Maja 1990 je Jugoslovanska ljudska armada (JLA) ukazala, da se vse orožje, ki ga hranijo občinski odbori Teritorialne obrambe prestavi v skladišča JNA. 16 slovenskih občin se je temu ukazu uprlo in s tem prispevalo pomemben delež pred osamosvojitvenim procesom in 10-dnevno vojno. Med njimi so bili tudi predstavniki tedanje občine Šmarje pri Jelšah. Dogodke izpred 21 let so v sredo obeležili z odprtjem spominske plošče, ki nosi napis “Orožja nismo oddali.”
Krajše slovesnosti so se udeležili predstavniki Zveze veteranov vojne za Slovenijo, Policijskega veteranskega združenaj Sever, predstavniki Slovenske vojske in nekateri posamezniki, ki so pred 21 leti pomembno prispevali k temu dogodku. Neizpolnitev vojaškega ukaza je pomenil odkrit upor armiji tedanje skupne države. Člani Teritorialne obrambe so orožje nato razporedili v 13 domačij širom nekdanje občine. Spominska plošča na te dogodke, ki jo je odkril župan Jože Čakš, je nameščena pred vhodom v stavbo na Aškerčevem trgu 11 (v njej so občinske inšpekcijske službe, štab Civilne zaščite, pisarna Slovenske vojske, sodišče …). Nekaj utrinkov s sredine slovesnosti lahko ujamete v galeriji na Kozjansko.info.
Dogodke maja 1990 je opisal major Boris Lojen. Njegovi zanimivi pripovedi lahko prisluhnete v spodnjem posnetku.
O neoddaji orožja smo se pogovarjali tudi s predsednikom območnega združenja Zveze veteranov vojne za Slovenijo Vladom Amičem. Kako se on spominja tedanjih dogodkov, si oglejte v spodnjem posnetku.



Več fotografij v galeriji na Kozjansko.info.
Meja na reki Sotli
Po odkritju spominske plošče se je dogajanje prestavilo v spodnjo dvorano šmarskega kulturnega doma. Janez Žan Ilek je predstavil svojo knjigo Meja na reki Sotli 1991 – 2011. Višji policijski inšpektor je v svojem knjižnem prvencu opisal dogajanje na meji ob osamosvajanju Slovenije, določitve mejnih prehodov 8. oktobra 1991, posebno pozornost je namenil kontrolni točki Dobovec med 10-dnevno vojno za Slovenijo, v nadaljevanju pa je opisal tudi razvoj mejnih prehodov in zanimivejše dogodke v 20 letih, od kar obstaja meja s sosednjo Hrvaško.
Več o knjigi boste izvedeli ob ogledu spodnjega posnetka. Pogovarjali smo se z avtorjem Janezom Žanom Ilekom.

v/t/f: mK