Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Komentiramo dobjansko sceno: Vse po starem


Tako o županskih kandidatih kot o njihovih programih ni kaj reči, pri vseh gre za variacije na iste teme. O morebitnih novih prijemih v dobjanski politiki lahko sklepamo le na osnovi že dobro poznanih osebnostnih lastnostih kandidatov. Prava novost je pravzaprav le sedanji podžupan Leskovšek s svojo ambicijo, da stopi stopničko više. Nova je ambicija, vsebina pa je standardna. Ne ve se, ali misli resno, ali pa se s Salobirjem gresta s konkurenti slepe miši. Vsi županski kandidati v svoje svetniške ekipe vključujejo svoje družinske člane, vsak vsaj še po enega, Salobir pa kar dva, kar pomeni, da so družinske vezi še vedno bistveni del dobjanske politične scene.

Za 7 svetniških mest kandidira 22 kandidatov, velika večina je znana že s prejšnjih volitev. Zdi pa se, da bodo razmerja v OS ostala ista, ko se bosta po volitvah verjetno zlizala SLS in SDS, to je Leskovšek in Salobir. Pričakuje se drugi krog županskih volitev, ki pa bo zanimiv le, če se bosta vanj uvrstila Natalija P.F. ali Čadej. Je pa tokrat prvič, da Salobir lahko malo trepeta za svojo izvolitev.

 

FK / Šentjurske novice, 28. 9. 2010

 

 

Franc Leskovšek, SLS: Verjamem v našo občinsko upravo

 

Kratka predstavitev, kdo vas predlaga, financira?

Predstavitev ni potrebna, ker me poznajo vsi občani Dobja. Kandidira me SLS, katere član sem od ustanovitve in sem z njo tudi aktivno sodeloval v procesu demokratizacije Slovenije. Financiranje kampanje teče preko računa SLS za volitve, sredstva so minimalna, zato ne bo plakatov in spotov.

Kako boste reševali probleme vsake male občine, relativno visoke stroške občinske uprave, pomanjkanje specifičnih znanj, odsotnost javne scene, otežen dostop do razvojnih sredstev … ter posledične razvojne težave?

Ne strinjam se z vašo žaljivo domnevo o pomanjkljivem znanju naše uprave in funkcionarjev, saj imajo zaposlene na občinski upravi visokošolsko izobrazbo in večletne izkušnje. Zato smo poleg številnih drugih razpisov bili uspešni tudi na zadnjem razpisu za evropska sredstva za rekonstrukcijo stare šole. Seveda pa se moramo zavedati dejstva, da v Dobju ne bomo nikoli gradili Stožic ali filharmonije. 

Je samostojna občina še vedno vaša optimalna izbira?

Ustanovitev občine Dobje je bila pravilna in dobra odločitev. Poleg hitrejšega razvoja imamo svojo identiteto, zastavo, grb in prepoznavnost v slovenskem prostoru. Ponosen sem, da sem pri ustanavljanju občine aktivno sodeloval, saj sem vse potrebne postopke operativno izvajal skupaj s sodelavci.

Kaj vas moti pri sedanjem županu Salobirju, da ga želite zamenjati? Je Dobje še vedno le »Salobirlandija«

S sedanjim županom g Salobirjem dobro sodelujeva že več desetletij in upam, da še bova. Sam me je večkrat nagovarjal, naj kandidiram, zadnji hip pa se je tudi sam odločil za kandidaturo, kar je z mojega zornega kota pravilno, da imajo volivci večjo izbiro. Vaše »Salobirlandije« ne razumem dobro, saj je skoraj v vsaki vasi kakšna pridna delovna družina s tem priimkom.

Vaše prednosti v primerjavi s protikandidati in njihove šibke točke?

Moje prednosti so, da nisem konfliktna osebnost, ne izključujem drugače mislečih in imam dolgoletne izkušnje  z javnim delovanjem. V letih mojega delovanja smo veliko postorili, vsaka vas ima potrebno infrastrukturo, dogradil smo kulturni dom, gasilski dom, imamo novo šolo, vrtec, stanovanja in še bi lahko naštevali. Za vse te pridobitve je bilo potrebno vložiti ogromno energije, opraviti številne sestanke  v vaseh, na občini in tudi v Ljubljani, in sem vesel, da nam je s skupnimi močmi uspelo izpeljati te projekte.

Svoje protikandidate  visoko cenim, saj ima vsak svoje prednosti.

Kje vi vidite možne strateške prednosti Dobja?

V kvaliteti življenja. Občina ni prenaseljena, imamo čisto in neokrnjeno naravo in priložnost za razvoj turizma. Prednost imamo v ljudeh, ki so delovni in sposobni. Če pogledamo okoli sebe, lahko vidimo, da so še vse strmine lepo obdelane in s tem pridelana ekološka hrana, kar bo v prihodnje lahko strateško pomembno.

