Osrednjo organizacijsko breme letošnjih šentjurskih dnevov evropske kulturne dediščine je nosil Zavod ETNO-EKO, ki je konec prejšnjega meseca v Ipavčevi hiši v sodelovanju z mnogimi strokovnjaki pripravil pripravil sedmero dogodkov na temo Dediščina, ki izginja.
Izjemno zanimivo je bilo prisluhniti zagovoru diplomske naloge študentke etnologije Sonje Hercog o Zgornjem trgu v Šentjurju, kjer je predstavila etnološko raziskavo in popis stavb predhodnika mesta Šentjur med letoma 1850 in 1970. Pomenljiv je bil tudi naslov: Zgornji trg – ne vas in še ne mesto. Posebno potrditev pomeni dejstvo, da so za diplomsko nalogo izkazali zanimanje na Razvojni agenciji Kozjansko in v društvu lokalnih turističnih vodnikov, kar kaže na pomembnost sodelovanj z lokalnim okoljem in prenašanja besed na papirju v prakso.
Pripovedništvo je pomemben del našega izročila, zato je veliko zanimanja požela tudi delavnica na to temo, kakor tudi delavnica o evropski ljudski pesmi, o kateri sicer slišimo le malo. Publika se je tako učila švedsko uspavanko Kling Klang.
Kot dodatni dogodek, ki sprva ni bil napovedan, se je zgodilo še predavanje o interpretaciji lokalne dediščine Marjete Keršič Svetel.
t: bR, f: tg
Preberite tudi:
Mednarodna zasedba restavratorjev na Brecljevem obnavljala peč v 300 let stari hiši (video)