»Precedili« smo javno objavljene ali predstavljene volilne programe naših strank in županskih kandidatov. Potem ko smo odpisali splošno znane in pri vseh enake zaveze in obljube (npr.: izgradnja cest, vodovodov, obrtnih con šol, kulturnega centra Šentjur, transparentno vladanje …), je na cedilu ostalo nekaj bolj skromnega.
Največ novega imata GOŠ in Marko Diaci
Ustvarjalca GOŠ Robert Polnar kot ideolog in županski kandidat Marko Diaci kot izvajalec programa sta javnost kar obilno zasula z informacijami, med drugim tudi tudi s posebno Šentjursko deklaracijo. Med njimi je kar nekaj takšnih, ki so vredne pozornosti.
Program GOŠ je vsebinsko-inovativno najbogatejši med vsemi ponudbami in edini obljublja tudi resnejše spremembe občinske politike. GOŠ je tudi edini radikalni kritik naše obstoječe strankokracije in obstoječe Tislove oblasti. Žal s premalo dejstvi in konkretnimi številkami.
Najbolj opazna točka programa je uvajanje javno-zasebnega partnerstva v izgradnjo in vzdrževanje občinskih cest, doma starejših na Planini, celo izgradnjo športne dvorane pri Kmetijski šoli, morda celo Kulturnega centra Šentjur (KCŠ) in še česa. Gre za velik in pomemben poseg v javno sfero, za katerega ne vemo, kaj pomeni za odnose in razvoj občine, je pa korajžen korak naprej.
Novo ustanovljeni Zavod za kulturo in šport naj bi gospodaril tudi z vsemi športnimi objekti. Ta sfera javnega življenja je pri nas že tako razvita, da res potrebuje nove organizacijske prijeme. V ta sklop bi morda veljalo umestiti tudi namero ustanovitve »subjekta za uresničevanje turistične strategije«. Ta »subjekt«, kar koli to že naj bi bilo, je v vsesplošnem bajanju o našem turizmu morda res edina oprijemljiva točka.
Opazil sem še dve konkretni številki: GOŠ obljublja KCŠ do leta 2014, lastne proračunske prihodke pa namerava povečati za 1,5 milijona €. Od kod denar, ko pa med drugim hkrati obljubljajo znižanje komunalnega prispevka? Iz sledeče povečane investicijske aktivnosti, pravijo. Kar je seveda rahlo v zraku.
Uvajanje interesnih županskih kolegijev in intenzivnejše delo s KS sta še dve zanimivi točki, kar pa ponujajo tudi nekateri drugi kandidati (Artnak, Erjavec).
Energetski koncept občine in urejanje razmerij s Simbiom se zdita bolj želje kot realna opcija.
Če je idejno program GOŠ zanimiv, je pa spisek verjetnih občinskih svetnikov, ki naj bi ga uresničevali, bolj »dolgočasen«: Marko Diaci, Boštjan Pisanec in Boris Belej ter morda še Robert Polnar so same stare politične face, ki bodo »revolucijo« težko izvedle.
LDS in Jože Artnak – preveč splošno
Predstavljeni program ja za nevtralnega opazovalca precejšnje razočaranje. Popolno in pozitivno zajema sicer vse pore javnega življenja, toda vse več ali manj že v znanih okvirih in brez oprijemljivih točk. Novost je pravzaprav le to, da si je Artnak do sedaj za vse našteto prizadeval iz druge linije, iz Tislove sence, zdaj pa bi rad z vsemi svojimi izkušnjami stopil na oder in odločal. Verjetno bolj premišljeno, bolj pošteno in zlasti bolj pregledno kot sedanji župan, a si tega ni upal nedvoumno zapisati. Zanimivo je tudi, da Artnak svoje daleč najbolj odmevne »čistilne« akcije v preteklem mandatu – poseg v »cestno-občinsko funkcionarski lobi«, sploh ne omenja.
Prva opaznejša zaveza – Občinski prostorski načrt, nova zazidljiva zemljišča, nove obrtne cone, ki naj bi bile vir novih delovnih mest. Zdi se, da pri tem med drugim pozablja na varstvo kmetijske zemlje?
Prestavitev Glasbene šole v Zg. trg je pomembna. Če Zg. trg na silo obnavljamo, je treba vanj vrniti življenje.
Športna organiziranost in delitev sredstev v športu ostaja v sklopu sedanje Športne zveze, ki naj bi tudi gospodarila z nekaterimi objekti. Torej vztraja na sistemu, ki že nekaj let ne deluje.
SDS in Štefan Tisel – nadaljevanje z isto ekipo
Program vodilne SDS in našega najresnejšega županskega kandidata Tisla je zgolj formalen. V povzetku, ki smo ga prejeli, ni vsebinsko novih točk. Vse svoje prednosti vidijo v nadaljevanju sedanje politike.
SD in Cveto Erjavec – naredil bi vse
V kakšnih 100 točkah programa sem zaznal naslednje specifičnosti:
– veliko polagajo na izkušnje županskega kandidata in na zveze v Ljubljani
– nadvoz preko Voglajne in železnice bi postavili na stari lokaciji pri Zikošku;
– pridobili bi več sredstev iz EU, zlasti za razvoj turizma;
– pod nujno bi zmanjšali komunalni prispevek.
Česa ni v programih, a bi lahko bilo:
– Nihče ne razmišlja o vzpostavitvi vsaj ene tržno atraktivne turistične destinacije (zgodovinsko – etnološko naselje na Rifniku; gostinska ureditev Slivniškega jezera, Slomškova božja pot …)
– Kaj je z ugotovljanjem naše zdravstvene ogroženosti zaradi onesnaženosti zraka, zemlje, podtalnice … in ustreznim ukrepanjem?
– Ničesar nismo prebrali o dolgoročnem arhitekturnem konceptu razvoja mesta Šentjur;
– Nihče ne razmišlja o ureditvi centralnega poslovnega parkirišča, morda v prihodnosti celo garažne hiše.
– Nikogar ne moti odsotnost ljudem prijaznega osrednjega javnega prostora v obliki parka, s klopcami, igrišči za otroke …
FK / Šentjurske novice, 28. 9. 2010
*Na fotografiji jutranji pogled na Šentjur