
V šentjurskem kulturnem domu so v petek v luči državnega kulturnega praznika pripravili prireditev, ki jo imenujejo za osrednjo občinsko. Šentjursko-dobjanska izpostava JSKD je podelila nagrade, ki so v pretežni meri romale v južni del občine. Prejeli so jih: Ljudski pevci in godca s Prevorja, Otroški pevski zbor OŠ Planina pri Sevnici, Gledališki krožek OŠ Planina pri Sevnici, Vokalna skupina Glasovir Šentjur, Mešani pevski zbor Zarja Akvonij Šentvid pri Planini in Rado Palir iz Literarnega društva Šentjur za uvrstitev, ki je tovrstnih priznanj zadnjih nekaj let že vajen.
Slavnostna govornica je bila sopranistka Urška Arlič Gololičić, ki je ne ravno polni dvorani predstavila svoje misli o kulturi. Med njimi je izpostavila upanje, da v lokalnem okolju, kljub krizi, ne bo zmanjkalo volje po izgradnji novega osrednjega kulturnega hrama. Slišati je bilo tudi redko izrečeno misel o blagodatostih branja, saj na besedni zaklad in izražanje pozitivno vpliva tudi prebiranje t.i. lažjega čtiva.
Po desetih letih so Šentjurčani znova videli baletno pantomimo Josipa Ipavca z naslovom Možiček, ki velja za prvi slovenski balet, napisana pa je bila daljnega leta 1901. Nekateri gledalci so bili verjetno kar šokirani s tokratno izvedbo, ki se je pričela s težkorockerskimi ritmi v živo nastopajočih glasbenikov. Nekaj manj kot pol ure trajajoča predstava je vseeno zadovoljila večino okusov, tako da so nastopajoči prejeli dolg aplavz.
Po prireditvi se je lokalna kulturniška smetana preselila v Ipavčevo hišo, na poti pa so lahko ob Ipavčevih doprsnih kipih občudovali zastave, ki so jih po več javnih pozivih civilne sfere mestni možje letos po dolgih letih znova izobesili.
Na sam praznik in njegov predvečer v šentjurski občini kulturo zunaj šolskih prizorišč častijo v Gorici pri Slivnici, kjer si lahko še danes ogledate razstavo popotnih fotografij.
bR; foto: Občina Šentjur