Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Kdaj bo dozorel čas za lokalne razvojne fundacije? (video)


V zadnjih letih se po Evropi vse bolj uveljavlja nova oblika fundacij, v tujini imenovanih Community Foundations«, pri nas pa lokalne razvojne fundacije, skrajšano LRF, ki so odlično orodje, s katerim občani skupaj in vsak posebej lahko sooblikujejo razvoj svoje lokalne skupnosti, v kateri živijo.

LRF je organizacija, ki jo upravljajo občani za blaginjo skupnosti. Je neodvisna človekoljubna organizacija, ki zbira, upravlja in razdeljuje sredstva, ki jih dobi od lokalnih in zunanjih donatorjev, ter na javnih domačih in mednarodnih razpisih. Glavni cilj lokalne fundacije je izboljšanje kakovosti življenja v lokalnem okolju.

Takšna fundacija upravlja denar, čas, talent in ideje. Njena organizacijska gibkost in smiselno prilagajanje željam donatorjev omogočata odločanje, kako, kje in v kakšnem časovnem okviru naj se njihova donatorska ali sponzorska sredstva porabijo v skupno korist. LRF je nova pot k trajno trdnemu financiranju projektov in programov v lokalni skupnosti, ki jih predlagajo in pripravijo društva ali skupine občanov (civilna družba).

Pred kratkim so imeli predstavitev LRF, verjetno kot prvo na našem območju, tudi v Bistrici ob Sotli, kjer po besedah organizatorja dogodka Emanuela Šterleka za zdaj lokalne razvojne fundacije v Bistrici ob Sotli ne nameravamo ustanoviti. V sodelovanju z Združenjem slovenskih ustanov bo Mladinsko društvo Bistrica ob Sotli skupaj z zainteresiranimi posamezniki koncept LRF še naprej promoviralo. Ko bo kritična masa dovolj velika, cilji oz. namen fundacije jasno opredeljen in zagotovljen primeren ustanovitveni vložek (ponavadi ustanovitelji fundacij pozabljajo, da je ustanova/fundacija pravna oseba premoženja) pa bo sama ustanovitev še samo formalnost. 

V MC BoS je o LFR predaval Tomaž Bole, predsednik upravnega odbora ZSU in zastopnik ustanove Gallus, ki je nekaj besed o fundacijah spregovoril pred našo kamero.

 

 

 

v: bR