Društvo Izviri Dobrina je v sodelovanju s Planinskim društvom Žusem poskrbelo, da je tudi v vasici pod Žusmom zažarela praznična okrasitev. Prižig luči so združili z miklavževanjem, program pa so obogatili z vrednotami prazničnega decembra.
K sodelovanju so pritegnili vse generacije, še posebej družine z otroki in mlade. Kot so zapisali, so jih spodbudili k razmišljanju …: “in aktivnem angažiranju pri širjenju vrednot, o katerih je v prazničnem času zaradi pogosto vsiljive komercializacije, tudi odraslim kdaj težko ohranjati resnični čar praznikov.”

Takoj po prižigu prazničnih lučk so vse obiskovalce povabili v toplo dvorano gasilskega doma krajanov.
Udeležencem je mentorica vsebinske zasnove Andreja Križan Lipnik predala razmišljanja o vrednotah, ki povezujejo generacije in družine ter bogatijo praznike. Poudarek je bil na izpostavitvi vrednot luči, ki preganja temo; na pomenu skromnosti, hvaležnosti, skrbi za drugega ipd.
Iz zakladnice pregovorov in verzov o vrednotah:
Če hočeš biti močan, premagaj samega sebe. (slovenski pregovor)
“Bodi prijazen: vsak, ki ga srečaš, bije bitko, o kateri večinoma ne veš ničesar.” (Platon)
Lepa beseda vedno lepo mesto najde. (slovenski pregovor)

Otroke, mlade in tudi starejše udeležence so povabili k aktivnemu ustvarjanju v dveh prazničnih delavnicah. Na odru gasilskega doma so otroci posedli na blazine na tleh in iz ponudbe drobnega darilnega materiala na sredi prostora, pripravljali simbolična majhna darilca, ki so jih obogatili z mislimi o vrednotah. Z darilci so nato obdarili vse obiskovalce in si jih tudi medsebojno razdelili. Tako so se otroci učili ne le prejemanja, ampak tudi podarjanja.

Ob straneh so udeležence čakale mize z stekleničkami in drobnim materialom za pripravo prazničnih lučk. Pod vodstvom animatorjev so udeleženci na stekleničke pritrjevali žico, nato pa lučke okraševali z raznim drobnim materialom. Lučke je prevzela animatorka planinskega društva, uporabili pa jih bodo pri večernem Božičkovem pohodu na Stolp ljubezni. Na ta način krepijo povezovanje in solidarnost tudi med društvoma.

Ostali udeleženci so posedli v dvorani ob mizah, se pogovarjali, in ob tem spremljali dogajanje na odru. Občasno so jih tudi povabili k poslušanju misli o vrednotah, slovenskim ljudskim pravljicam, ki poudarjajo pomen majhnih daril, medsebojnega povezovanja, skromnosti in sreči.
Vse udeležence so pogostili z bogato večerjo. Na koncu so poudarili: “Prijetno praznično vzdušje medsebojnega druženja na dan prižiga lučk je naše krajane vseh generacij uvedlo v lepoto praznikov, v katerih štejejo dobri odnosi, toplina, pripovedovanje zgodb in podobno.” V izvedbeni ekipi so poleg že omenjene sodelovali: Danica Recko, Gaja Recko, Nina Coklin, Marjana Senger, Franc Lipnik, Ajda Vodišek,Franci Lipnik, Marica Drame, Petra Drame in Katja Kovačič.





