Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Zaključek projekta “Razvoj turizma v zidanicah v Obsotelju in na Kozjanskem” (video)


Občina Šmarje pri Jelšah, nosilka projekta Razvoj turizma v zidanicah v Obsotelju in na Kozjanskem, je na torkovi tiskovni konferenci na Tinskem predstavila rezultate projekta, izsledke analize stanja za možnost razvoja turizma v zidanicah na tem območju in priročnik, namenjen interesentom oddajanja zidanic v turistične namene. Na konferenci so bili poleg župana občine Šmarje pri Jelšah prisotni tudi vodja projekta Vlasta Kramperšek Šuc, direktorica RA Sotla Bojana Žaberl, predsednik Turistične zveze Slovenije in župan občine Podčetrtek Peter Misja, višja svetovalka Irena Stepišnik-Perdih, univ. dipl. geod., Anton Dirnbek, prvi med ponudniki turizma v zidanicah v Obsotelju in na Kozjanskem ter drugi.

Skupaj s partnerji – Turizmom Podčetrtek, Javnim zavodom Turizem Rogaška Slatina in Zavodom za kulturo, turizem in razvoj Rogatec – je Občina Šmarje pri Jelšah zaključila s projektom, ki ga je leta 2009 prijavila na javni poziv »LAS Obsotelje in Kozjansko« za izbor projektov za izvajanje Lokalne razvojne strategije 2007-2013. Projekt, vreden 25.410 evrov, delno (40 % upravičenih stroškov) sofinancira EU, in sicer iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje (sredstva LEADER), 60-odstotni delež pa so v enakem razmerju poravnale občine, na območju katerih poteka projekt (poleg prijaviteljice, občine Šmarje pri Jelšah, še občine Rogaška Slatina, Rogatec, Podčetrtek in Kozje). Poleg partnerjev v projektu je kot zunanji izvajalec ves čas sodeloval tudi Kmetijsko-gozdarski zavod, Enota Celje, Kmetijska svetovalna služba Šmarje pri Jelšah, analizo stanja za možnost razvoja turizma v zidanicah na območju Obsotelja in Kozjanskega pa je izdelala Razvojna agencija Sotla.

Prisotni so z zanimanjem prisluhnili predstavitvi projekta
Prisotni so z zanimanjem prisluhnili predstavitvi projekta

Pri projektu »Razvoj turizma v zidanicah v Obsotelju in na Kozjanskem« gre za prenos dobre prakse, saj so zelo podoben, predvsem pa razširjen projekt izvedli na Dolenjskem in v Beli krajini in tudi v Posavju. Vodilo projekta je od vsega začetka: izboljšati turistično ponudbo na podeželju, s tem tudi ponovno oživiti vinsko turistično cesto, obiskovalcem pa poleg ogledov starih hramov ter gastronomskega in enološkega razvajanja ponuditi tudi posebno vrsto namestitve, to je prenočitev v gorcah, ki bi jih lastniki tržili kot svojevrstne apartmajske hišice. Da se lahko gorce/zidanice uporabljajo tudi v turistične namene (oddajanje gostom v najem), omogoča spremenjen Zakon o gostinstvu.

Na območju petih občin Obsotelja in Kozjanskega so v preteklosti organizirali več informativnih in izobraževalnih delavnic, na katerih so zainteresirane lastnike gorc seznanili z možnostjo trženja njihove gorce v turistične namene, zainteresirane potencialne ponudnike turizma v zidanicah so peljali na ogled dobre prakse na Dolenjsko in v Belo krajino, ob koncu pa so izdelali še priročnik, ki bo vodilo in pomoč posameznikom pri ureditvi gorce, da bo primerna za turistično ponudbo, pri ureditvi potrebne dokumentacije in pri registraciji za izvajanje dejavnosti turizma v zidanicah.

