Pred časom sta se s polletnega popotovanja po Indiji, Šri Lanki, Bangladešu in Nepalu vrnila mlada Šentjurčana Katja Senica in Klemen Šega, ki bosta svoje vtise predstavila v četrtek, 22. oktobra, ob 18. uri pred avditorijem šentjurskega kulturnega doma.
sodelovanju z našim portalom podeljujemo tri posamične vstopnice. Nagradno vprašanje se glasi: do vznožja katerega 8-tisočaka sta prigazila v snegu? Odgovore z vašim imenom in priimkom posredujte do vključno srede 21. oktobra do 22. ure na naslov [email protected]. Z enega elektronskega naslova lahko posredujete en odgovor. Še istega dne bomo objavili imena nagrajencev, ki bodo z našo pomočjo privarčevali siceršnjih 3 EUR vstopnine.
NAGRAJENCI: Tina Ajdovnik, Boris Čujež in Anton Šporer. Javite se pri blagajni šentjuskega kulturnega doma.
Za “lušt” objavljamo nekaj vtisov in fotoutrinkov z njune poti
Vsiljiv, nagnusen vonj po kravjih in človeških iztrebkih, gnili zelenjavi in močnih začimbah, nepregledni kupi smeti in množica prevarantov, ki prežijo na zaslužek; neizbežen prvi vtis po pristanku v Delhiju. Toda Indija je neskončno več kot to. In najino poletno potovanje po indijskem podkontinentu je predvsem odkrivanje raznolikosti in vsakodnevnih presenečenj.
Začetni kaos glavnega mesta postane popolnoma nepomemben na najvišjih cestah, ki vodijo v naravno budistično kraljestvo, Shangr i La. Nepozabne vožnje čez več kot 5000-metrske prelaze odkrivajo sredneveški način življenja in barvita jezera. Ampak realnosti ne uideva. Na vsakih nekaj kilometrov srečava vojaški konvoj in zavedava se, da lahko to neokrnjeno kraljevstvo v hipu izgine, zaradi norosti treh jedrskih velesil, ki se bojujejo za vodo in premikajo navidezne meje.
Cesta se vzpenja na prelaz Lachulung La (5059 m) v pokrajini Ladakh, Indija
Enourni let in sedaj se začne prava Indija. Z vlakom se podava v Agro, si ogledava spomenik nesmrtni ljubezni, Taj Mahal, in se zakopljeva v peščeni svet puščavskih maharadž. Starodavni gradovi, kamele in barviti svet rajastanskih turbanov razkrivajo ponosno zgodovino tradicionalne, predkolonialne Indije. S kamelami se izgubiva v tharski puščavi, kjer ponoči dežujejo utriki.
Dobro jutro v puščavi Thar, Indija
Goa, Kerala, prodrla sva na sam jug. Pokrajna in ljudje so se spremenili, palmovi gozdovi in glasba Boba Marleya ta del Indije povsem približajo Jamajki. Počitniška Indija za zahodnjake, ki iščejo izgubljeni raj.
Ponovno se nama poti križajo z Marcom Polom. Podava se v hriboviti svet Šri Lanke. Obdana sva z neskončno plantažo čaja v večni pomladi. Državljanska vojna je v zadnjih vzdihljajih. Približuje se novo leto in vsak poraz tamilske manjšine, Singalci proslavijo z bučnim ognjemetom. Midva pa se medtem spopadava s tisočerimi stopnicami na poti do popolnega sončnega vzhoda na Adam’s Peaku, se povzpneva na vrh vulkana, kjer je pred 1500-leti cvetela civilizacija.
Civilizacija, ki je pred 1500 leti našla svoje mesto na magmi že zdavnaj erodiranega vulkana (Sigiriya, Šri Lanka)
Kača v narodnem parku Sinharaja, Šri Lanka
Želiva spoznati neturistični Bangladeš. Ljudje so še vedno osupli ob pogledu na belca. Zaradi nepregledne množice ljudi je vsako dejanje izziv. Radovednost in naivnost prebivalcev naju presenečata in zabavata hkrati. Toda zaveva se, da sva del sveta, ki za ceno razvoja surovo izkorišča prav te otroške obraze. V eno najrevnejših držav na svetu zahod pošilja odslužene ladje, ki jih dobesedno trgajo z rokami tako otroci kot starci. Reciklirajo vse, razen svojih življenj.
Opeka je vedno prisoten del Bangladeša
Premog na meji med Indijo in Bangladešom
Najvišje gore sveta, to je Nepal. Podava se proti vznožju Anapurne, mogočnemu 8-tisočaku, kjer skozi sneg komaj prigaziva do baznega tabora na 4130 metrih.
Treking do vznožja Anapurne (8091m), kjer je bazni tabor na 4130 m
Po napornem tednu jadrava s sokoli. Med letenjem z jadralnim padalom jih hraniva in jim slediva v termične tokove. V bližini tibetanske meje se z rafti spustiva po besnečem Bhote Kosiju, plezava po slapovih in se vrževa v globoko sotesko.
V Varanasiju se srečata fizični in spiritualni svet. Skozi mesto teče sveta reka Ganges, na njenih bregovih pa se vsem na očeh prepletata življenje in smrt. Kremacija je zaključek še enega v ciklu hindujskih življenj, ki se konča v sveti reki.
*pripis k prvi sliki: Kjer se fizični svet prežema s spiritualnim (Varanasi, Indija)