Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Šmarko podjetje RHYDCON direktorja Vinka Stiplovška vpleteno v aretacijo znanega novinarja Voduška


Minule dni so mediji poročali o prijetju znanega slovenskega novinarja in lastnika Info TV Vladimirja Voduška, ki so ga dobili pri prejemanju podkupnine v zameno za neobjavo “spornih” informacij o poslovanju dveh štajerskih podjetij (podrobnosti na Celje.info).

Omenjeni podjetji, katerih direktorjema naj bi Vodušek grozil z medijskim razkritjem spornega poslovanja ter od njiju zahteval 350.000 evrov podkupnine, sta zreški Unior in RHYDCON iz Šmarja pri Jelšah, na čelu katerega je Vinko Stiplovšek, ki je Voduška zaradi izsiljevanja tudi prijavil policiji.

Zgodbo in ozadje prijetja Voduška si lahko preberete na Celje.info, za nas pa je zanimivo predvsem dejstvo, da so kriminalisti ob novinarjevem izsiljevanju pozornost posvetili tudi gradivu, s katerim je Vodušek grozil Uniorju in RHYDCONU. katerega 33-odstotni lastnik je Unior, preostali delež pa je v rokah nemške družbe Hansa-Flex Armerding.

Nekaj več o povezanih poslih Uniorja in RHYDCONA je danes razkril časnik Dnevnik: “Čeprav je podjetje (RHYDCON) uradno registrirano za proizvodnjo rudarskih in gradbenih strojev, je imelo v letih 2007 in 2008 ključno vlogo v spopadu za lastniško obvladovanje Uniorja. Takrat so delnice zreške tovarne začele pridobivati družbe iz kroga Boška Šrota, ki naj bi ga kupovale za prevzemnika iz Rusije. Menedžment Uniorja, ki ga je tudi takrat vodil Gorazd Korošec, je obrambno akcijo izpeljal prav prek Rhydcona, ki je z delničarskim sporazumom “zaklenil” približno petino Uniorjevih delnic. Omenjeni sporazum, ki ga je Rhydcon podpisal z malimi delničarji in zaposlenimi, je podjetju zagotavljal predkupno pravico pri nakupu delnic (po ceni 40 evrov) in enotno glasovanje na skupščinah Uniorja.

Korošec je takrat zanikal, da želi prek Rhydcona izpeljati menedžerski odkup Uniorja, ker “zanj (vodilni, op. p.) nimajo denarja in ker je za lokalno okolje nesprejemljiv”. A kot je razvidno iz letnih poročil, je Rhydconu pri več milijonov evrov vrednih nakupih delnic takrat pomagal prav Unior, ki je imel do podjetja samo leta 2008 več kot 2,2 milijona evrov odprtih terjatev. Kot je bilo mogoče slišati včeraj, naj bi Rhydcon, ki je predlani sodeloval tudi pri dokapitalizaciji Uniorja, temu pred leti izdal tudi račun za storitve, ki domnevno nikoli niso bile opravljene.” … več na Dnevnik.si.

 

“Je torej Vodušek vodilne v Uniorju domnevno izsiljeval s podatki o denarnih tokovih v skupini, ki jih je ta porabljala za lastniško “zapiranje”?”, se še sprašujejo v Dnevniku.

Zgodbo bomo na Kozjansko.info spremljali tudi v prihodnje. 

R. Č.