Ministrstvo za zdravje je odobrilo sofinanciranje nakupa vozil urgentnega zdravnika za 36 slovenskih občin, med njimi tudi za Občino Šmarje pri Jelšah. Namen investicije je izboljšati dostopnost in odzivnost nujne medicinske pomoči na primarni ravni zdravstvenega varstva.
Vloga šmarske občine je bila uspešna v okviru javnega razpisa, objavljenega konec januarja. Sofinanciranje vključuje tako nakup osnovnega vozila kot tudi njegovo predelavo v specializirano vozilo urgentnega zdravnika. Ministrstvo bo za vsako odobreno vozilo prispevalo največ 70.000 evrov brez DDV, razliko v višini davka pa bodo krile občine.
“Ocenjena vrednost vozila v skladu z minimalnimi standardi in zahtevami ministrstva za nakup je 85.000 evrov (z ddv). Javno naročilo bo objavljeno predvidoma jeseni,” nam je pojasnila mag. Anita Reich, vodja oddelka za investicije na šmarski občini.
Vse izvedbene aktivnosti bo vodil javni zavod Zdravstveni dom Šmarje pri Jelšah. Rok za izvedbo projekta je pomlad 2026. Na razpis so se lahko prijavile občine, ki so ustanoviteljice ali soustanoviteljice zdravstvenega doma, vključenega v mrežo izvajalcev nujne medicinske pomoči. Sofinanciranje vozil bo izvedeno iz sredstev evropskega sklada za okrevanje in odpornost, skupna višina sredstev pa znaša 4,89 milijona evrov.
Nakup in predelava novega vozila bosta izvedena v naslednjih mesecih, izplačilo državnih sredstev pa bo potekalo po predložitvi dokazil o dejanskih stroških. Novo vozilo bo v prihodnje pomembno prispevalo k učinkovitejšemu delu Zdravstvenega doma Šmarje pri Jelšah in s tem k boljši oskrbi pacientov na območju občine in širše Kozjanske regije.
“Razen aktivnosti, ki potekajo za izgradnjo satelitskega urgentnega centra, občina trenutno novih naložb v zdravstveno infrastrukturo ne načrtuje,” še dodajajo pri šmarski občini.