Tri nujne stvari, ki bi jih kot župan najprej uredili?

Izdelava projektne dokumentacije za povezovalno cesto, obnova stare šole (za kar že imamo dokumentacijo in s sklepom zagotovljena evropska sredstva), povabilo k sodelovanju čim širšega kroga zainteresiranih občanov.

 

 

Franc Salobir, SDS:

(G. Salobir je intervju odklonil, zato si je, kot je pri ŠN pravilo, prislužil namišljeni intervju)

Kratka predstavitev

Sem osamosvojitelj občine Dobje, njen prvi in dosmrtni župan ter edini pošteni trgovec. Vse to vam lahko potrdi moja žena Jožica, ki za rekreacijo (in ne na fuš!) dela v moji trgovini. Lepo igram tudi harmoniko in se znam zelo prijazno smehljati.

Kdo vas kandidira, financira, podpira?

Kandidira me žena Jožica, financiram se sam iz prihrankov, ko sem še služil s prodajo piščancev, le nekaj simboličnega bo posredno prišlo iz občinskega proračuna. Podpirajo  me poleg žene Jožice še Dobučani, ki ljubijo frajtonarico. Torej vsi.

Vodenje občine ni mačji kašelj? Niste že malo v letih za te zadeve?

Vodenje občine je umetnost, nekaj takega kot igranje na harmoniko: pritiskati moraš na prave tipke. To pa jaz znam. Nisem prestar niti za tiste zadeve, ha – ha, kaj šele za komando na Občini.

Toda, če se le pojavi kakšen problem, s kom se posvetujete?

Najprej z ženo Jožico, nato s podžupanom Merijem, včasih vprašam kaj tudi katerega od občinskih svetnikov, nato se odločim tako, kot mi je svetovala žena.

Vaše prednosti in slabosti protikandidatov?

Moja največja prednost je, da sem se že v socialističnih časih odlično naučil vladati Dobučanom in da imam v glavi vse tisto, kar imajo drugi župani na računalnikih, fejsbukih in podobni naravnemu človeku nevarni tehniki. Vse moje protikandidate visoko cenim, razen Natalije, ki je iz sumljive družine, ima predolg babji jezik, pa še šole so jo pokvarile, ter nekdanjega Titovega štipendista in dobučanskega frajerja Karla, ker se na stara leta šemi v rdeče-ekološkega kmeta.

Strateške prednosti Dobja?

Prava, najpomembnejša in edina strateška prednost smo Salobirji z menoj na čelu.

Kako komentirate znano sodno afero »Love story«?

Dobučani smo zvesti ljudje, ki brez prave potrebe ne seksamo izven zakona. Če pa meso kdaj le prevaga, to naredimo na nepohujšljiv način, zato bi jaz Lucijo dal brezpogojno zapreti za leto ali dve. Njena pisarija je strašno pohujšala dobuško mladež.

Tri stvari, ki jih boste kot župan po volitvah prednostno uredili?

To je zame žaljivo vprašanje; v 30 letih svojega vladanja sem vse že zdavnaj uredil tako, kot je za Dobje najbolje.

 

 

Karl Čadej, SD: Salobirjev je preveč

 

(G. Čadej ni uspel najti časa za obljubljeni intervju, zato mu pripada enaka namišljena zgodba kot g. Salobirju)

G. Čadej, ali res ni bilo časa za intervju?

Čas bi se že našel, nisem pa čutil prave nuje. Kot kmet dam več na traktor in  vile kot na prazno prelaganje besed, za reklamo pa sem tako zadolžil ministra Vlačiča in Židana.

Toda kot bodoči župan boste verjetno vendarle morali tudi kaj zapisati?

Glejte, tudi Salobir ni ravno pisatelj, pa je trideset let uspešno vodil Dobje. Čisto dovolj bo, če bodo občinske punce natančno zapisale, kar jim bom povedal.

Zakaj naj bi Dobjani raje imeli vas za župana kot Salobirja?

Mlajši in lepši sem, pa še Pahorja imam za seboj. Ko bom jaz župan, bo v Dobju državnega denarja toliko, da ne bomo vedeli kam z njim. Ali ni to dovolj?

Je, seveda je. Kam pa boste denar vlagali?

V ekološko kmetijstvo. Iz Čadejeve domačije bomo naredili enkratno vzorčno kmetijo, nekakšno božjo pot, v katero bo drl narod iz vse države. Od Trat do Završ bodo kot gobe po dežju zrasle gostilne in hotelčki, iz Dobja bom naredil turistični eldorado.

Ste res edini komunist med kmeti?

Edini ne, eden redkih pa. Jaz se ne obračam po vetru, kot na primer naš sedanji župan, ki je vsak mandat kandidira za drugo stranko. Če sem že bil Titov štipendist, je pošteno, da ostajam na njegovi poti.

Poznate afero »Love story«?

