Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

II. OŠ Rogaška Slatina – najboljša kulturna šola 2011


Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Slovenije in Društvom za razvoj in varovanje GEOSS, s projektom Kulturna šola širši javnosti predstavlja kakovostne dosežke na področju kulture. Ta akcija spodbuja šole, da omogočajo ustvarjalnost mladih na različnih umetnostnih področjih, podpirajo njihov razvoj in skrbijo za dodatno izobraževanje učencev in mentorjev za kulturno dejavnost. Naziv Kulturna šola je letos pridobilo 39 osnovnih šol z razvejano in kakovostno kulturno dejavnostjo, ki so hkrati tudi središče kulturnega utripa svojega okolja.

V petek, 3. 6. 2011, je na GEOSS-u, na podružnični OŠ Vače, potekala slavnostna podelitev priznanj Kulturna šola 2011 z ustvarjalnimi delavnicami za otroke ter okroglo mizo s središčno temo Kulturno-umetnostna vzgoja v šoli.

Mag. Franci Pivec je na okrogli mizi spregovoril o položaju in pomenu kulturno-umetnostne vzgoje v šolah, ki se dogaja kot proces podoživljanja, ki je vzporeden procesu ustvarjanja. Govoril je o ciljih kulturno- umetniške vzgoje, ki ne smejo biti kot češnje na vrhu torte, ampak morajo zagotavljati specifično obliko znanja in takšne sposobnosti, ki jih ne zagotavlja nobeno drugo izobraževalno področje. Uporabljal je izraz za novo pismenost kot večrazsežno pismenost, ki zajema branje, pisanje, poslušanje, kreativnost govorjenje, opazovanje in uporabo tehnologije. Poudaril je pomen kulturnega kapitala kot odločilnega pri oblikovanju potreb in okusov potrošnikov.

In kakšne so kulturne razmere na slovenskih šolah? Še vedno prevladujejo pevski zbori, v katerih primanjkuje fantov in zahtevnejšega repertoarja, množično kulturno dejavnost predstavljajo bralne značke in Slovenski knjižni kviz, ki v šolo prihajajo od zunaj, gledališko in lutkarsko dejavnost goji ve manj šol, plesno umetnost zamenjujejo in istovetijo s športno panogo, tudi šolskih godb več ni, galerijska dejavnost je zelo redka, filmskih krožkov ni, literarna glasila usihajo, šolska kulturna društva so razen svetlih izjem ukinjena, gostovanja umetnikov na šolah so zamenjali estradniki. Najpogostejši izgovor za upad kulturnih dejavnosti šol je urnik.

Na II. OŠ Rogaška Slatina pa zagotovo ni tako. Gre za svetlo izjemo v slovenskem prostoru in ravno zato so upravičeno pridobili laskavi naziv “kulturna šola” v kategoriji velikih šol in najboljša kulturna šola 2011. Kulturo šole in podružnic namreč sestavljajo vsi, še posebej tisti, ki obiskujejo različne interesne dejavnosti: ponašajo se s kar 24 različnimi kulturnimi skupinami, kjer kar 40 mentorjev skrbi za  kakovostno kulturno življenje šole in kraja. Vseskozi jih podpira ravnateljica šole, mag. Karla Škrinjarić, ki neposredno spodbuja timsko delo mentorjev in ostalih učiteljev. Kulturni programi šole so namenjeni ožjemu in širšemu občinstvu. Samo v prejšnjem letu so sodelovali pri skoraj 50 kulturnih prireditvah za širšo javnost. S kulturnim društvom Spominčice, ki je bilo ustanovljeno leta 2009, so dodatno povezali vse kulturne in druge sorodne šolske dejavnosti, poskrbeli za preglednost v izobraževanju in povezanost med mentorji in zaposlenimi za to dejavnost, svoje delovanje so vključili v širšo skupnost na občinskem, regionalnem, državnem in evropskem nivoju, še intenzivneje so povezali več generacij med seboj. Njihova želja je enakovredno konkurirati na vse razpisih na občinskem, regionalnem, državnem (in evropskem) nivoju in kot društvo ob mejni reki Sotli povečati obmejno sodelovanje z društvi v sosednji državi. Uspešno se vključujejo tudi v mednarodne projekte in gostovanja, kar je še dodatno motivacija za učence in njihove mentorje.

Dosežki otrok so namreč ogledalo njihovega dela. Rezultati so zbrani v šolski publikaciji Vsevedka, ki bo letos izšla že sedemnajstič.

Za konec je Mojca Pažon, predsednica KD Spominčice II. OŠ Rogaška Slatina povzela besede petošolke Zale na Geosu: »Kaj vse še bom jaz doživela na tej šoli? Saj ne morem verjeti, da se mi vse to dogaja! Kaj mi bo sploh kaj ostalo za potem? Ponosna sem, da jo obiskujem.«

Dokaz več, da stremijo k spodbujanju pretoka misli, širjenju obzorja razmisleka in h krepitvi kulturnega dialoga!

t/f: Mojca Pažon, predsednica KD Spominčice II. OŠ Rogaška Slatina