V torek, 20. maja 2025, na svetovni dan čebel, so v trg Lemberga proslavili konec obnovitvenih del na fasadi stare šole. V sklopu obnovitvenih del so zamenjali tudi stavbno pohištvo in uredili okolico. Šoli, ki je sicer zaprla svoja vrata leta 1986, domačini želijo ponovno vdihniti življenje in želijo si, da bi znova postala kraj srečevanja in povezovanja ljudi.
Začetki Lemberga segajo v 13. stoletje. Dva stoletja kasneje je dobil svoj grb in mestno hišo Rotovž. Danes je ta trg ohranil značilne poteze mestnega jedra in sodi med najbolje ohranjena avtentična srednjeveška jedra na Slovenskem.
Začetki šolstva v Lembergu po ustnem izročilu segajo v čas Marije Terezije, ko je bila menda prva učiteljica ženska. Krajani so leta 1883, ko je Lemberg znova postal občina, začeli graditi lastno šolo. Leta 1904 so jo slovesno otvorili. Objekt je primer klasične pozno avstroogrske arhitekture.
Pol stoletja je bila šola srce kraja
Poleg obrti in sejemskega vrveža, je šola v Lembergu svoj čas narekovala tempo življenja. Prva učitelja sta bila Marija in Frančišek P. Zidar, ki sta zaznamovala šolsko in krajevno življenje. Pol stoletja je bila šola srce kraja in v tej stavbi so takrat potekale številne krajevne prireditve. V šoli je bil sedež krajevne hranilnice in poštne postaje. Po drugi svetovni vojni je Lemberško šolstvo usihalo, še posebej po letu 1970 zaradi industrijskega razvoja bližnjega Mestinja.
Število šoloobveznih otrok se je zmanjševalo, zato so leta 1986 ukinili. Od takrat stavba je gostila – in še vedno gosti – določene dogodke. Nekateri ljudje so v tem času v stavbi tudi živeli.

V zadnjih šestih mesecih so obnovili historično fasado in zamenjali stavbno pohištvo. Lokalna podjetnika Uroš Lorenčak in Franci Zorko sta poskrbela za vgradnjo novega stavbnega pohištva na delu objekta in sanacijo poškodb na vhodnem portalu stare šole. Historično fasado objekta je obnovilo podjetje INEKO iz Maribora. Gradbeni nadzor nad deli je izvedlo podjetje Uniprojekt s Polzele, strokovni nadzor pa Zavod za varstvo kulturne dediščine.
V slovesnosti ob odprtju obnovljene stare šole so sodelovali otroci iz dislociranih enot vrtca in učenci podružničnih šol Mestinje in Sladka gora. Nastopali so s petjem, deklamiranjem in pesmijo.
Predsednik KS Lemberg: “Naj bo naša šola še naprej živahen center dogajanja, ki bo privabljal tako domačine kot obiskovalce.”
Nekaj besed je zbranim namenil predsednik Krajevne skupnosti Lemberg, Matej Strašek: “Danes je za naš Lemberg, poseben in prazničen dan. Zbrali smo se, da obeležimo zaključek posebnega projekta, ki ne le polepšuje podobo domačega kraja, ampak tudi simbolično odraža našo skupno moč in povezanost.”
Dodal je, da sicer šola danes ne služi več prvotnemu namenu, pa vendar je njena vloga morda še pomembnejša. Stavba je postala kulturni dom, stičišče generacij, kjer se družijo, se slavijo uspehi in se krepi skupnost. Strašek je zaključil z besedami: “Naj bo naša šola še naprej živahen center dogajanja, ki bo privabljal tako domačine kot obiskovalce.”
Predsednik KS je tudi izročil risbo obnovljene šole trem ključnim osebam, ki so pomembno prispevali k obnovi šole: županu Občine Šmarje pri Jelšah, Matiji Čakšu, Aniti Reich za organizacijo obnove in Bojanu Žaberlu za ureditev okolice.

Matija Čakš je v svojem govoru izrazil veselje ob tem, da so se na občinskem svetu soglasno odločili podpreti projekt in za njega nameniti sredstva iz proračuna. Kot pravi, je v veselje podpirati projekte, za katere imajo ljudje takšno željo, da se uresničijo, kot so jo imeli pri tem projektu domačini iz Lemberga.
“Poskrbeli smo za to, da je stavba obnovljena in da je okolica urejena. Zdaj pa moramo vsi skupaj, ne samo vi, dragi domačini, ampak tudi naši zavodi, naša društva, da tej stavbi vrnemo dušo, da se bo tukaj dogajalo marsikaj. Da bodo ljudje, ne samo od blizu, ampak tudi od daleč, prihajali in znali užiti tisto, kar vi uživate vsak dan. Želim vam, da bi vsak dan uživali in bili ponosni na to, kar imate,” je še dodal župan.

Na mednarodni dan čebel posadili mladiko lipe. Krajani veseli obnove a si želijo, da bi se v njej več dogajalo
Lipov gaj v Lembergu je vrtno arhitekturna dediščina. Prvotno je bilo v gaju zasajenih 12 lip. Do slovesnosti jih je ostalo sedem. Ob koncu slovesnosti pa sta župan Matija Čakš in predsednik KS Matej Strašek simbolno na mednarodni dan čebel, posadila novo mladiko lipe.
Gospa Mira ima lepe spomine na čas, ko je še hodila v šolo v Lembergu. “Krasno je bilo, bila sta dva razreda. Naša učiteljica je bila Maja Strašek, ki se je včasih v šolo pripeljala z motorjem. Bili smo povezani in kuhinjo smo imeli.” S prijateljico, gospo Matejo pravita, da je sicer škoda, da ne bo stavba več služila kot šola. Veseli sta, da so sicer v stavbi še dejavnosti, ampak, kot pravita: “ni pa šola, otroci morajo v šolo drugam.”
Gospod Mitja iz Mestinja pravi, da mu je všeč barva fasade, da je lepo obnovljeno. “Pričakujem zdaj še večje število dejavnosti, da se bomo še večkrat zbrali. Do zdaj še nisem bil na dogodkih, pričakujem pa, da se bo dogajalo ob viteških dnevih, da bo kakšna kulturna predstava v prostorih šole.” Če bodo v prostorih šole organizirani dogodki, obljublja, da se jih bo udeležil.
Poglejte si še fotogalerijo: