Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

7. 3.: Živinorejska šola v Šentjurju – središče kmetijsko-gospodarskih izobraževalnih tečajev


Te dni bosta v Živinorejski šoli v Šentjurju pri Celju – domačini jo bolj poznajo pod imenom Kmetijska šola – končala z delom dva kmetijsko-gospodarska izobraževalna tečaja. Med obema tečajema je vsekakor najznačilnejša tako imenovana zimska šola za kmečka dekleta, ki je pričela z delom že v začetku decembra lanskega leta.
V to šolo je prišlo 22 deklet, povečini so vse pred omožitvijo, iz najrazličnejših krajev severovzhodnega predela naše ožje domovine. Po zelo strnjenem učnem načrtu se dekleta učijo vseh del, ki bi jih naj obvladala dobra gospodinja na kmetiji. Poleg predavanj iz računstva, slovenščine, organizacije socialističnega gospodarstva, higiene za žene in nege dojenčka, hranoslovja, teorije kuhanja, svinjereje, vrtnarstva, mlekarstva itd., je njihovo delo urejeno v treh skupinah.

Tečajnice iz gospodinjske skupine pospravljajo hišne prostore, perejo, likajo in šivajo perilo učencem stalne dvoletne živinorejske šole. Druga skupina je v kuhinji, ki vodi vso internatsko kuhinjo. Dekleta iz tretje – gospodarske skupine – pa opravljajo vsa dela v hlevih, svinjakih, na vrtu, v mlekarni itd. V treh mesecih šole so se dekleta učila tudi šivanja na roko in s strojem, nadalje krojenja, predelovanja starih oblek, pletenja, vezenja, kvačkanja itd. Izdelovale so še otroške igračke ter najrazličnejše predmete iz koruznega ličkanja. Za učenje in delo so dekleta pokazala zelo veliko zanimanje in veselje. Tudi strogo internatsko življenje jim ni delalo preglavic.

V razgovoru nam je voditeljica zimske šole tov. Medvedova dejala, da bodo enak zimski tečaj za starejša dekleta organizirali tudi v prihodnji zimi. Drugi tečaj, ki bo končan te dni pa je kmetijsko-gospodarski tečaj za kmečke fante in gospodarje. To šolo je dvakrat na teden vso zimo obiskovalo 29 tečajnikov starih od 19 do 55 let, predvsem iz okolice Šentjurja, Velik uspeh tega tečaja se je pokazal zlasti v tesni povezanosti med teorijo in prakso.

Kljub uspešnemu delu tečaja je vodstvo živinorejske šole mnenja, da bo bolje prihodnje leto organizirati dva ločena tečaja, in sicer ob nedeljah za kmečke gospodarje, za kmečke fante pa naj bi začeli z dvoletno nadaljevalno šolo.

Poleg teh dveh tečajev, ki sta skozi vso zimo močno zaposlila ves predavateljski kader na Živinorejski šoli v Šentjurju in ki je s tem tudi dokazal, da je njegova naloga ne samo v vzgoji kmetijskih strokovnjakov v redni šoli, ampak tudi skrbeti za zimske izobraževalne tečaje, pa je bil konec januarja še en tečaj za mlečne kontrolorje. Ta tečaj, ki je zelo dobro uspel, je obiskovalo 22 mlečnih kontrolorjev pri živinorejskih selekcijskih organizacijah ter nekaj novincev iz Celja-okolice, Slovenj Gradca ter Krškega.

Za vse tri tečaje je dala pobudo in jih je tudi gmotno podprla Okrajna zadružna zveza za Celje-okolico.

Savinjski vestnik, 7. 3. 1953