Kot poroča ARSO, vročinskega vala še ni konec. Še vedno velja velika požarna ogroženost naravnega okolja in še nekaj dni bomo deležni visokih temperatur. A prihaja ohladitev.
O vročinskem valu v večjem delu Slovenije lahko govorimo od 23. junija naprej. Skupaj bo ta vročinski val najverjetneje trajal kar 12 dni.
Danes in jutri bosta sončna in vroča dneva brez neviht. Najbolj vroče bo jutri, ko se bodo popoldanske temperature gibale med 33 in 37 °C.
Tudi v petek bo sprva še večinoma sončno in vroče, proti večeru pa kaže na povečano verjetnost neviht. Vpliv vremenske motnje je predviden v noči s petka na soboto. Koliko padavin bo ob tem padlo in kako izrazita bo osvežitev, še ni mogoče zanesljivo napovedati, poroča ARSO.
Vse kaže, da bo vreme v tednu med 7. in 14. julijem dokaj spremenljivo. Najbolj sveže in občasno deževno bo predvidoma sredi prihodnjega tedna, ko se bodo temperature morda spustile tudi le na okoli 20 °C.
Poskrbite za svoje zdravje in odgovorno ravnajte z vodo
Daljša obdobja vročine bistveno bolj obremenjujejo organizem in povzročijo dehidracijo, kožne izpuščaje, vročinske krče, vročinsko izčrpanost, omedlevico, vročinsko kap in poslabšanje obstoječih bolezni. Zato je priprava na vroče dni izjemno pomembna.
Težave lahko preprečimo, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto: se umaknemo v senco ali v hladnejše prostore, omejimo fizično aktivnost, pravilno izberemo oblačila, uživamo zadosti tekočine in ne pozabimo na zaščito pred soncem.
Nikoli ne puščamo nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu. V primeru pregretja osebo umaknemo na hladno. V primeru vročinske kapi takoj pokličemo zdravniško pomoč in obolelega ves čas hladimo. Nezavestnemu ne dajemo tekočine.
Oskrba s pitno vodo trenutno poteka nemoteno, vendar se ob nadaljevanju sušnega vremena lahko razmere v prihodnjih tednih poslabšajo. Zato z vodo ravnajmo preudarno in varčno. Vsaka kapljica šteje!
Hvala za razumevanje in odgovorno ravnanje.
V Dobju so že omejili uporabo pitne vode v negospodinjske namene.
Svetuje se tudi zalivanje vrta ob pravem času. Poleti voda iz tal hitro izhlapi – a s preprosto prilagoditvijo lahko prihranite veliko:
- Zalivajte zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko sonce ni več močno.
- Bolje redkeje in obilno kot pogosto in po malo – tako se korenine poglobijo.
- Vodo usmerite neposredno k rastlinam, ne po poteh in listih.