Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Vseslovensko srečanje kmetov obiskali tudi škof, predsednica in župnik Golob


Označite Kozjansko.info kot prednostni vir na Googlu

Letos mineva že dvaindvajset let, odkar poteka na Ponikvi in Slomu, rojstnem kraju Antona Martina Slomška, vseslovensko srečanje kmetov. Slomšek je zavetnik kmetov, slovenskega kmetijstva in kmetijskega slovstva.

Dogodek so obiskali številni vidni predstavniki politike, javnega življenja in Cerkve, med njimi župan občine gostiteljice mag. Marko Diaci, pa upokojeni škof dr. Anton Stres, priljubljeni duhovnik Martin Golob in najvišja predstavnica države, predsednica Nataša Pirc Musar. 

Večnosti cena sedanji je čas” je Slomškova misel, ki so jo organizatorji izbrali za vodilo letošnjega dogodka. Z njo želijo utrditi zavedanje pomena kmetov in kmetijstva ter njihovega poslanstva pridelave in prireje hrane, odgovornega ravnanja z zemljo in gospodarjenja z naravnimi viri, ohranjanja podeželskih skupnosti ter gradnjo temeljev za življenje prihodnjih generacij.

Letošnje 22. vseslovensko srečanje kmetov se je v nedeljo, 12. oktobra 2025, pričelo v cerkvi sv. Martina na Ponikvi. Ob 12. uri je ob somaševanju drugih duhovnikov in sodelovanju predstavnikov evangeličanske cerkve mašo daroval upokojeni ljubljanski nadškof msgr. dr. Anton Stres, ki je zbrane spomnil na pomembnost, ki jo nosi kmet, za našo prihodnost. Kmet živi z naravo, jo občuduje in spoštuje. Ve, da je njen skrbnik, da se z naravo ne more igrati ali jo podcenjevati, ampak jo mora spoštovati in ravnati v soglasju z njo. Seveda sme in celo mora tudi posegati vanjo, vendar ne proti njej. Kmetu je zato tuja sodobna samopašnost, s kakršno si žagamo vejo, na kateri sedimo, in si domišljamo, da lahko na dolgi rok nekaznovano delamo proti naravi.

Foto: FB Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije
Evangeličanski škof, mag. Leon Novak, je poudaril tudi vrednote kmetov: vztrajnost, čut za skupnost in spoštovanje narave. “Podeželje je prostor povezovanja. Tam, kjer družine ohranjajo zemljo, se prenašajo tudi vrednote, delovne navade, spoštovanje do narave in čut za skupnost. Rodovitnost zemlje ni le letni pridelek, ampak tudi vztrajnost, prenos znanja in oblikovanje temeljev za otroke in vnuke.

Med mašo je potekal prinos darov pred oltar, s čimer kmetje simbolično izrazijo hvaležnost do plodov, ki jih ob njihovem delu daje narava.

Predsednica države, Nataša Pirc Musar, med govorom. Foto: FB Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

Druženje so nadaljevali s slavnostno akademijo pred Slomškovo rojstno hišo na Slomu. Zbrane je nagovorila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar: Današnje srečanje je poklon kmetom in kmeticam, ki s trdim delom vsak dan pišete zgodbo slovenskega podeželja, ki jo zaznamujejo negotovosti. Slovenski kmet ni le pridelovalec hrane, je varuh pokrajine, je nosilec tradicije. Naredila bom vse, da bo slovensko kmetijstvo slišano in da kmetje pri trajnostnem razvoju ne boste prepuščeni sami sebi.

Zbrane je nagovoril tudi predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, dr. Jože Podgoršek. Foto: FB Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

Zbrane je nagovoril tudi predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, dr. Jože Podgoršek: “Danes ne praznujemo le letnega srečanja, ampak vztrajnost, predanost in ljubezen do zemlje. Zemlja ne pozabi tistih, ki jo spoštujejo. Vaša zvestoba zemlji je nekaj svetega, nekaj, kar moramo kot družba spoštovati. Danes se mnogi sprašujejo, kakšna je prihodnost podeželja. Podeželje bo preživelo, dokler bodo obstajali ljudje, kot ste vi, ki ne obupajo ob prvi nevihti, ki iz skromnega naredijo veliko.

Poseben gost dogodka je bil župnik Martin Golob, ki je udeležencem vdahnil duha optimizma, zanosa in ponosa: »Voljo je treba imeti. Voljo iti naprej. Kmetje pogrešajo osnovno spoštovanje. Tega bomo pa dobili, če se bomo sami spoštovali. Dragi kmetje, imejte v sebi ponos in vztrajajte

Martin Golob. Foto: FB Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

Druženje na vsebinsko in glasbeno bogatem dogodku so zaključili s pogostitvijo. Glasbeno so mašo in akademijo obogatili člani pevskega zbora Vokalne akademije Ljubljana. Tradicionalni golaž in dobrote s kmetij bodo pripravili člani prostovoljnega gasilskega društva Ponikva ter članice okoliških društev kmečkih žena ob sodelovanju dijakov Srednje kmetijske šole Šentjur.

Na Slomu je bil možen ogled hiše, kjer se je leta 1800 rodil Anton Martin Slomšek. V njej je prikazana življenjska pot velikega duhovnika, vzgojitelja in narodnega buditelja. Pri izvedbi srečanja poleg Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije so sodelovali občina Šentjur, župnija Ponikva in številni prostovoljci.

Foto: FB Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije