Šentjurski bazen prejšnji teden: pasje poletje je dvignilo temperature nad 35 stopinj Celzija, vseeno pa pretirane gneče v in ob vodi ni bilo. Resda imamo v Šentjurju v primerjavi s termalnimi kompleksi samo en bazen in še ta ni ravno velik, je pa zato vstopnina krepko cenejša kot v turističnih središčih. Dodatna ponudba je solidna. Osvežitev za kakšno uro ali dve se občanom ponuja tako rekoč pred pragom. Zakaj torej na šentjurskem bazenu ni gneče? Je njegovo delovanje sploh rentabilno?
»Letošnja sezona se je začela slabo. Že zaradi poznega razpisa smo odprli bazen kasneje. Sledil je julij, hladen in deževen mesec, in šele avgusta smo dočakali vrhunec sezone. Brez zadnjega meseca bi bila ta sezona najslabša v desetletju, odkar upravljam bazen. Upam, da bo na koncu, ko bomo odšteli še stroške delavcev, kopališkega mojstra in vzorčenja vode, končna bilanca pozitivna ničla,« nič kaj navdušeno razlaga Marjan Bohorč. Občina sicer pomaga pri zagonu bazena, nosi stroške kemikalij in vode. Bohorč je skupaj z občino financiral manjši tobogan za otroški bazen. Obiskovalcem bazena so ponudili približno 40 novih ležalnikov, v naslednjih sezonah načrtujejo še dodatne. V zadnjih vročih dneh jih je bila večina vendarle zasedenih.
Zanimalo nas je, kako bi bilo mogoče narediti šentjurski bazen bolj zanimiv za obiskovalce. Vprašanje smo zastavili tudi na Facebooku, kjer so razpravljavci kot eno izmed možnosti, ki bi morda pritegnila ljudi, omenjali tudi postavitev tobogana. »Že nekaj časa se z lastnikom bazena – Občino Šentjur – pogovarjamo o nakupu večjega tobogana, namenjenega za srednjo generacijo. V okviru ureditve športnega parka in po končani investicji v malonogometno igrišče je mogoče že čas za kakšno investicijo v mestni bazen,« pravi Bohorč, ki v razmerah na kopališču ne vidi razlogov za slab obisk: »Kljub temu, da imamo po vzorčenjih zelo kakovostno vodo, se domačini raje kopajo v bližnjih termah, v veliki gneči. Poskušamo z različnimi akcijami. Letos smo tako po nekaterih šolah otrokom razdelili brezplačne vstopnice. Ena izmed rešitev, kako privabiti več kopalcev, je tudi ta, da bi omogočili mladini do 15 let brezplačen vstop, v to akcijo pa bi morali stopiti skupaj z Občino Šentjur. Prav tako bi si v naslednjih letih želel večjega sodelovanja s šentjurskimi društvi, ki bi svoje animacije in prireditve izvajali v bazenskem kompleksu. Nočnega kopanja v prihodnosti ne načrtujemo.«
»Športni park potrebuje profesionalca«
Na šentjurskem bazenu smo srečali tudi enega izmed najbolj rednih kopalcev, Aleša Slemenška s Pešnice. »Imamo enega najlepših športnih parkov v Sloveniji in s tem izpolnjujemo vse pogoje za kakovostno in aktivno preživetje prostega časa. Žal se aktivnosti ne udeležujejo uradniki z občine,« je kritičen Slemenšek, ki ob bazenu vsako leto organizira Oračev memorial v namiznem tenisu. »Celoten športni park v Šentjurju, vključno z bazenom, potrebuje profesionalca z vizijo, da bi oživil to mrtvilo, vendar je takšnega človeka treba tudi plačati. Predlagam, da občina nameni primerna sredstva tudi na račun kakšnega kilometra vodovoda manj. Vstop na bazen bi moral biti za šoloobvezne otroke zastonj. Prav tako pogrešam več animacije in ostalih prireditev. Bazen kot tak, brez dodatnih novih aktivnosti, za povprečnega Šentjurčana ni zanimiv,« razmišlja Slemenšek. Občina ne načrtuje investici
Konrad Pušnik z oddeleka za gospodarske dejavnosti Razpis za upravljavca bazena v Športnem parku Šentjur smo objavili v mesecu maju, po poteku prejšnjega razpisa in po sprejetem proračunu. Najugodnejši in tudi izbrani izvajalec upravljanja je bil Marjan Bohorč s. p., ki upravlja bazenski kompleks že več let. Žal nam sredstva v proračunu zaenkrat ne dopuščajo kakšnih večjih investicij v bazen in jih tudi nismo predvideli. Poleg tekočih stroškov občina vsako leto nameni celotni znesek najemnine od gostinskega lokala v športnem parku za urejanje bazenskega kompleksa in manjše investicije. Finančno vam žal še ne morem postreči s podatkom, ker bomo obračun naredili šele po končani sezoni v mesecu.
