V Rogaški Slatini so se v petek zbrali mladi podjetniki iz občin celjskega območja in ustanovili klub mladih podjetnikov, Junior Bussines Club (JBC). Ob tej priložnosti so ocenili razvoj programa samozaposlovanja, predstavili so celjski informacijski sistem in šmarsko agencijo za razvoj.
Ko so pred letom in pol na območni enoti Republiškega zavoda za zaposlovanje v Celju pričeli z razvijanjem in realizacijo programa samozaposlovanja, so si zastavili več ciljev. Predvsem so skušali spreminjati miselnost med brezposelnimi, da bi iz pasivnih čakalcev na ustrezno zaposlitev postali aktivi iskalci in sooblikovalci nove zaposlitve. Skušali so jim zagotoviti ustrezno svetovalno in gmotno pomoč pri uresničevanju njihovih poslovnih idej, ena izmed nalog pa je tudi medsebojno povezovanje podjetnikov. K sodelovanju so pritegnili vrsto zunanjih svetovalno izobraževalnih institucij, pa tudi občinske izvršne svete oziroma njihove razvojne sklade in ne nazadnje banke, ki naj bi pomagale zagotoviti ustrezne vire financiranja podjetniških idej, saj je večina začela brez večjega lastnega kapitala.
Program usposabljanja za samozaposlovanje je bil zares kakovosten in strokoven. Podjetnikom, ki so z ustreznim poslovnim načrtom dokazali, da bodo lahko uresničili svojo samozaposlitev, pa so zagotovili še startni kapital in to iz različnih virov: iz kapitalizacije denarnega nadomestila, sofinanciranja pripravništva, iz naslova razpisa 1000 delovnih mest ali iz priprave na zaposlitev. Za svetovanje in startni kapital so za posameznika poprečno namenili 5000 mark. V dobrem letu dni so tako v program samozaposlovanja vključili 667 iskalcev zaposlitve, povpraševanje za to pa je iz meseca v mesec večje.
Od vseh vključenih v ta program jih je 210 že uresničilo samozaposlitev. Seveda pa to ne pomeni, da je to tudi že dokončno število, saj dobršnemu delu vključenih še ni potekel šestmesečni rok za realizacijo samozaposlitve. Zanimivo je, da so tudi dejavnosti mladih podjetnikov zelo pestre in da ni največ trgovskih firm, kot bi si kdo mislil. Nekaj podjetij po enoletnem poslovanju zaposluje že po tri in več delavcev, nastaja 20 družinskih podjetij, štiri podjetja pa so ustanovile invalidne osebe.
Junior poslovni klub (JBC), ki so ga v petek ustanoviU v Rogaški Slatini, je nastal na osnovi spoznanja, da obstoja vrzel in potreba po kakovostnem in kompleksnem izvajanju storitev s področja zbiranja in iskanja informacij in vključevanja v poslovne tokove. Skrbel bo za pomoč pri vključevanju novih podjetnikov in obrtnikov v poslovne tokove, organizacijo podjetniških srečanj, posvetovanj, seminarjev in izobraževanje. Poglavitna naloga Celjskega podjetniško informacijskega sistema pa je nudenje strokovne in gmotne pomoči razvoju malega gospodarstva in podjetništva.
Za ustanovitev samega JBC ima prav gotovo precej zaslug Zavod za zaposlovanje. Nekateri že razmišljajo, da bi sčasoma prerastel v delniško družbo.
Novi tednik, 21. 1. 1993