Bistrica ob Sotli je tudi letos oživela ob tradicionalnem Petrovem sejmu, ki so ga znova združili z občinskim praznikom, bogatim kulturnim programom ter prepoznavnima lokalnima posebnostma – domačim vinom in salamo.
Dogajanje se je pričelo že v petek s slavnostno sejo občinskega sveta, na kateri so ob prisotnosti številnih gostov podelili občinska priznanja ter večer oplemenitili z nastopi domačih glasbenikov. V soboto je sledil koncert na Svetih gorah, kjer je nastopil domači pevski zbor.
Vrhunec dogajanja je sledil v nedeljo dopoldan, ko je Bistrica ob Sotli pokala po šivih. Petrov sejem je s pisanimi stojnicami, polnimi kmečkih dobrot, ročnih izdelkov, suhe robe in sadja, znova privabil številne obiskovalce od blizu in daleč.

Za lačne želodce je poskrbela vinogradniška sejemska kuhinja, za dobro voljo pa Ansambel Saša Avsenika, ki je s poskočnimi vižami napolnil središče kraja z živahno energijo.
“Odlično je bilo. To je nekako vrhunec celomesečnega dogajanja ob občinskem prazniku naše občine,” je ob robu sejma povedal župan Bistrice ob Sotli Franjo Debelak.
“Super je bilo, vsega po malo – dobra hrana, domača kapljica in glasba, kot se šika,” nam je povedala obiskovalka Katja.

Neprecenljivo prijateljstvo z Nemci
Petrov sejem je obiskalo veliko število tujih obiskovalcev – od Hrvatov do Avstrijcev in Nemcev. “Za Petrov sejem sem izvedel od prijateljev iz Slovenije. Prvič sem tukaj in sem navdušen – toliko domačnosti in prijaznosti ne doživiš povsod,” nam je povedal Peter, obiskovalec iz avstrijskega Linza.

Na obisk so prišli tudi člani Pihalne godbe Schloss Zeil iz Nemčije. “Prijateljstvo z Nemci se tako dobro nadgrajuje po zaslugi naših in njihovih glasbenikov, ki so se res tako dobro ujeli. To prijateljstvo je neprecenljivo,” je župan posebej poudaril pomembnost dolgoletnega sodelovanja.
Bogata ponudba vina in salam
Petrovemu sejmu v Bistrici ob Sotli že vrsto let ob bok postavljajo tudi dve dragoceni lokalni posebnosti – vino in domačo salamo. Na sejemski dan sta tako napočila tudi 32. šempetrski praznik vina in 24. salamiada, kjer so podelili priznanja najboljšim pridelovalcem vin in domačih mesnih izdelkov. 58 vzorcev vina in 31 salam dokazujejo, da tradicija živi naprej.
“Naši vinogradniki so se pred kratkim izkazali na 8. slovenskem meddruštvenem ocenjevanju Zveze društev vinogradnikov Slovenije – Vinis in osvojili kar sedem priznanj,” je povedal predsednik Društva vinogradnikov in kletarjev Šempeter Blaženko Černelč. Ob tem je izpostavil Jožeta Kralja, ki je bil z laškim rizlingom nagrajen z velikim zlatim priznanjem in nazivom prvaka sorte v kategoriji suhih, nearomatičnih sortnih vin.

Letos je ocenjevalna komisija za vino, ki so jo sestavljali Tadeja Vodovnik Plevnik, Igor Horvat, Andrej Berkovič, Milena Rožman in Marjan Preskar, na Petrovem sejmu je podelila 29 zlatih diplom in 26 srebrnih.
“Ne pozabimo tudi na salamarje, ki so se ponovno izkazali na lokalnih salamiadah. Kar pet naših salamarjev se je uvrstilo v 29. finale slovenskih salamiad,” še dodaja Černelč. Tokrat je imel najbolje ocenjeno salamo Martin Bah, sledila pa sta mu družini Klakočer in Černelč.
“Nisem sicer enolog, pa tudi ne strokovnjak za salame, ampak vem pa, kaj mi je dobro in všeč. Veliko je dobrih stvari. Pri vinogradnikih in salamarjih je veliko truda in dela. Lahko rečem samo kapo dol, to so mojstri, ki vztrajajo že leta in leta z majhnimi dobički in veliko vloženega dela, znanja in ljubezni do tega, kar počnejo,” pravi župan Debelak.
Dogodki ob občinskem prazniku v Bistrici ob Sotli se bodo nadaljevali tudi v juliju in avgustu – med drugim z vaškimi igrami, koncerti in razstavami – kar le potrjuje, da je poletje v tem delu Kozjanskega in Obsotelja še kako živahno.
Fotogalerija: David Valant