Šentjursko e-mnenje
Vprašanje, zakaj šentjurski bazen ni bolj zanimiv za kopalce, smo zastavili na Facebooku. Jože meni, da je razlog tudi v tem, ker je Šentjur blizu termalnim kopališčem in smo morda vajeni višjega standarda. Vid se sprašuje, kaj bazen razen vode in ležalnikov sploh ponuja. »Še garderob z omaricami ni, da bi lahko spravil svoje stvari pod ključ in se normalno preoblekel. Edino za pijačo in kakšen prigrizek je poskrbljeno,« razmišlja Vid. Enega izmed razpravljavcev motijo umazane sanitarije, Moniki pa je šentjurski bazen za hitro ohladitev in sončenje čisto spodobno mesto. Mitja bi imel tobogan in več zabav v stilu Bazenjenja, Gregorju pa je kar všeč, da ni gneče: »Pogledam s hriba in če je gužva se kar obrnem. Vem, da to ni dobro za občino, zaradi mene se lahko vstopnina tudi dvigne.«
Primerjava cen celodnevnih kart (odrasli, otroci)
Celje (med tednom) 5 – 3,5
Sl. Konjice (med tednom) 5 – 3
Brestanica 4,8 – 3,2
Radeče 4,5 – 3,5
Orla vas 4 – 3,5
Šentjur 4 – 3
Sevnica 4 – 2,4
Frankolovo 3 – 2,3
Prebold 3 – 0
Pod črto
Burna leta šentjurskega bazena Bazen so z udarniškim delom v šestdesetih letih prejšnjega stoletja zgradili Šentjurčani sami. Upravljanje je v osemdesetih letih po temeljiti prenovi prevzel Branko Vareško – Bak. Nekaj let je bil bazen pravi hit, lokal ob bazenu pa je bil eno izmed šentjurskih družabnih središč. Bak je na terasi postavil znameniti sod – Kozjansko ambasado. Kmalu po odcepitvi Slovenije so se začele težave. Varešku je občina pod vodstvom župana Jurija Malovrha odpovedala upravljavsko pogodbo. Bak je trdil, da neupravičeno. Dolga leta se je neuspešno tožil z občino. Še danes pravi, da se mu je zgodila krivica in da bodo Šentjurčani nekega dne izvedeli pravo resnico o svojem bazenu.
V prostorih nekdanjih garderob in lokala si je po prekinitvi sodelovanja z Vareškom domovanje uredil Teniški klub Šentjur, z bazenom pa so se začeli zapleti. Zalilo je strojnico, sredi poletja je bil zaprt, obiskovalcev skorajda ni bilo. Upravljanje je prevzel Nogometni klub Šentjur, garderobe so se preselile v novo zgradbo, kjer so odprli tudi lokal. Po bankrotu nogometnega kluba je dve leti bazen upravljala družina Romih, leta 2002 pa je bazen na razpisu v upravljanje dobil Marjan Bohorč, ki je izboljšal kakovost ponudbe, a gneče na edinem javnem kopališču v občini ni. Bohorč je letos podaljšal upravljanje bazena, na javni razpis, ki je bil objavljen le na spletnih straneh občine, se je prijavil edini.
jg, L.H., br / Šentjurske novice, 31. 8. 2011
Šentjurske novice za vsakega Šentjurčana!
Fotoutrinki Bazenjenja 2011
Znova vrhunski Oračev memorial