Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Ludvik Žafran: V življenju mi ni nikoli šlo za titule ali politične pozicije


Ludvik Žafran (53) je občinski svetnik iz vasi Bukovje pri Gorici pri Slivnici. Z ženo Mojco imata dva troka, Žana (27) in Majo (17). Zaposlen je kot komercialist v podjetju Avto Celje, svoj prosti čas pa namenja adaptaciji svoje hiše, druženju s prijatelji in obiskom rock koncertov. V 80. letih se je ktivno ukvarjal s športom. Leta 1980 je bil državni prvak v kontaktnem karateju, pohvali se lahko udi s 6. mestom na evropskem prvenstvu v Londonu. Sedaj kot podpredsednik Športnega društva Gorica pri Slivnici ohranja stik s športom.

G. Žafran, leta ste občinski svetnik Slovenske demokratske stranke in ste eden izmed njenih vidnejših članov, tudi dolgoletni sekretar. Kaj je ključ za uspeh vaše stranke? Je 29,8 % na lokalnih volitvah vaš maksimum, gre lahko še višje?
Vsi se dobro zavedamo, da iz Ljubljane ali z domačega fotelja ni mogoče voditi stranke. To lahko naredijo samo ljudje na terenu in prav zato nismo samo najmočnejša stranka v občini, ampak smo operativno in logistično najbolje organizirani.
Strategija SDS na državni ravni in tudi v naši občini je doseči »50 % in več«, na naslednjih volitvah dobiti več kot polovico sedežev skupaj s pomladnimi strankami ter doseči dvotretjinsko soglasje za najbolj nujne spremembe. Imamo ekipo, ki trdo dela, je dobro pripravljena in zato ne bo težko izboljšati volilnega rezultata. Seveda zmaga na naslednjih volitvah ni samoumevna, čeprav so k takšnemu stanju nekaj prispevale vladne stranke, ki so se v pičlih dveh letih same porazile.

Volitve v občini Šentjur so bile za SDS sladko-grenke. Po odličnem rezultatu za sedeže v občinskem svetu – imate jih kar 9 od 26 – ste izgubili še bolj pomemben boj za županski stolček. Kaj je po vaše prelomilo volitve v korist današnjega župana Marka Diacija?
Celotno zgodbo lanskih volitev moramo gledati skozi procese, ki potekajo v Sloveniji in katerih skupna značilnost je, da v času recesije nimamo niti verodostojne vlade niti delujoče pravne države. V tem položaju volivci iščejo zatočišče med neopredeljenimi ali alternativami, kar pa kaže na splošno nezadovoljstvo nad državno ali občinsko oblastjo. To je lista okoli Diacja z volilnim marketingom, ki je predvsem veliko obljubljala, izkoristila in si v finišu zagotovila župansko zmago, tako rekoč z obljubo o profesionalnem županu. Tisel je imel velike možnosti, za zmaga v prvem krogu, v drugem krogu pa je bilo iluzorno pričakovati, da bo levo volilno telo ddalo svoj glas za SDS kandidata. Odločali so nezadovoljni volivci levega političnega pola (LDS, SD, ZARES, DeSUS), predvsem jih je razočarala vladna politika njihovih strank oziroma slabi rezultati na lokalnih volitvah in v pomanjkanju svojih liderjev so plebiscitarno podprli Diacija.

Na prvi „resni” seji (2. seja OS op.p.) je vseh devet svetnikov protestno zapustilo sejo. Je to že odraz dela župana in odgovora svetniške skupine? Kaj se je po vaše zgodilo in kaj ste z odhodom dosegli?
Sam prisegam na dogovore in sodelovanje in je obstrukcija mogoče zadnje sredstvo, pa vendarle za vsako oblast lahko rečemo, da je od hudiča, če si edina lasti tolmačenje, kaj je »dobrega« za vse ljudi.
Predlog spremembe statuta in odloka o komunalnem prispevku, ki sta se obravnavala na tej seji, nista bila predhodno usklajena, niti ju nista obravnavala odbora, ki sta zato zadolžena, na sami seji pa je bil odlok o komunalnem prispevku sprejet z navadno večino, čeprav mora po poslovniku zanj glasovati 2/3 svetnikov. Realno stanje v občinskem svetu nakazuje, da je svetniška skupina SDS z devetimi svetniki premočan dejavnik za župana in nekatere stranke, ki menijo, da je treba narediti vse, da se ta moč oslabi. Alarmantno postaja dejstvo, da svetniki LDS, SD in GOŠ na seji postajajo nemi in gluhi ob kršitvi poslovnika in statuta in to dopuščajo samo zato, da bi bili všečni županu oziroma da nasprotujejo političnemu tekmecu SDS.

SDS nasprotuje znižanju komunalnega prispevka za skoraj polovico. Ali je bil problem, povezan z odhodom, samo proceduralne narave? In če se strinjate, da je bilo potrebno znižanje, ali potem priznavate, da je bil komunalni prispevek v preteklih letih predrag in ste ga vseeno podprli?
Da je bila SDS proti znižanju komunalnega prispevka, je čisti produkt medijev in posmeh objektivnemu podajanju dejstev s same seje. Na tej odmevni 2. seji smo zahtevali, da se odlok obravnava dvofazno in ne po skrajšanem postopku oziroma smo podpirali zmanjšanje prispevka: za mlade družine, stanovanjske in industrijske objekte, nismo pa podpirali enormnega zmanjšanja prispevka za trgovske objekte, kjer je bilo zaznati nekatere špekulativne namere investitorjev. Prav gotovo bodo s tem prihodki občine manjši za cca. 200.000 evrov in jih bo občina moralo poiskati drugje. Lahko se vprašamo, zakaj KS v teh dneh dobiva za 10 % nižje finančne dotacije kot v prejšnjem mandatu.
V mandatu 2006-2010 se je o komunalnih odlokih odločalo le na 21. redni seji 2009 in po skrajšanemu postopku sprejelo odlok za odmero komunalnega prispevka samo za območje Bezovja in Krajnčice, odprlo ga je 21 svetnikov in nobeden ni bil proti, tako da se sedaj posamezniki pri glasovanju spopadajo sami s sabo.

