Minulo soboto je Mladinskem klubu Metulj v Bistrici ob Sotli potekala delavnica na temo “Prepoznavanje in spoznavanje”, ki je potekala v okviru projekta omrezen.si. Udeležilo se je je lepo število osnovnošolcev, prisotnih je bilo tudi nekaj srednješolcev. Delavnico je vodila izvrstna koordinatorka Natalija Počivalšek.
Omrezen.si je projekt, ki mladim omogoča dvigovanje socialnega kapitala. Zahteva celostni razvoj mladega človeka, zato je usmerjen v sistem zgodnjega načrtovanja in k oblikovanju lastne učno-poklicne kariere. V projektu sodelujejo mladi, ki bodo z delom v manjših skupinah, medvrstniškim učenjem in potencialnimi delodajalci dvigovali svoj potencialni kapital. Za pomoč mladim pri tem usposabljajo mladinske delavnice, pripravljajo tudi spletne aplikacije, ter se povezujejo z različnimi organizacijami po Sloveniji. V izvajanje projekta je že vključenih 18 mladinskih organizacij, ki s svojim strokovnim znanjem prispevajo svoj del h kakovosti projekta. Socialni kapital je vir, ki posameznikom in skupinam omogoča doseganje osebnih ciljev na podlagi medsebojnega zaupanja in sodelovanja. Je mreža osebnih, ekonomskih in profesionalnih odnosov, ki jih posameznik vzpostavlja.
Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za šolstvo in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete: “Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja”, prednostne usmeritve »Izboljšanje kakovosti in učinkovitosti sistema izobraževanja in usposabljanja«.
Udeleženci so se preko različnih nalog spoznavali s pojmom in pomenom socialnega kapitala. Prva naloga je bila namenjena medsebojnemu spoznavanju. Vsak je dobil prazen list, preko katerega se je na svoj način predstavil (preko risbe, besede, skice). Prisotni so se ob tem zelo zabavali, saj so na zanimiv in dostikrat hudomušen način izražali svoja mnenja in predstave o sebi. Ena od ugotovitev je bila, da skoraj vsem predstavlja trd oreh matematika. Druga naloga je bila postavitev ciljev, pričakovanj, idej in želja. Kaj bi najraje počeli in s čim bi se pri delavnicah ukvarjali, so določili pri tretji nalogi. Izluščili so pet področij, ki so bile v večinskem interesu udeležencev. Glavni namen te naloge je bil usklajevanje skupine.
Na delavnici so se udeleženci srečali z zanimivim pojmom, ga definirali in se dodobra seznanili z njim. Da je zanimanje zanjo bilo veliko, je pokazal odziv. Pohvalno je tudi dejstvo, da je skupina, ki se je udeležila delavnice, delovala homogeno in odprto, kar je seveda velik začetni plus. Torej še ena izmed odličnih potez članov in sodelavcev Mladinskega centra Metulj, ki so se doslej že večkrat izkazali kot odlični organizatorji in prireditelji.
Vabimo vas k ogledu spodnjega video prispevka, kjer je projekt predstavil koordinatorka in vodja projekta v Bistrici ob Sotli, Natalija Počivalšek.