Olimje je naselje, ki se poleg nagrade Zlata medalja za najbolj urejeno vas Evrope 2009, ponaša z najstarejšo lekarno v Evropi, minoritskem samostanu, župnijski cerkvi Marijinega vnebovzetja, turisti pa lahko uživajo v prekrasni pokrajini in si med drugim ogledajo jelene na Jelenovem grebenu, se posladkajo v Čokoladnici Olimje, vse večji obisk pa beležijo v bližnji Koči pri Čarovnici, v Deželi pravljic in domišljije. Slednjo smo obiskali med krompirjevimi počitnicami, ko so čarovnice še zadnjikrat letos pričakale goste nočnega ogleda te pravljične dežele.
Kočo pri čarovnici, deželo pravljic in domišljije, ki se nahaja kakšen kilometer nad samostanom Olimje, smo obiskali minulo soboto, ko so bila vrata še zadnjikrat letos odprta za nočni ogled. Prenovljena cesta do koče in trenutno še nedokončan parkirni prostor, ki vseeno nudi dovolj prostora za številne obiskovalce, sta zagotovo dobrodošli pridobitvi. Pred vstopom v Deželo pravljic in domišljije, ki leži sredi gozda, so obiskovalce s kriki in divjanjem na metlah pričakale prave čarovnice. Slednje so bile prijazne in pripravljene razkriti marsikatero čarovnijo, če so jim obiskovalci le pozorno prisluhnili.
Med sprehodom po razgibani in razsvetljeni deželi pravljic in domišljije, so se obiskovalci in predvsem najmlajši spoznali z različnimi zgodovinskimi in pravljičnimi junaki, kot so Rdeča kapica, Sneguljčica, Kekec in dremajoči Bedanec, Butalci, Martin Krpan, Pika Nogavička, seveda pa ni manjkalo številnih čarovnic. Ena izmed njih je v loncu pripravljala čarobni zvarek, katerega sestavine so bile netopirjevo krilo, kuščarjev rep, bela miš, pajek in ščepec tavžentrože. Čarobni zvarek so lahko obiskovalci tudi poskusili.
Na približno 300-metrski razdalji, ki jo morajo obiskovalci Dežele pravljic in domišljije prehoditi, se v 12 sklopih nahaja kar 72 točk, kjer domujejo junaki slovenske in svetovne književnosti. Že ob parkirišču lahko vidijo Korenčkovo Micko, ki pere pleničke ob potoku, poleg nje žalostni vitez poziva v boj za čisto Slovenijo, ribič Nace lovi ribe, čarovnica Čira-čara pa čuva kočo Tončko. Steza nato poteka po Tončkini poti, se nadaljuje po potki “Činči-Banči” čez Sarin most do ceste “Jejhatana”. Čez Pot treh razbojnikov in Pot spominov pridemo do Avenije “Čira-čara” in Bedančeve steze, nato pa se spuščamo do Kosobrinčeve ride do Jernejčkove stezice in “pravljično popotovanje” zaključimo na Maksovem dvorišču.
Zanimiv je tudi mali muzej, ki predstavlja življenje 15-članske družine Korenček pred sto leti, nikakor pa ni za spregledati galerije, v kateri so zbrani spominki s potovanj po svetu. Med drugim so razstavljeni kamenčki s Triglava, z Niagarskih slapov, s kitajskega zidu, košček Keopsove piramide…
Idejni oče in avtor te “pravljice nad Olimjem” Jože Brilej je skozi desetletja s pridnimi rokami, ob pomoči družine, korak za korakom ustvarjal pristno pravljičarsko gozdno deželico, ki je iz leta v leto rasla in ob neprestanim nadgrajevanjem dobivala vsebino in formo, kot jo lahko vidimo danes. Na sprehodu skozi pravljično deželo obiskovalce ves čas spremljala živahna zvočna animacija, ki še dodatno pričara čarobni svet pravljic. Vsekakor primerno za izlet z najmlajšimi, zanimivo tudi za malo starejše, odlična sprostitev za odrasle.
Pred kamero smo povabili Miloša Marjanoviča, vnuka Jožeta Brileja, ki nam je zaupal nekaj podrobnosti v zvezi z deželo in čarovnicami. Vabljeni tudi k ogledu galerije fotografij, posnetih na nočnem ogledu v Dežele pravljic in domišljije.
eH