Začetki sedaj že uveljavljene likovne kolonije Zibika – Tinsko segajo v leto 2006, ko je slikar Janko Orač, rojen v Zibiki, v svojo hišo na Tinskem prvič povabil svoje prijatelje umetnike. Od takrat je vsako leto v prvi polovici junija, v sklopu praznovanja občinskega praznika občine Šmarje pri Jelšah, dogajanje v Zibiki in na Tinskem zelo kulturno obarvano. Ustvarjalnost umetnikov dopolnjujejo člani Kulturnega društva Zibika (predvsem pevci), s svojo gostoljubnostjo pa se vedno znova izkažejo domačini, ki poskrbijo, da ustvarjalci niso ne lačni ne žejni.
Na petih likovnih kolonijah je nastalo že veliko del. Ta so predstavljena sproti ob vsakokratnem zaključku kolonije v Anini cerkvi na Tinskem, kjer predstavijo ustvarjalce in dogodek obogatijo s kulturnim programom. Likovna dela so na ogled na priložnostni razstavi v hiši Janka Orača. V jesenskem času se kolonija vsako leto predstavlja z razstavo v kulturnem domu v Šmarju pri Jelšah. Umetnike, ki prihajajo v te kraje, vedno znova prevzame in navdihuje podeželsko okolje, zaznamovano z romarskima cerkvama na vrhu hriba. V želji, da bi nastale umetnine predstavili tudi širši javnosti, se kolonija po letu 2008 tokrat že drugič predstavlja tudi v prestolnici.
Razstava izbranih likovnih izdelkov z likovnih kolonij Zibika – Tinsko je postavljena v galeriji Vodnikova domačija, njena otvoritev je bila v četrtek, 5. maja. Na razstavi so predstavljena dela 22 avtorjev, ki so sodelovali na 3., 4. in 5. koloniji. Zgodovino okolja, v katerem so dela nastala, ter same kolonije je predstavila umetnostna zgodovinarka Marja Lorenčak Kiker, ki je med drugim povedala: “Cilj in smoter likovnih in kulturnih dejavnosti na Tinskem je javnost opozoriti na podobe krajine, na lepoto idiličnega slovenskega podeželskega okolja, na njeno duhovno kulturo in preteklost, ki se prepleta s sedanjostjo.” Župan občine Šmarje Jože Čakš je orisal korenine kolonije in na kratko predstavil bogato kulturno dediščino tukajšnjega okolja. Idejni in dejanski vodja kolonije Janko Orač se je zahvalil vsem, ki na različne načine prispevajo svoj kamenček v mozaik vsakoletnega dogajanja. Kulturni program ob odprtju so oblikovali člani Kulturnega društva Zibika – s pesmijo sta se predstavila Vokalna skupina Libertas in Oktet Zibika. Da je bilo vzdušje na otvoritvi še bolj podobno tistemu na samih kolonijah, so z dobrotami in okusno kapljico poskrbeli gospodinje in vinogradniki iz Zibike in Tinskega.
Izbrana dela 22 avtorjev bodo v galeriji Vodnikova domačija, ki je odprta ob delavnikih od 10. do 18. ure, na ogled do 31. maja 2011.
Oglejte si še fotogalerijo z dogodka.
Tanja Rupnik