Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Kdo bo novi šentjurski poslanec?


Morda se nam že jeseni obetajo predčasne parlamentarne volitve, zagotovo pa bomo na volišča šli v drugi polovici leta 2012. Kakšno je stanje v šentjurskih strankah po občinskih in pred državnozborskimi volitvami? Imajo šentjurski strankarski trusti v svojih predalih že sezname s potencialnimi kandidati in kandidatkami?

Nekaj mesecev po lokalnih volitvah šentjurske stranke še vedno bolj ali manj delujejo v senci. Niti na ravni občinske politike ni zaznati kakšnih posebnih aktivnosti, tudi oblikovanje politične pozicije in opozicije ne dviga ravno veliko prahu. Toda, lahko se zgodi, da bomo že jeseni morali na predčasne volitve. Državni zbor je pred dnevi uzakonil nezdružljivost funkcij župana in poslanca. To pomeni, da aktualni šentjurski župan Marko Diaci niti teoretično ne more kandidirati za parlament. Diaci se je sicer z ustanovitvijo nestrankarskega Gibanja za občino Šentjur in prevzemom poklicne županske funkcije že pred omenjenim zakonom zavezal, da se bo posvetil izključno vodenju občine. To pa pomeni, da je na voljo lep delež glasov, ki jih je Diaci zbral že kot (ne)uspešni poslanski kandidat in seveda nazadnje tudi kot županski zmagovalec.

 

Artnak ne skriva ambicij

»Osebno me kandidatura zanima,« pravi predsednik šentjurske LDS Jože Artnak, ki je morebitne poslanske ambicije preizkušal že na županskih volitvah. Verjetno bi Artnak lahko računal tudi na določen delež (levih) Diacijevih volivcev, za parlament pa bi mu lahko zadostovalo že od 10 do 15 odstotkov glasov. Ima pa Artnak vsaj dva problema. LDS mora preseči parlamentarni prag, k njegovem imidžu zagotovo ne bo prispevalo niti dogajanje v Alposu, kjer je (bil) blizu vodstvu.

»Sicer ne pričakujem tako hitro volitev. Le kdo od sedanjih poslancev bi sebi skrajšal mandat in se odrekel vsemu udobju,« razmišlja Artnak, ki so ga pred bližajočim se kongresom LDS evidentirali celo za podpredsednika stranke, vendar se je na koncu odločil, da še enkrat kandidira za člana sveta stranke. Bo šentjurski LDS podprl aktualno predsednico Katarino Kresal ali njenega izzivalca Blaža Kavčiča? Jože Artnak: »Od obeh bomo zahtevali jasne odgovore o ciljih in načrtih. Odločili se bomo na podlagi argumentov.«


Za SDS še naprej Tisel?

Jožeta Koržeta, nekdanjega šentjurskega podžupana in predsednika SDS, poslanska kandidatura ne zanima: »Enkrat sem poskusil in je dovolj, morda bom znova kandidiral za državnega svetnika. V šentjurskem lokalnem odboru bomo imeli junija sejo, na kateri bomo evidentirali potencialne kandidate za parlamentarne volitve. Menim, da bodo te sicer v rednem terminu, jeseni 2012.«

Korže izpostavlja, da bo za naslednje volitve že veljala obvezna, 40-odstotna »ženska« kvota, zato bodo evidentirali kandidate obeh spolov. Med njimi bo verjetno tudi njihov aktualni poslanec Štefan Tisel, ki se v parlamentu sicer ni ravno »pretegnil«. Nazadnje smo ga lahko opazili med branjem moralke, kako bi se morali poslanci testirati na uporabo prepovedanih drog. Vprašanje je tudi, kakšne so sploh še Tislove politične ambicije po županskem fiasku.


SD in SLS neznanki

V predčasne volitve ne verjamejo niti v šentjurski organizaciji največje vladne stranke SD, ki ji predseduje Florjan Cveto Erjavec. »Do volitev bomo vsekakor imeli kandidata. Ni pa nemogoče imeti skupnega kandidata s katero od sorodnih strank.«

Šentjurski socialdemokrati očitno še verjamejo v Boruta Pahorja, njegova podoba namreč iz strankarske pisarne še vedno bdi nad Mestnim trgom. Pahorja prepričano brani tudi Erjavec: »Pahor je politik, ki mu ni za osebno promocijo, zato ga tudi osebno zelo cenim in podpiram. Z dosedanjim vodenjem vlade je dokazal svoje sposobnosti, čeprav se vedno nisem strinjal z nekaterimi njegovimi odločitvami.«

Konkretnih novosti ni na vidiku niti pri šentjurski SLS, kjer se na naša vprašanja niso odzvali. Kot je znano, je stranko Janeza Škoberneta prevzel Jurij Malovrh, ki smo ga lahko ujeli tudi v prvih vrstah nedavnega strankinega kongresa na Bledu. Da bi se Malovrh morda kar sam skušal vrniti v poslanske klopi, je malo verjetno, vprašanje je tudi, ali lahko šentjurski odbor sploh ponudi kakšnega novega kandidata, ki bi stranko tudi v Šentjurju potegnil s skorajda dna.


DeSUS, Zares, N.Si

Šentjurski DeSUS vsake zadnje volitve doseže boljši rezultat. Kandidata za poslanca še nimajo, predsednik lokalnega odbora Alojz Recko zatrjuje, da se za kandidaturo nikdar ni in se tudi ne bo potegoval. Pred tremi leti je za DeSUS v Šentjurju kandidiral Stane Zupanc, ki je tudi občinski svetnik na strankini listi, vendar ni član DeSUS-a. Zupanc je tudi predsednik šentjurskih upokojencev, z nekaterimi izjavami pa je dal vedeti, da se s politiko Desusove centrale ne strinja popolnoma. Nasprotno je Alojz Recko z vodenjem Karla Erjavca popolnoma zadovoljen: »Glede na vse, kar se je dogajalo v koaliciji, se je Erjavec pravilno in modro odločil, da je predlagal izstop iz koalicije.«

Za svojim predsednikom Gregorjem Golobičem pa trdno stojijo tudi v šentjurskem Zaresu. Zdenka Vrečko, predsednica LO: »Golobič bo po referendumu odstopil. Njegova zgodba je ena izmed tistih, v kateri je medijski linč zameglil dejstva. Na predčasne volitve ne računamo, zato se z volitvami še ne ukvarjamo.«
Nad predčasnimi volitvami se ne navdušuje niti predsednik N.Si Šentjur, Janko Cerkvenik: »Predčasne volitve bi za nas pomenile resen problem predvsem v finančnem smislu. Razmere v našem odboru so dobre, želimo okrepiti članstvo. O svoji kandidaturi še nisem razmišljal, v prvi želim dati prednost novim obrazom.«

L.H. / Šentjurske novice, 25. 5. 2011