Čas okrog 1. novembra, ko se praznuje dan spomina na mrtve oziroma praznik vseh svetih po krščanskem izročilu, je namenjen spominu na pokojne prednike, sorodnike, prijatelje, znance. Od 1. novembra 2010 nas je zapustilo kar nekaj ljudi, ki so na tak ali drugačen način pomembno vplivali na življenje v lokalnem okolju, državi in svetu. V spodnjem pregledu smo se spomnili nekaterih, ki so nas zapustili v minulem letu. K prispevku smo dodali fotografije z blagoslova grobov v Šmarju pri Jelšah.
Obsotelje in Kozjansko: biši župani in (pre)mlade žrtve tragičnih nesreč
Decembra lani je v Šmarju pri Jelšah umrl nekdanji predsednik skupščine nekdanje šmarske občine Jože Lojen. Bil je prvi predsednik (župan) leta 1958 nastale združene občine. Med 2. svetovno vojno se je kot borec aktivno pridružil NOB. Marca je umrl Vinko Jagodič, ki je bil v 60. in 70. letih predsednik skupščine občine Šentjur. Bil je tudi sekretar Alposa, republiški poslanec, član odbora SZDL v Beogradu ter direktor Območne enote Zavarovalnice Triglav v Celju.
Krajani Kalobja se bodo verjetno še dolgo spominjali letos preminulega Toneta Hribernika, ki je kar 40 let vodil tamkajšnjo krajevno organizacijo Rdečega križa. Letos je umrl Karel Andrenšek, dolgoletni veterinar in direktor veterinarske postaje Šmarje pri Jelšah. V 93. letu starosti je marca umrla Marija Antonija Ciglenečki iz Brecljevega, soproga prvega častnega občana v samostojni občini Šmarje pri Jelšah Slavka Ciglenečkega. Po 100 letih življenja je v Rogaški Slatini prenehalo biti srce najstarejše občanke Marije Erjavec. Številne generacije se bodo spominjale tudi letos preminule učiteljice Danice But iz Kostrivnice.
Obsotelje in Kozjansko so v minulem letu pretresle tudi tragične nesreče. Avgusta se je na Ptujskem jezeru smrtno ponesrečil mladi gasilec in prostovoljec iz Šmarja pri Jelšah Metod Vrbek. 7. oktober bo za vedno ostal v spominu družine iz Vrha pri Šmarju. Dan po delovni nesreči je v ljubljanskem UKC umrl 5-letni Tilen Kosi.
Slovenija: zapustili so nas velikani glasbe in kulture
Na god Sv. Roka je umrl bivši predsednik vlade, minister in ustanovitelj stranke Nova Slovenija Andrej Bajuk. Ekonomist, ki je večino svojega življenja preživel v Argentini je slovenski javnosti postal bolj znan, ko je za 7 mesecev prevzel položaj predsednika vlade po leta 2000 izglasovani nezaupnici vladi Janeza Drnovška. Kasneje je ustanovil stranko Nova Slovenija, ki je v naslednjih dveh mandatih imela svoje poslance v državnem zboru, še vedno pa jih ima v evropskem parlamentu. V času Janševe vlade, ko je Slovenija vstopila v evrsko območje, je opravljal funkcijo ministra za finance.
Ljubitelje narodnozabavne in zabavne glasbe so pretresle smrti treh glasbenikov, ki so pomembno vplivali na razvoj in usmeritev tovrstne glasbe v Sloveniji. Maja je po hudi bolezni umrl Henček Burkat, ki je s svojim ansamblom ustvaril številne zabavne in šegave pesmi, ki so se udomačile v srcih številnih Slovencev. Junija je po nastopu v Lipici umrl večni zabavljač in avtor številnih uspešnic Branko Jovanovič Brendi. Oboževalci se ga najraje spominjajo po njegovem ustvarjanju v skupi Don Juan in sodelovanjem s primorskim pevcem Koradom Buzetijem, za dobro voljo pa je skrbel tudi v samostojini karieri. Konec septembra prenehalo biti srce Lojzetu Slaku. Dolenjski godec je ob Slavku Avseniku zagotovo največje ime slovenske narodnozabavne glasbe, avtor številnih uspešnic, ki so postale ponarodele, in vzor številnim generacijam mlajših glasbenikov.
