Minulo soboto je na gradu Podsreda potekala prva javna predstavitev projekta, zasnovanega na pobudo strokovne ekipe zasebnega Zavoda za prostor Savinjske regije – Metro SR, obenem pa je na gradu potekala steklarska delavnica in odprtje kar treh razstav na temo arhitekture.
S projektom “Sodobna arhitekturna tipologija” skušajo najti rešitve, saj se tako kot vse občine v Sloveniji, tudi občine znotraj območja Kozjanskega parka srečujejo s problematiko izdelave Občinskih prostorskih načrtov. V prostorskih aktih bodo med drugim skušali na novo določili pogoje za gradnjo novih objektov, saj so ti v trenutno še veljavnih aktih, glede na današnji način gradnje, bivanja in energetske izrabe, zastareli ter v dobršnem delu tudi zaviralni.
Zaradi navedenega so za območje Kozjanskega parka potrebni strokovni kriteriji za umeščanje novih objektov v prostor ter za njihovo oblikovanje. Le-ti morajo na eni strani upoštevati arhitekturno tipologijo območja, v katerega se umeščajo, na drugi pa sodoben način gradnje, bivanja in rabe energije, ki morajo biti ekološki in trajnostni.
Da bi prišli do kvalitetnih strokovnih izhodišč za prihodnjo gradnjo na območju Kozjanskega parka, so skozi projekt izvedli nekaj aktivnosti in prišli do nekaj rezultatov, ki bodo po njihovem mnenju kvalitetna osnova tudi za nadaljnje razmišljanje na to temo. Projekt je zbranim predstavil arhitekt mag. Gorazd Furman Oman, ki meni, da se podeželski prostor ne obravnava z dovolj subtilnosti in da bi se v krajini morala odražati predvsem bolj kvalitetna arhitektura, saj ima vsak objekt v odprtem prostoru bistveno večji vpliv na okolico kot je to v urbanih naseljih.

V nagovoru je izpostavil, da se v večini primerov premalo zavedamo, kako odgovorno dejanje je gradnja. Poleg dejstva, da s postavitvijo novega objekta ali infrastrukture posegamo v lasten prostor, tudi vplivamo na izgled in kvaliteto bivanja v okoliški pokrajini. Skupek naravnih in kulturnih značilnosti ustvarja identiteto prostora, ki danes vse bolj izginja. Po vsem svetu naselja, letovišča, mesta in s tem celotne pokrajine postajajo vse bolj podobne. S tem izgubljajo lastno zgodovino, dediščino, znanje, naravo in vrednote.
Skozi projekt so poskušali razviti sodoben vzorec kozjanske stavbe, ki upošteva oziroma nadgradi obstoječ arhitekturni tip in ustreza sodobnemu načinu bivanja v konkretnem območju. Skozi celotno nalogo so opise, primerjave, analize ter usmeritve za stavbe razdelili v šest kategorij, s katerimi jih zajemajo kot celoto. Teh šest kategorij je: lega, proporci, streha, materiali in barve, odprtine, arhitekturni elementi in vsebina.
Projekt je prijavitelj JZ Kozjanski park s partnerji v projektu (Občino Kozje, Občino Podčetrtek in Razvojno agencijo Sotla) pridobil na razpisu leta 2011 v okviru 3. javnega poziva “LAS Obsotelje in Kozjansko” za izbor projektov za izvajanje razvojne strategije 2007 – 2013.

Po predstavitvi projekta je sledilo odprtje kar treh razstav na temo arhitekture. Prva je bila razstava Sodobne arhitekturne tipologije na Kozjanskem, katere avtor je METRO SR, Zavod za prostor Savinjske regije. Druga razstava nosi naslov “Tradicionalna podeželska arhitektura Podpelisterja” avtorica slednje je dr. Viktorija Momeva Altiparmakovska, iz NU Zavod in muzej Bitola iz Makedonije, ki je prisotnim seveda v njenem maternem jeziku predstavila pomen in namen razstave, treja pa nosi naslov “Tradicionalna arhitektura hrvaškega Zagorja”. Avtorica zadnje, mag. Branka Šprem Lovrič, iz MHZ – Muzej “Strao selo” Kumrovec, Hrvaška, je prav tako prisotnim namenila pozdravne besede in razstavo predstavila.
Sobotno odprtje razstav in predstavitev projekta je na gradu Podsreda zaokrožila steklarska delavnica, ki jo je organiziral Kozjanski park skupaj s člani Društva steklarjev Slovenije. Delo s steklom so prikazali Karli Holešek (brušenje stekla), Darinka Čepin (graviranje stekla), Zvonko Drobnič (taljenje stekla na odprtem ognju), Natalija Kukec (izdelava steklenih perl iz keltskega območja) in Rok Eckert (prikaz taljenja stekla v peči).

Dogodek je glasbeno popestrila Tamburaška skupina Zelenjak, ki je najbolj navdušila gostjo dr. Viktorijo Momevo Altiparmakovsko iz Makedonije. Slednjo so člani skupine navdušili z izvajanjem makedonskih pesmi in jo povabili, da je skupaj z njimi prepevala.
Vabljeni k ogledu spodnjega video posnetka, v katerem je zajet nagovor direktorja JZ Kozjanski park mag. Tea Hrvoja Oršaniča, ogledate pa si lahko tudi galerijo fotografij (klik!), v kateri je zajeto pestro sobotno dogajanje na gradu Podsreda.