Prisotni so bili tudi predsednik Turistične zveze Slovenije Peter Misja in Irena Stepišnik - Perdih
Prisotni so bili tudi predsednik Turistične zveze Slovenije Peter Misja in Irena Stepišnik – Perdih

Med letom je nastajala tudi Analiza stanja za možnost razvoja turizma v zidanicah na območju Obsotelja in Kozjanskega, ki jo je izdelala Razvojna agencija (RA) Sotla. Na srečanju z novinarji je dokument predstavila direktorica RA Sotla Bojana Žaberl, ki je povzela: »V raziskavi smo ugotovili, da se zidanice razlikujejo glede pripravljenosti njihovih lastnikov za oddajo v turistične namene, urejenosti gradbene dokumentacije, po površni, letu izgradnje ter opremljenosti in infrastrukturni urejenosti. Ugotovili smo, da vsaj 10 % zidanic zainteresiranih lastnikov izpolnjuje vse pogoje za oddajo, tako so osnovne možnosti za razvoj turizma v zidanicah vsekakor izpolnjene. – ponudniki v tej obliki turizma vidijo priložnost in svojo tržno nišo. Menimo pa, da imajo pri uspešnem razvoju omenjenega turizma nadvse pomembno vlogo posamezne občine in država, ki bi morale uvideti ekonomsko korist oddajanja zidanic v turistične namene. Še večjo zanimanje za oddajo zidanic pri njihovih lastnikih bi verjetno dosegli tudi z oblikovanjem posebne strokovne skupine, ki bi pomagala pri urejanju dokumentacije in reševanju pravne problematike ter svetovala pri trženju zidanic. Vsekakor je turizem v zidanicah ena od bolj inovativnih in unikatnih oblik turizma, ki resnično lahko naredi destinacijo posebno, hkrati pa pospeši njen turistični razvoj.«

Zbrane je nagovoril tudi župan Občine Šmarje pri Jelšah Jožef Čakš, ki je med drugim izpostavil, da naše podeželje prav kliče po tem, da bi svoj dopust, krajši oddih ali postanek ob izletu gostje in izletniki preživeli prav tukaj. »Lepote naših krajev, urejene ceste in druga infrastruktura, kulturna in naravna dediščina, gostoljubnost naših ljudi, kulinarika in dobra vina so izjemno velik potencial, ki mu je treba dati priložnost v okviru razvoja podeželja. Zato naj projekt »Turizem v zidanicah« spodbudi vsakogar, ki ima možnost in željo, da si uredi gorco, staro hišo ali ustrezen gospodarski objekt tako, da bo v skladu z zakonskimi zahtevami primeren za sprejem gostov. Občine, vključene v projekt, želimo na tej poti tudi pomagati in svetovati in veseli bomo, če se bodo v prihodnje odprlo veliko vrat, tudi tam, kjer se sicer le redko odprejo,« je še dodal Čakš.

Občina Šmarje pri Jelšah je kot nosilka projekta še posebej naklonjena razvoju tovrstnega turizma, saj je še pred iztekom projekta v proračunu namenila del sredstev posameznikom, ki želijo svojo gorco urediti za oddajanje v turistične namene.

Vodja projekta Vlasta Kramperšek Šuc je ob koncu povedala, da je v bazi potencialnih ponudnikov trenutno 80 posameznikov, ki v prihodnje želijo sodelovati z eno od obliko turizma v zidanici, baza pa se še širi. Čeprav je enoletni projekt Razvoja turizma v zidanicah v Obsotelju in na Kozjanskem zaključen, bodo že v novem letu nadaljevali začeto delo: »V naslednjem koraku, ki se ga bomo lotili z istimi partnerji in s podporo občin, na območju katerih razvijamo ta nov turistični produkt bo imenovana posebna komisija, ki bo vse potencialne ponudnike, ki bodo to želeli, obiskali na terenu in jim brezplačno svetovali glede ureditve objekta in dokumentacije. Natisnjen bo tudi prodajni katalog, vzpostavljeni bodo spletna stran in trženjski kanali, na naše območje in v naše gorce pa bomo v okviru t. i. študijske ture pripeljali novinarje, turoperaterje, predstavnike Slovenske turistične organizacije idr., da bodo dober glas o naših gorcah in ponudbi našega območja čim bolj razširili in tako prispevali k nadaljnji promociji.«  

Vabljeni k ogledu video prispevkov, kjer smo o samem projektu povprašali vodjo projekta Vlasto Kramperšek Šuc, pogovarjali pa smo se tudi z Antonom Dirnbekom, prvim ponudnikom turizma v zidanicah na območju Kozjanskega in Obsotelja.

 
 
v/t/f: Egon Horvat