Gasilci v Sloveniji veljajo za organizacijo z najvišjim zaupanjem med ljudmi, kar je, ob vsem delu, ki ga opravijo, tudi posledica njihove sposobnosti sodelovanja in medsebojnega povezovanja v skupnih vrednotah gasilstva. Tudi čezmejnega, kot že leta dokazujejo gasilci s severnega in južnega brega reke Sotle.
Ponovno so se srečali minuli petek, ko je v gasilskem domu PGD Rogatec je potekala skupna slavnostna seja delovnih teles Vatrogasne zajednice Krapinsko-zagorske županije (VZKZŽ) in Gasilske zveze Šmarje pri Jelšah, s katero sta zvezi znova potrdili dolgoletno, uspešno in prijateljsko čezmejno sodelovanje.
Dogodek je združil številne gasilce, predstavnike vodstev obeh zvez ter goste tako iz Slovenije kot s Hrvaške. V ospredju pa so bili pregled dosedanjega dela, izmenjava izkušenj in začrtani načrti za prihodnost.
Predsednik in poveljnik Gasilske zveze Šmarje pri Jelšah, Erih Strašek in Primož Škrablin, sta v svojih govorih predstavila ključne poudarke sodelovanja v preteklem letu ter napovedala aktivnosti v letu 2026. Poudarila sta, da redni stiki, skupne vaje, tekmovanja in izobraževanja pomembno prispevajo k boljši pripravljenosti gasilskih enot ter krepitvi medsebojnega zaupanja. Podporo sodelovanju so izrazili tudi gostje in predstavniki lokalnih skupnosti, ki so izpostavili vlogo gasilstva kot temeljnega stebra varnosti in prostovoljstva.
V delovnem delu seje so bila predstavljena poročila o izvedenih dejavnostih, med katerimi izstopajo skupne operativne vaje, srečanja gasilske mladine, tekmovanja in strokovna usposabljanja. Poseben poudarek je bil namenjen vajam, ki omogočajo usklajevanje komunikacije in vodenja ob večjih intervencijah, kjer meje ne predstavljajo ovire pri zaščiti ljudi in premoženja.
Slavnostni vrhunec srečanja je bila podelitev medalje Gasilske zveze Slovenije Stjepanu Skuliberu, predsedniku VZKZŽ in podpredsedniku Hrvaške gasilske zveze. Najvišje priznanje za tujega državljana sta mu izročila predsednik in poveljnik Gasilske zveze Slovenije Janko Cerkvenik in Zvonko Glažar, kot zahvalo za njegov izjemen prispevek k razvoju in utrjevanju slovensko-hrvaškega gasilskega sodelovanja.
Srečanje se je zaključilo z obojestransko zahvalo in jasno zavezo, da se bo sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnje, z vključevanjem mladih ter z novimi skupnimi projekti, ki bodo še naprej krepili varnost in prijateljstvo med gasilci obeh držav.