Seveda, nič posebnega. Dobjani radi seksamo, zato res ne vem, zakaj naj bi to bila afera. Pri nas so bili dobri petelini vedno obrajtani,

Tri stvari, ki jih boste kot župan najprej uredili?

Pokaži kaj znaš bom posvetil NOB in revoluciji, praznik Škapulirske matere božje bom združil z dnevom OF,  vsakega drugega Salobirja pa bom dal izgnati iz Dobja.

 

Natalija Plemnitaš Fuchs, Neodvisna lista za Dobje: Dobje potrebuje izobraženega župana

 

Kratka predstavitev, kdo vas kandidira, podpira, financira?

Sem stara 30 let, mati dveh otrok, zaposlena v državni upravi kot višja svetovalka za štipendiranje, po izobrazbi univ. dipl. politologinja, podiplomska študentka kadrovskega managementa. Za županjo kandidiram drugič. Neodvisna lista za Dobje in jaz kot njena županska kandidatka smo strankarsko neodvisni in kandidiramo s podpisi volivcev. Ker sem sama organizatorica volilne kampanje, vse financiram sama oz. financiramo skupaj z ekipo, zato naša kampanja bazira na brezplačnih objavah, na sodobnih tehnikah komuniciranja (blog: http://natalijinblog.blogspot.com/ in facebook).

Kako boste reševali probleme sleherne male samostojne občine; relativno visoke stroške občinske uprave, pomanjkanja  specifičnih znanj, odsotnosti javne scene, otežen dostop do EU razvojnih sredstev … ter posledične razvojne težave?

Z dobrimi 900.000,00 evri proračuna ter 30% porabo sredstev za delovanje občine ne ostane prav dosti za večje investicije. Zato razvoja ne smemo omejiti z lastnimi proračunskimi sredstvi. Več pozornosti bom posvečala usposabljanju za črpanje evropskih sredstev, raznih razpisov, spodbud. Manjka nam povezovanja, širšega pogleda.

Je samostojna občina še vedno vaša optimalna izbira?

Da, vendar v trdni navezi s sosednjimi občinami, celotno regijo ter optimalnim črpanjem evropskih strukturnih skladov. Pripravili bomo projekte, ki bodo zaobjeli sosednji občini Šentjur in Laško in bodo strateškega pomena za celotno regijo ter na podlagi le teh kandidirali za dodatna sredstva.

Kaj vas moti pri sedanjem županu Salobirju, da ga želite zamenjati? Je Dobje še vedno le »Salobirlandija«?

Dobje potrebuje župana menedžerja, ne zadostuje več samo, da si »ljudski človek«, godec in pevec. Uspešen župan potrebuje ogromno znanj in sposobnosti, ki jih trenutni župan in podžupan žal nimata. Mislim, da tudi g. Čadeju v četrto ne bo uspelo. Dobje potrebuje izobraženega in vsaj elektronsko pismenega župana. Mislim, da je dovolj 40-letne vladavine enih in istih ljudi. V Dobju mora prevladati znanje, »Salobirlandija« pa postati le spomin na predhodnico nove občine Dobje.

Vaše prednosti v primerjavi s protikandidati in njihove šibke točke?

Moja prednost so znanje, mladost, zagnanost, neizmerna energija, želja po  izpopolnjevanju, pa tudi strokovna podkovanost in jasna vizija razvoja Dobja. Žal je tako, da danes ni dovolj, če ima župan samo osnovnošolsko izobrazbo, jaz mu ne bi zaupala odločanja o prihodnosti mojega kraja! Pomemba pa je tudi dobra ekipa, ki jo Neodvisna lista za Dobje vsekakor ima, ter zaledje usposobljenega kadra, ki smo ga prav tako že angažirali.

Kje vi vidite možne strateške prednosti Dobja?

Neokrnjene naravne danosti, odmaknjenost od večjih vplivov moderne civilizacije. Graditi bomo morali na ekoloških in  etnoloških temeljih, pa naj bo to pri kmetijstvu, turizmu, podjetništvu ali družbenih dejavnostih. Majhnost moramo izkoristiti  kot prednost.

Tri nujne stvari, ki bi jih kot županja najprej uredili oziroma uresničili?

Revizijo poslovanja občine, ponovna preučitev Iniciative za izgradnjo ceste Suho-Repuš, sklic javne razprave, kjer bodo občanke in občani izrazili svoja pričakovanja, želje, ideje.

Kdo bodo po vaši oceni novi občinski svetniki (imena) in kdo bo župan?

Pričakujem velik preobrat na dobjanski politični sceni. Če bo na volitve prišla tudi mlajša in srednja generacija, sem prepričana, da bodo podprli znanje. Z znanjem naprej torej! V drugem krogu bo Dobje dobilo prvo županjo, občinski svet pa bo okrepljen z ekipo: Magdalena Doberšek, Uroš Horjak, Božidar Žibret in Ana Plemenitaš. Navijam tudi za nekatere svetnike liste SD.