Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

V Lembergu zaključek arhitekturne delavnice “Prenova naselja Lemberg” (foto)


Prvo soboto v oktobru je v stari šoli v Lembergu potekal zaključek arhitekturne delavnice, ki so jo pripravili na pobudo lokalne skupnosti s sodelovanjem Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, z naslovom “Prenova naselja Lemberg”. Arhitekturna delavnica skupine študentov arhitekture je potekala pod vodstvom izr. prof. dr. Žive Deu.

Lemberg leži v ozki dolini ob potoku Lemberžica, ki priteče izpod Pečice in se izliva v Mestinjščico. Lemberg je do 11. stoletja pripadal posesti Breže – Seliških, leta 1072 pa so ga dobili krški škofje in ga dajali v najem. O prastari prisotnosti človeka priča najdba kamnite sekire in bronastega dleta, ki ju hrani muzej v Celju. Naselje, ki se je razvilo pod gradom, se leta 1386 in 1436 omenja kot patrimonialni trg z običajnimi trškimi pravicami in privilegiji. Zaradi lege na križišču cest v Šmarje, Rogatec in Poljčane sta tu cveteli trgovina in obrt.

Poseben pomen so trgu Lemberg dajali tedenski sejmi, ki so se tam odvijali od leta 1506 ob nedeljah, od 1558 ob ponedeljkih, ter letna sejma ob prazniku sv. Pankracija in v nedeljo po sv. Urliku. Kasneje je trg dobil pravico do šestih letnih in živinskih sejmov. Med obrtniki so bili pomembni lončarji in usnjarji. Vendar Lemberg ni razvil več kot tržno ulico in tudi ni bil obzidan. Svoj višek je dosegel v 18. stoletju. V prvi polovici 19. stoletja je začel propadati zaradi prenosa župnije na Sladko Goro in premestitve ceste skozi Pečico in Podplat. Pogorel je dvakrat. Na njegovo imenitnejšo preteklost spominjata zlasti kamnit sramotilni steber (pranger) sredi trga in zraven njega stoječi pred letom in pol prenovljeni rotovž.

 

Arhitekturna delavnice je potekala po predhodnih analizah naselja, njegovega zgodovinskega razvoja z analizo arhitekturnih urbanističnih vrednot. Skrb občine Šmarje pri Jelšah je po besedah župana Jožeta Čakša pomemben element zavedanja, da nas lahko izjemno bogata kulturna dediščina na našem območju pelje k boljšemu razvoju naših krajev in večji prepoznavnosti v širšem slovenskem prostoru. Da bi ta stari znameniti trg ohranili, izpeljali revitalizacijo in mu dali nove vsebine na starem izročilu, so se postopoma lotili obnove trga.

Obsežna študija obstoječega stanja, ki je bila s skupino študentov višjega letnika storjena že lani, je obsegala deset objektov, ki tvorijo trg. Vsak objekt je imel v preteklosti svojo pomembno obrtniško funkcijo in s tem skozi stoletja oblikoval gospodarsko močno razvit trg. Na zaključku delavnice, kjer so poleg študentov bili prisotni tudi predsednik KS Lemberg Janko Strašek, Marija Lorenčak Kiker, župan občine Šmarje pri Jelšah Jože Čakš ter nekateri krajani. Po uvodnih besedah omenjenih in izr. prof. dr. Žive Deu je sledila predstavitev delavnice in prenovljenih objektov. Slednje so predstavili študentje, ki so pri prenovi aktivno sodelovali.

Predsednik KS Lemberg in nekateri krajani so si zaključek delavnice z zanimanjem ogledali
Predsednik KS Lemberg in nekateri krajani so si zaključek delavnice z zanimanjem ogledali

Na prireditvi, ki je bila pripravljena v okviru praznovanja krajevnega praznika KS Lemberg, je bila predstavljena tudi publikacija in postavljena razstava idejnih rešitev obnove trga Lemberg. Vabljeni k ogledu fotografij (klik!), ki smo jih posneli na dogodku. 

v/t/f: eH

Vir: Občina Šmarje pri Jelšah