Druge zaporedne predčasne volitve v Sloveniji so prinesle ponovno zmago nove stranke na sceni. Po neuradnih rezultatih Republiške volilne komisije in preštetih 99,97% glasov je prepričljivo, s 34,6 % volitve dobila stranka Mira Cerara (SMC), na drugo mesto pa se je z 20,7 % uvrstila SDS.
Tretje mesto je z 10,3 % osvojila DeSUS. Na četrto mesto se je s 6 % presenetljivo uvrstila Združena levica, sledijo Socialni demokrati s 5,9 % glasov, Nova Slovenija s 5,5 % ter Zavezništvo Alenke Bratušek s 4,3% glasov.
Kot trenutno kaže, bo za las pred 4 odstotnim parlamentarnim pragom ostala Slovenska ljudska stranka s 3,98 % glasov, kar pomeni, da ji je za uvrstitev v Državni zbor zmanjkalo približno 120 glasov volilnih upravičencev. Zadnji vlak lahko teoretično še ujamejo z glasovi po pošti in iz tujine.
Volilna udeležba je bila najnižja na državnozborskih volitvah doslej. Svoj glas je oddalo 51 % volilnih upravičencev.
REZULTATI VOLITEV NA KOZJANSKEM IN V OBSOTELJU
Volilni okraj Šmarje pri Jelšah se tudi tokrat ni mogel izogniti tradicionalno nizki volilni udeležbi, ki pa tokrat vsaj ni bila med tremi najnižjimi v Sloveniji. 43,8 % je zadostovalo za peto mesto od spodaj navzgor. Volilni okraj Šentjur je dosegel solidno 49,7 % volilno udeležbo.
In komu so volivci na Kozjanskem in Obsotelju podelili svoje glasove?
V okraju Šmarje pri Jelšah je zmagala SMC s 35,3 % glasov, SDS jih je zbrala 23,6 % DeSUS 11,8 %, NSi 8,2 %, SLS 4,5 %, Združena levica je zbrala 3,9 %, SD 3,5 %, SNS 2,4 %, prav toliko ZaAB, PS 1,4 %, DL 1,1 in Piratska stranka 1 %. Druge stranke so dobile manj kot odstotek glasov.
V okraju Šentjur je največ volivcev. 36,7 %, obkrožil SMC, precej višje od slovenskega povprečja se je s 25,4 % odrezala SDS, DeSUS je zbral 10,6 %, SLS 5,8 %, NSi 4,4 %, SD 4,3 %, ZL 4,0 %, ZaAB 2,9 %, SNS 2,3 %, PS 1 %, drugi so dosegli manj kot odstotek glasov.
V Državnem zboru bosta iz Šentjurskega volilnega okraja sedeli kandidatki SDS Jelka Godec in SMC Anita Koleša, iz volilnega okraja Šmarje pri Jelšah pa bo še 4 leta oddelal poslanec SDS dr. Vinko Gorenak.
Novi lastniki poslanskih sedežev se še teoretično lahko spremenijo v primeru, da se SLS po preštetih vseh oddanih glasovih uvrsti v Državni zbor. Za uradne rezultate volitev bo potrebno počakati do 28. julija, ko bodo znani tudi glasovi, oddani po pošti.
R. Č.