran, bo na koncu leta nastal primankljaj v višini 608.869 evrov. Proračun, ki so ga svetniki podprli z 17 glasovi za in enim proti (Marko Ketiš), si lahko v celoti ogledate na spletni strani Občine Šmarje pri Jelšah, med gradivom za 3. redno sejo OS. O proračunu smo se pogovarjali z vodjo Oddelka za družbene dejavnosti in finance Zlatko Pilko. Pogovor si oglejte v videu ob koncu prispevka.
1 ali 2 podžupana?
Na pobudo svetnikov iz strank DeSUS, SD, Zares, LDS in Neodvisne liste Ketiš je bila na zadnji seji predlagana sprememba Statuta Občine Šmarje pri Jelšah o številu podžupanov. S strani predlagateljev spremembe smo slišali, da sta dva podžupana prevelik strošek za davkoplačevalce in da so naloge in odgovornosti podžupana v šmarski občini preveč nejasne. Predlagani spremembi so nasprotovali v taboru SDS, SLS in NSi, ki z 11 svetniki tvorijo večino v svetu. Še posebej oster je bil v svoji razpravi dr. Vinko Gorenak (SDS), ki se je spustil v osebno obračunavanje s prvopodpisanim predlagateljem Davidom Stupico. Očital mu je nekatere poteze iz njegovega preteklega političnega delovanja na lokalni ravni, ki pa z obravnavo (vsaj direktno) niso bile povezane. Predlog spremembe statuta je bil z 11 glasovi proti (svetniki SDS, SLS, NSi) in 7 za (DeSUS, SD, Zares in Neodvisna lista Ketiš; Davor Vrečko iz LDS se seje ni udeležil) zavrnjen. Župan Jože Čakš je pod točko razno imenoval za podžupana Janka Šketa (SDS), ki je to funkcijo opravljal že v prejšnjem mandatu, in Marjana Čuješa (SLS).
O nalogah podžupana smo se pogovarjali z Jankom Šketom. Pogovor si oglejte v spodnjem posnetku.
O razlogih, zakaj bi Občina Šmarje pri Jelšah morala imeti samo enega podžupana, smo vprašali Davida Stupico.
Svetniki so soglasno potrdili investicijo izgradnje parkirišč na severni strani zdravstvenega doma v Šmarju pri Jelšah. Na zemljišču, kjer je trenutno peščeno parkirišče in nekaj vrtičkov bo do leta 2013 v dveh fazah postavljenih 64 parkirnih mest. Za investicijo je predvidenih 220 tisoč evrov. Več o projektu lahko preberet na spletni strani Občine Šmarje pri Jelšah.
V nadaljevanju seje so svetniki odločali o imenovanju članov v različne organe občine in javnih zavodov. Za predsednico Občinske volilne komisije je bila imenovana Simona Dobnik, za podpredsednico pa Katja Čoh Kragolnik. Volilno komisijo bodo v tem mandatu sestavljali še Milena Vrečko, Anita Reich. Aleš Antlej, Jelka Stojan, Nadja Strašek in Darinka Komerički. V Svet za varstvo in preventivo v cestnem prometu so bili imenovani Štefan Galuf (predsednik), Krsto Krivokapič, Bojan Kotnik, Milan Konšak, Franc Eisenkoler, Milan Koštomaj, Peter Dečman, Peter Černezel, Bojan Kunstič in Martin Koprivc, Za članico Sveta JZ Glasbena šola Rogaška Slatina je bila imenovana Mojca Sovič, za člana Skupščine OKP d.o.o. Rogaška Slatina pa Peter Planinšek. Svetniki so potrdili tudi sodnike porotnike. To so Miran Koštomaj, Hinko Romih, Jakob Romih, Mirko Bevc, Janko Šket, Štefan Galuf, Branko Podrepšek in Jože Lipar.