Župan Občine Šentjur mag. Marko Diaci in ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko sta po uspešnem kandidiranju občine na razpisu ministrstva podpisala pogodbo o sofinanciranju prenove Ipavčeve hiše.
Ipavčeva hiša je protokolarni objekt Občine Šentjur. V njej najdete bogato muzejsko zbirko o rodbini slovitih zdravnikov in skladateljev Ipavec in poročno dvorano. V ozadju stavbe pa se nahaja starejši del vrta s kamnitim vodnjakom Jožeta Plečnika.
Občina Šentjur je bila s projektom »Obnovitvena dela rojstne hiše Benjamina in Gustava Ipavca v Zgornjem trgu« uspešna na javnem razpisu Ministrstva za kulturo in pridobila sofinancerska evropska sredstva v višini 788.255,97 evrov. Prenovo nameravajo izvesti v letih 2026-2027.
Župan mag. Marko Diaci je ob srečanju opisal številna prizadevanja ter izvedbe občine za ohranitev ter dopolnjevanje bogate zapuščine arhitekturno zaščitenega Zgornjega trga, ki je zgodovinsko jedro celotnega kraja. “Veseli nas, da ministrstvo in ministrica prepoznavata pomen Ipavčeve hiše, ki jo bomo s temeljito sanacijo zaščitili pred zobom časa, obenem pa delamo tudi na obogatitvi muzejskih zbirk, da bi še bolje spoznali edinstveno rodbino Ipavec,” je med drugim povedal župan.

Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko je ob podpisu izpostavila številne uspešne projekte in prenove, ki se bodo izvajale na območju Kozjanskega ter Obsotelja. Veseli pa jo tudi načrtovana prenova Ipavčeve hiše, ki je del identitete kraja.
Za ohranitev Ipavčeve hiše predvideni večji sanacijski posegi
Objekt je bil zgrajen 1760 ob kasnejših preureditvah, ki odražajo predvsem čas bivanja in delovanja Ipavcev v poznem 19. ter v prehodu v 20. stoletje, v zadnjih letih pa večjih posegov razen nujnih vzdrževalnih del ni bil deležen. Za ohranitev in vitalnost ter podaljšanje funkcionalne dobe tega kulturnega spomenika lokalnega pomena, so potrebni večji sanacijski posegi.

Obravnavana zasnova predvideva sanacijo severovzhodnega in vzhodnega zunanjega zidu vključno s temeljem, sanacijo razpok notranjih sten v vzhodnem delu z injektiranjem, izvedbo novih notranjih sušilnih ometov v kleti in pritličju vzhodnega dela. Popravili in obnovili bodo zunanje stavbno pohištvo, zamenjali strešno kritino, zamenjali in izravnali dotrajane lesene notranje stopnice, popravili razpokane in odpadle dele notranjih stropov ter popravili zahodno historično fasado.
Ob tem želi občina popolniti tudi obstoječe muzejske zbirke. Zbirajo še dodatna gradiva, obenem pa bodo v do sedaj neizkoriščenih prostorih uredili interaktivno digitalno predstavitev zdravniškega poklica s sredine 19. stoletja.
Tako želijo preko sodobnih informacijskih in komunikacijskih tehnologij obiskovalcem omogočiti tudi digitalno izkušnjo, s čimer občina nadgrajuje ponudbo najbolj prepoznavnega ter obiskanega turističnega objekta. Obenem bodo obiskovalcem na voljo prenovljene vsebine in doživetja v obliki novih turističnih produktov.