Po nepreverjenih govoricah SDS-u in celo vam osebno župan Diaci nudi podžupansko mesto. Bi povezava Liste Marko Diaci – Gibanje za občino Šentjur (LMD – GOŠ) z vašo stranko rešila veliko problemov naenkrat? Veste kaj o tem?
Meni osebno ne gre za politične pozicije in titule, ampak za stvar. Podžupanstvo je pri sklepanju koalicije obrobnega pomena – kozmetični dodatek. Osebno zagovarjam idejo, da bi se na tej funkciji kandidati menjavali vsako leto. Od volitev je minilo pet mesecev in župan Diaci še nima izoblikovane koalicije, v zadnjem mesecu se je začel pogovarjati z vsemi strankami, tudi z našo. Vaše vprašanje je pomembno dvakrat: ali se pri SDS išče samo 9 glasov ali pa si župan želi resnega vključevanja SDS v občinsko politiko. Če bo na drugo prašanje odgovor pritrdilen, bodo stvari stekle same od sebe. Pomembni so dogovori o stvareh, ki so javnosti manj znane: proračun, investicije, javno-zasebna partnerstva, koncesije, stavbna zemljišča … V javnem interesu Občine je, da se razvojni procesi Šentjurja vežejo na resne politične povezave, ki bodo dolgoročne, stabilne in v korist naše občine predvsem po državnozborskih volitvah 2012, ko bo SDS zagotovo prevzel vodenje države. a župana je tukaj vprašanje: Quo vadis Šentjur?

Glede na trditev Jožeta Koržeta, da se umika iz aktivne politike, se bodo pri SDS opazneje menjavali unkcionarji lokalnega vodstva stranke. Boste kandidirali za predsednika OO SDS Šentjur? Če ne, koga vidite kot dovolj močno osebnost, ki bi prijel za te vajeti?
Zagovarjam stališče, da morajo starejši vodstvo stranke v pravem trenutku prepustiti mlajšim. Najslabše, kar se lahko zgodi naši stranki, je, da jo bi vodil predsednik, starejši od 65 let. V stranki smo že pred leti začeli s pomlajevanjem, v tem sestavu OS je od devetih svetnikov kar sedem novih. V nekaj letih bo operativno vodenje stranke prevzela mlajša generacija, osebno pa mislim, da bomo starejši s svojim znanjem aktivno pomagali stranki še naprej. Korže kot predsednik in jaz kot tajnik sva v vodstvu stranke dobro desetletje, v tem času je šentjurski odbor med najuspešnejšimi v državi, o tem, kdo ga bo vodil v prihodnje, bomo lahko govorili ob koncu mandata.

V januarju ste vsi politični funkcionarji, občinski svetniki, morali nameniti stranki SDS polovico prihodkov, ki jih prejemate kot politični funkcionarji. Se strinjate s takšnim sklepom in ali ste nakazali polovično sejnino centrali? Ste mogoče zato podprli predlog občinskega svetnika Primoža Laubiča, ki je predlagal, da se svetniki odpovejo svoji sejnini v korist družine Šket?
Če prav razumem vprašanje, mislite, da če bomo januarsko sejnino nakazali v humanitarne namene, da nam ne bo potrebno del sejnine nakazati stranki. To ne drži. Del sejnine bomo vsi funkcionarji SDS po sklepu vodstva namenili centrali za delovanje. Za zanimivost lahko povem, da vsi poslanci SDS v DZ štipendirajo vsak o enega dijaka skozi štiri leta svojega mandata, tudi naš poslanec Tisel. Zato naši svetniki nimajo nobenih zadržkov pri podpori humanitarnih akcij. Sklep stranke o pomoči družini Šket si lahko ogledate na (www.sentjur.sds.si). Sicer pa šentjurski odbor demokratske stranke vsako leto nekaj sredstev nameni v humanitarne namene. Pomoč je tako dobilo že nekaj družin, ki so jih prizadele naravne nesreče ali požari in v prihodnje bomo pomagati predvsem socialno šibkim družinam z več otroki.

Kateri razvojni projekti imajo prioriteto pri vas na Občini in v KS Slivnica pri Celju?
Občinski odbor SDS je s svojo ekipo lani ves december delal na projektu Proračun za 2011/12, ki ga bomo predstavili kot alternativo občinskemu proračunu. Velik poudarek dajemo evropskim razpisom in sredstvom, ki jih lahko črpamo za: obnovljive vire, sonaravno bivanje, podjetništvo, razvoj podeželja, povezave – cestne in komunikacijske, turizem. V KS Slivnica pa si poleg ureditve krajevnega jedra, napredka in trajnostnega razvoja kraja ne moremo predstavljati brez izkoriščanja Slivniškega jezera v turistične namene.

Jure Godler / Šentjurske novice, 22. 2. 2011


*Na fotografiji Ludvik Žafran; foto: Občina Šentjur