Po hudi bolezni je junija umrl dolgoletni novinar na TV Slovenija Jože Hudeček. Mnogim bo ostal v spominu po svoji hitri govorici, s katero je v svojih prispevkih opisoval kulturno dogajanje na slovenskem. Ob neki priliki je dejal, da je govoril tako hitro, ker je hotel v kratkem času, ki je bil v informativnih oddajah namenjen kulturi, gledalcem ponuditi čim več informacij. Boj z boleznijo je oktobra izgubil velikan slovenske književnosti Tone Pavček. Dolenjski pesnik, esejist in prevajalec je ustvaril številne nepozabne pesmi za otroke, mladino in odrasle, pomembno je vplival tudi k osamosvojitvenem procesu v Sloveniji.
Svet: od terorističnih vodij do pop ikon
Združene države Amerike so proslavljale, ko so 1. maja specialne enote v Pakistanu ubile voditelja teroristične organizacije Al Kaida Osamo Bin Ladna. Mnogi so v njegovi smrti videli zadoščenje in pravico po terorističnem napadu na ZDA septembra 2001, drugi so menili, da bi Bin Laden za svoja dejanja moral odgovarjati na sodišču. Mnogi so si odahnili, ko je bil oktobra ubit dolgoletni libijski voditelj Moamer Gadafi. Njegova smrt na nek način zaključuje revolucijo v tej afriški državi, ki se je začela februarja.
Klubu 27 (Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Jim Morrison, Janis Joplin …) se je julija pridružila britanska pevka Amy Winehouse. Njena smrt je še vedno ovita v tančico skrivnosti. Uraden razlog naj bi bila prevelika količina zaužitega alkohola, njen oče pa trdi, da se pevkino telo ni dovolj privadilo po rehabilitaciji. Pevka je imela skozi celotno kariero težave z drogami in alkoholom, njen tragični konec pa je nakazal tudi ponesrečen junijski koncert v Beogradu po (še eni) domnevno uspešni rehabilitaciji.
Svet je žaloval, ko je 5. oktobra za posledicami raka na trebušni slinavki umrl računalniški guru in ustanovitelj podjetja Apple Steve Jobs. S svojimi izumi, kot so naprava za poslušanje glasbe iPod, pametni telefon iPhone in tablični računalnik iPad je naredil pravo revolucijo v svetu informacijske tehnologije. Steve Jobs in Apple v očeh mnogih nista le blagovna znamka. Sta način življenja, modni trend in iskrena ljubezen mnogih uporabnikov po celem svetu.
Športni svet je 23. oktobra pretresla nesreča na VN Malezije, v kateri se je smrtno ponesrečil italijanski dirkač v razredu MotoGP Marco Simoncelli. Nadarjeni Sic, kot so mu rekli, je tudi v najmočnejšem motociklističnem razredu počasi začel svoj talent pretvarjati v vrhunske rezultate, a v Sepangu se je kariera 24-letnega dirkača žalostno končala. Padci in poškodbe so kar pogost spremljevalec kolesarsarstva, na srečo pa smrtnih poškodb ni bilo veliko. A sreča ni bila na strani belgijskega kolesarja Wouterja Weylandta, ki se je pogrozljivem padcu smrtno ponesrečil v 3. etapi letošnjega Giro d’Italia.
V pregledu lani preminulih, ki so pomembno soustvarjali življenje v lokalni skupnosti, državi in svetu, smo gotovo koga pozabili. Vabljeni, da se v komentarjih pod prispevkom spomnite ljudi, ki so nas zapustili po 1. novembru 2010.
t/f: Marko Kovačevič


