Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Na zastrupljeni celjski zemlji po novem odlagališče za jedrske odpadke iz NE Krško – prvoaprilska šala


jedrski-odpad2

Novica je prvoaprilska šala

S težkimi kovinami in drugimi odpadki onesnaženo zemljišče na območju Cinkarne Celje bo s 1. januarjem 2017 dobilo novo namembnost. Med občino in Jedrsko elektrarno Krško je bil namreč danes sklenjen sporazum, po katerem se bo na obrobju mesta hranil iztrošene gorivne celice iz jedrskega reaktorja elektrarne.

Začuda so novico ljudje, ki živijo v neposredni bližini novega jedrskega odlagališča, sprejeli z zadržano naklonjenostjo. Skrivnost tihe privolitve lokalnega prebivalstva je mamreč v mesečni renti, o kateri se je z državo v strogi tajnosti pogajala mestna občina in bo sosede očitno zadovoljila kot sprejemljiva kompenzacija za novo življenjsko okolje.

Neuradno nam je uspelo izvedeti, da bo vsako gospodinjstvo znotraj kilometrskega kroga okrog odlagališča prejelo mesečno rento v višini poslanske plače – 3.500 evrov bruto, v občinski proračun pa bo letno kapnilo dodatnih 5 milijonov evrov sredstev.

ŽUPAN IN DOMAČINI ZADOVOLJNI

“Ta denar bomo vložili v ekološki, trajnostni razvoj mesta Celje, saj želimo tudi mi kdaj v prihodnje postati zelena prestolnica Evrope, predvsem pa nam gre za zdravje in kvaliteto življenja naših občanov,” je Celje.info zaupal celjski župan Šrot.

Ali se jim jedrski odpadki v nesporedni soseščini ne zdijo sporni, smo povprašali tudi domačine. “Strokovnjaki za jedrsko varnost iz NE Krško so nam zagotovili, da je bivanje v neposredni bližini iztrošenih gorivnih celic s sodobno tehnologijo njihovega konserviranja povsem varno, njihovi doktorati pa verjetno nekaj štejejo,” nam je svojo podporo projektu pojasnil Franc, katerega dvorišče bo od odlagališča ograjeno z lesenim plotom.

Podobnega mnenja je tudi Jožica, mati dveh otrok: “zagotovili so nam, da se bodo naši otroci še naprej lahko brez skrbi igrali v ekološko nespornem celjskem življenjskem okolju, jedli bomo lahko tudi regrat ter gojili solato in krompir. Bližina jedrskih odpadkov bo kvečjemu pripomogla k pospešeni rasti poljščin,” nam je še zaupala.

Več kot očitno je, da so z dogovorom zadovoljni vsi: v Jedrski elektrarni Krško, ker so rešili vprašanje odlaganja iztrošenega jedrskega materiala, v Celju pa, ker bo njihova tako že onesnažena zemlja končno dobila svojo namembnost, ob tem pa bo kakšen evro več ostal v občinskih in zasebnih žepih.

P. A.

tek-knezov-polsi