Razvojna agencija Kozjansko je pred dobrim mesecem gostila posvet o partnerskem kmetovanju, izjemno zanimivi obliki sodelovanja med ekološkimi kmetijami in potrošniki brez posrednikov, ki je v tujini pravi hit.
Kot se to kar prevečkrat primeri, je bila promocija dogodka površna, saj se je na prizorišču zglasilo kakšnih ducat pridelovalcev, umanjkali pa so potrošniki, ki bi jih zanimala noviteta, ki se počasi uveljavlja tudi v Sloveniji.
Partnersko kmetovanje je predstavil Boris Fras predsednik Zveze združenj ekoloških kmetov Slovenije, ki je odkrito spregovoril o različnih modelih sodelovanja med ekološkimi kmetovalci in potrošniki, ki si vedno bolj želijo hrane z okusom, ki ga industrializirana proizvodnja, ki bazira na količini, ne more zagotoviti. Drug problem je sorazmerno visoka cena ekološko pridelane hrane, kar je po njegovem na Slovenskem še bolj drastično kot drugod. Pri nas je tudi sorazmerno veliko špekulantov, ki v tem vidijo velik posel, obenem pa potrošnike goljufajo in v t.i. eko košarice dodajo npr. zelenjavo iz veletržnic in se mastijo z dobički. Opozoril je tudi na nesprejemljivo prakso, da sami ekološki pridelovalci na domu prodajajo pridelke po enaki ceni, kot na tržnici, čeprav je stroške logistike nase pravzaprav prevzel kupec.
Alternativni trgovinski model partnerskega kmetovanja je predvsem priložnost za manjše kmete, kar potrjuje tudi francoska praksa, s katero se je sem podrobno seznanil, kjer lahko kmet s umnim pristopom na le pol hektara površine zadovolji do 20 odjemalcev oz. družin. Bistvena razlika od ostalih oblik je, da potrošniki „posvojijo” kmetovalca s katerim sklenejo letno pogodbo, ki jim zagotavlja hrano po vsaj tretjino nižji ceni, kot je na trgu. Kupci natančno vedo, kdo in kako prideluje hrano, s pridelovalcem, ki mu lahko občasno tudi pomagajo pri delu, pa zgradijo medsebojno vez, ki je v nakupovalni vrsti supermarketov, ali preko medmrežja, seveda ni mogoče. Praksa je pokazala, da so na koncu zaslužki kmetov, ki jim kupci na določen dan v mesecu plačujejo fiksno vsoto boljši, potrošniki pa ceneje dobijo sveža in zdrava živila.
Fras je med drugim opozoril, da razvojne agencije niso mesto za organizacijo takšnih oblik sodelovanj, ampak je bistveno, da se ljudje povežejo sami.
O partnerskem kmetovanju je Fras spregovoril posebej za Kozjansko.info
t/f/v: bR