Med dogodke Tedna vseživljenjskega učenja sodijo tudi predstavitve, ki ljudi seznanjajo z našo kulturno in naravno dediščino in z zgodovino lokalnega okolja. Na Ljudski univerzi Šentjur so se minuli četrtek predstavili člani dramske skupine Guzaj.
Iz zgodovine poznamo ljudskega junaka Franca Guzeja, ki je pred 150 leti močno zaznamoval ter s svojimi pustolovskimi roparskimi podvigi in zvijačami ustrahoval prebivalstvo na širšem območju Kozjanskega. Njegovo razburljivo življenje in zgodbe so resnične dogodivščine, ki so postale tudi del ljudskega izročila. Še naše babice in prababice so se ga rade spominjale in o njem pripovedovale in takšno pripovedovanje je ohranilo spomin nanj vse do danes. Legende o njem pričajo, da je bil neusmiljen do svojih sovražnikov ter premožnih, a radodaren do revežev.
V okviru Kulturnega društva Prevorje obstaja že več let dramska skupina, ki pa se zadnje čase ukvarja z uprizoritvijo dela Guzaj. Dramsko predlogo sta na podlagi del Alberta Tanška, Ernesta Tirana in Milenka Straška ter Januša Golca pripravila Alojz Oprešnik in Marija Frece Perc. Like pa oblikujejo igralci sami po skupnem posvetu. Posebnost te igre je ljudski jezik oz. ohranjanje prevorskega narečja. Igra je bila že uprizorjena poleg domače dvorane še na Kozjanski domačiji, v Zagorju, v Domu starejših Šentjur in v zgoščeni obliki tudi na TV Celje.
Predstavitev zgodovinskega lika Guzaja so izvedli Alojz Oprešnik, Mirko Pajek in Marija Frece Perc. Poleg igre so spregovorili tudi o tradicionalnem Guzajevem pohodu, ki se odvija vsako leto na zadnjo nedeljo v avgustu. S seboj so prinesli in predstavili poleg zemljevida še Guzajeve cekine, žeblje, pištolo in obleko ter kovček in navzočim predstavili posebnosti na Guzajevi poti ter ostale aktivnosti na Prevorju, povezane z Guzajem. Več o Guzaju nudi spletni portal: http://www.guzaj.si/.
MFP, AP