Prvo avgustovsko soboto je na gradu Podsreda potekalo javno vodstvo po slikarsko–fotografski razstavi akademskega slikarja Rajka Čubra. Razstavo, ki so jo odprli že sredi maja letos, je vodila umetnostna zgodovinarka Nina Sotelšek, za dodatne informacije so se prisotni lahko obrnili kar na avtorja razstave, Rajka Čubra.
55-letni vsestranski umetnik, Brestančan Rajko Čuber, je svoj talent in sposobnosti kazal že v času študija slikarstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. V času študija je namreč prejel študentsko Prešernovo nagrado za grafiko. Do danes se je širšemu krogu ljubiteljev umetnosti predstavil že več kot sto petdesetkrat preko samostojnih in preko številnih skupinskih razstav. Uspešno pot razstavljanja je pričel tik pred zaključkom študija, leta 1981 v ljubljanski galeriji Krka.
Razstava Rajka Čubra je vse od odprtja med obiskovalci gradu Podsreda pritegnila veliko zanimanje. Umetnikova dela porajajo navdušenje zaradi prepletanja številnih barv, ki krasijo stene galerijskih prostorov gradu Podsreda, pri gledalcih nenehno vzbujajo radovednost ali gre za fotografijo ali sliko. Obiskovalce posebej vznemirja fotografija večje dimenzije, položena na tleh in prekrita s pleksi steklom, ki omogoča hojo po njej. Slednje pri obiskovalcih vzbuja dodatne, pri večini nepoznane, čisto nove občutke.
Po besedah Nine Sotelšek, umetnostne zgodovinarke in kustosinje razstave, Čuber v svojih delih lovi ravnotežje med naključji in nadzorom na eni ter konstrukcijo in dekonstrukcijo na drugi strani. V postopnem nalaganju plasti barv, ki strukturirajo njegove slike, se kažejo tako spontane kot nadzorovane geste. Želene učinke umetnik doseže tudi s praskanjem odvečnih plasti barve s površine ter prepuščanjem sliki, da posušene delce odvrže sama. S tem, novim konstitutivnim elementom Čuber doseže, da slika deluje kot ranjeno tkivo.
Slikovne formulacije, na katerih ima barva dominantno in avtonomno vlogo, ne opisujejo vidnega, ampak nastopajo kot likovni znaki, katerim so likovne prvine podrejene. Osvobojene barve niso determinirane z obliko, temveč dajejo prostor subjektivnim občutjem. Zanimivo in občutij vzbujajoča razstavo si lahko ogledate do 19. avgusta, vabljeni pa tudi k ogledu galerije fotografij (klik!), ki smo jih posneli na javnem vodstvu po razstavi.
t/f: eH